Tam, gdzie pomnik ma karp

Pomnik karpia w Rudzie Malenieckiej. Odsłonięto go w 2012 r.
materiały prasowe

Choć Świętokrzyskie nie kojarzy z rybołówstwem, to rybacy i gospodarstwa rybackie działają na tych terenach od bardzo dawna. Teraz z unijnym wsparciem.

Do 150 tys. zł unijnego dofinansowania mogą otrzymać rybacy z kilkunastu gmin objętych zasięgiem Świętokrzyskiej Rybackiej Lokalnej Grupy Działania (ŚRLGD). To pieniądze z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014–2020″.

– O dofinansowanie mogą starać się zarówno osoby fizyczne, jak i właściciele firm z gmin Fałków, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka, Kluczewsko, Krasocin, Włoszczowa, Secemin, Moskorzew, Radków, Oksa, Małogoszcz, Słupia Jędrzejowska, Nagłowice, Jędrzejów, Sobków, Sędziszów, Wodzisław i Imielno – wylicza Sylwia Szałach z biura ŚRLGD.

Na co można przeznaczyć pieniądze z dotacji? Na „punkty przetwórstwa lub bezpośredniej sprzedaży ryb. Ale tak, by rosła wartość produktów, tworzone były miejsca pracy, propagowane innowacje w dostawach produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury”.

Świętokrzyska grupa podaje, że skupia 31 gospodarstw rybackich w 18 gminach. Stawy zajmują tam łącznie blisko 1392 ha. Rocznie gospodarstwa grupy produkują ponad 704 tony ryb. Są to przede wszystkim karpie, a także pstrągi, szczupaki, tołpygi, amury. Rynek zbytu to okoliczni mieszkańcy oraz odbiorcy hurtowi ze Śląska, Krakowa i Kielc.

– Przeważają u nas stawy karpiowe i ryb karpiowatych. Największe stawy są w Rudzie Malenieckiej – mówi Sylwia Szałach. Dzięki m.in. unijnym pieniądzom powstało wiele nowych stawów. Ciągną się one kilometrami choćby przy wjeździe do Rudy Malenieckiej. W tej też gminie w 2007 r. oddana została do użytku nowoczesna wylęgarnia narybku.

A wszystko zaczęło się jakieś tysiąc lat temu od mnichów z zakonu cystersów. Uważa się, że to oni pierwsi wprowadzili hodowlę ryb w stawach na terenie Polski. Tak było i na obszarze dzisiejszych gmin stanowiących ŚRLGD.

Można tu wyodrębnić dwa skupiska hodowli ryb: obszar Fałkowa, Rudy Malenieckiej i Radkowa oraz obszar Nagłowic i Oksy. W północnej części gospodarkę rybacką rozwinął Felicjan Jankowski, działacz gospodarczy przełomu XIX i XX w. W 1900 r. kupił on dobra Rudy Malenieckiej i zainwestował w hodowlę ryb. Ogłosił konkurs na utworzenie placówki ichtiologicznej. Ogłoszeniem tym zainteresował się Franciszek Staff, znany w Europie biolog, wykładowca biologii i hodowli ryb na Studium Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W 1912 r. panowie podpisali porozumienie i ogłosili utworzenie Stacji Doświadczalnej Rybackiej w Rudzie Malenieckiej – pierwszej tego typu placówki naukowej na ziemiach polskich. To tutaj wyhodowano odmianę „karpia królewskiego”, wpisaną w 2009 r. na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.

Nic więc dziwnego, że właśnie w Rudzie Malenieckiej w 2012 r. odsłonięto pomnik…karpia królewskiego. Na terenie gospodarstwa przygotowano ścieżkę edukacyjną wokół stawów. Z unijnym dofinansowaniem i przy wsparciu miejscowych hodowców ryb renowację przeszedł budynek, w którym 102 lata temu powstała Stacja Doświadczalna Rybacka, przeszedł renowację. We wnętrzach urządzono sale wystaw. Jeden z pokoi wygląda tak, jakby dawny właściciel opuścił go tylko na chwilę. Nie trudno więc się domyślić, co widnieje w herbie gminy Ruda Maleniecka.

Drugim obszarem chowu i hodowli ryb jest obszar Nagłowice-Oksa. Pierwsze zapisy mówiące o chowie ryb w stawach na tych terenach pochodzą z XII i XIII w. W krótkim czasie hodowla ryb stała się popularna wśród osób świeckich.

Pisał o tym Mikołaj Rej z Nagłowic – miejscowości położonej na terenach dzisiejszej ŚRLGD. W jego czasach ogromną rolę przypisywano obecności stawów, tak ze względów ekonomicznych, jak i przyrodniczych. Takie podejście towarzyszy świętokrzyskim rybakom do dziś.   —it

Mogą Ci się również spodobać

Unia Europejska idzie na wojnę z dezinformacją

Rozwój social mediów doprowadził do kryzysu w dziennikarstwie tradycyjnym, które jest bardziej odpowiedzialne. Media ...

Light.Move.Festival to najbarwniejszy festiwal w mieście

Baw się w Łodzi! Wrzesień pełen wyjątkowych festiwali

We wrześniu warto wybrać się do Łodzi. Jednych skusi zapewne odbywający się w mieście ...

Kubki jednorazowe w urzędach nie są trendy

Wałbrzych, Kraków, Trzcianka. Co je łączy? Ekologia. W tych miastach jednorazowe naczynia plastikowe mają ...

Elektronika ma poprawić skuteczność służb miejskich

Rozrastają się systemy monitoringu, bo samorządy wykładają kolejne kwoty na nowe kamery. Lokalizacje podpowiadają ...

Miesiąc ograniczenia wolności za palenie węglem w piecu

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia uznał za winnego mieszkańca, który spalał w piecu centralnego ogrzewania ...