Wyzwania dla regionów

Eksperci będą dyskutować w Zakopanem o perspektywach samorządów.

Publikacja: 15.01.2017 19:00

Wyzwania dla regionów

Foto: 123RF

Tekst powstał we współpracy z Województwem Małopolskim

W ramach Konwentu Marszałków Województw RP w Zakopanem odbędzie się debata samorządowców „18-lecie samorządu województw. Bilans osiągnięć i perspektywy na przyszłość”.

Uczestnicy debaty organizowanej przez „Rzeczpospolitą Życie Regionów” oraz województwo małopolskie omówią dotychczasowe osiągnięcia w rozwoju regionów, ale podejmą także temat wyzwań, jakie stoją przed ich zarządcami.

Rozwój gospodarczy oraz unijne pieniądze

A tych nie brakuje. Wielkim wyzwaniem jest oczywiście wykorzystanie dotacji unijnych, bez których niemożliwa byłaby realizacja ogromnych projektów inwestycyjnych, jakie przez ostatnie lata wykonały polskie województwa. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że dzięki funduszom z Unii Europejskiej Polska weszła na inny poziom cywilizacyjny. Nowa perspektywa to kolejne pieniądze, ale także zmiany, które stopniowo będą prowadziły do ograniczenia tego źródła finansowania. Chcąc utrzymać obecne tempo inwestycyjne, województwa będą musiały albo szukać nowych źródeł, albo głębiej sięgnąć do własnych kieszeni. To stawia je przed kolejnymi wyzwaniami – finansowymi.

Nie od dziś wiadomo, że samorządom coraz trudniej udźwignąć coraz bardziej skomplikowane i droższe zadania publiczne, zwłaszcza wobec pogarszającej się sytuacji demograficznej i coraz większych oczekiwań społecznych wobec samorządów. Środki finansowe przekazywane na realizację zadań zleconych nie są wystarczające. Przekłada się to na zakres i jakość usług publicznych. Spore obawy samorządowców budzi też niedawna zmiana ustawy o działalności leczniczej. W opinii niektórych jest to próba przerzucenia skutków niewydolności systemu opieki zdrowotnej na barki samorządów.

Eksperci są zdania, że może to bardzo negatywnie odbić się na i tak już nadwątlonych budżetach wielu miast i powiatów.

Uczestnicy debaty będą dyskutować o początkach samorządności w Polsce. Ocenią utworzenie samorządu województwa pod kątem elementu decentralizacji władzy.

Kierunek: współpraca

Eksperci omówią też główne zadanie województw samorządowych – odpowiedzialność za rozwój. Przedstawią założone cele i przedyskutują osiągnięte efekty.

Paneliści ocenią, czy potencjał samorządów został dobrze wykorzystany. Przeanalizują, czy samorządy są rzecznikami potrzeb i oczekiwań wspólnot regionalnych. Poruszą też ważny temat współdziałania administracji samorządowej i rządowej – wskażą, że obie te władze nie powinny konkurować ze sobą, ale współpracować.

W debacie organizowanej przez „Rzeczpospolitą Życie Regionów” oraz województwo małopolskie wezmą udział Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, Urszula Nowogórska, przewodnicząca sejmiku województwa małopolskiego, Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, Jerzy Stępień, uczestnik obrad Okrągłego Stołu w grupie roboczej samorządu terytorialnego, oraz Józef Płoskonka, były minister w rządzie Jerzego Buzka i były wojewoda kielecki.

Dyskusja odbędzie się w godz. 14.30–16.30 w hotelu Nosalowy Dwór w Zakopanem. Relacja z debaty na Twitterze (malopolskaPL; JkKrupa) oraz na www.malopolska.pl.

Tekst powstał we współpracy z Województwem Małopolskim

W ramach Konwentu Marszałków Województw RP w Zakopanem odbędzie się debata samorządowców „18-lecie samorządu województw. Bilans osiągnięć i perspektywy na przyszłość”.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej