Dotacje z Brukseli rozruszają rynek

Wystawa w Wilkowicach to okazja do podziwiania starych i najnowszych maszyn rolniczych
shutterstock

Wilkowice koło Leszna po raz 12. będą miejscem spotkania producentów i dilerów maszyn rolniczych z rolnikami. Od 19 do 20 sierpnia odbędzie się tu Wystawa Rolnicza Roltechnika.

– Liczymy na to, że kolejny raz wydarzenie przyciągnie rzesze odwiedzających, którzy nie tylko podzielą się miłością i pasją do zabytkowych maszyn rolniczych, ale także będą mieli okazję do zapoznania się z nowymi trendami – podkreśla dyrektor projektu Łukasz Rachubiński z Międzynarodowych Targów Poznańskich, które są pomysłodawcą i głównym organizatorem wystawy.

Według niego Roltechnika to jeden z ważniejszych przystanków w kalendarzu imprez branżowych w kraju. Za sprawą towarzyszącego jej festiwalu, organizowanego z Klubem Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych, można odbyć prawdziwą wycieczkę w przeszłość polskiego rolnictwa. W tym roku podczas festiwalowej parady będzie można podziwiać około 200 odrestaurowanych traktorów i maszyn rolniczych, wśród nich ciągniki Ferguson z 1948 i 1949 roku, Zetor 25A z 1952 roku, a także o pięć lat młodszą kosiarkę konną.

Ale wilkowickie spotkanie to nie tylko wycieczka w przeszłość. W tym roku, na profesjonalnie przygotowanym terenie, swoją ofertę zaprezentuje blisko 60 firm. Pojawią się najnowsze maszyny, a rolnicy będą mogli uzyskać wsparcie merytoryczne.

Kluczowy sektor D

Takie spotkania są ważne szczególnie teraz, gdy rozpoczyna się realizacja dopłat przeznaczonych na modernizację gospodarstw rolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) z ubiegłorocznego naboru wniosków. Przypomnijmy – w 2016 roku rolnicy mogli się starać o dofinansowanie związane z sektorem D, pozwalające m.in. na zakup maszyn rolniczych. Łączna pula środków na wsparcie inwestycji związanych z tym obszarem wzrosła o ponad 218 mln euro, do ponad 583 mln euro.

To bardzo duże pieniądze, a producenci ciągników i maszyn rolniczych są nieco „wyposzczeni” po ubiegłym roku, w którym odnotowali znaczące spadki sprzedaży. Według danych prezentowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) sprzedaż ciągników rolniczych spadła w 2016 roku o ponad jedną czwartą, zaś przyczep – aż o połowę.

Ożywienie i zastój

W tym roku jest już nieco lepiej. Ożywienie widać na rynku przyczep rolniczych. Według danych opublikowanych w lipcu przez PIGMiUR w czerwcu rolnicy kupili ich o ponad 50 proc. więcej niż w maju. W całym pierwszym półroczu zarejestrowano 1977 przyczep – o 37 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej w województwach wielkopolskim (453), mazowieckim (355) i lubelskim (288). Jak podaje izba, ponad trzy czwarte tego rynku należy do pięciu producentów, z czego największe, sięgające 41,4 proc., udziały ma w nim Pronar, a na następnych pozycjach lokują się Metal-Fach (17,3 proc.) oraz Metaltech (8,1 proc.).

Przełomu nie widać jeszcze na rynku ciągników rolniczych. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku zarejestrowano 4286 nowych pojazdów, tylko o 31 szt. więcej niż przed rokiem. Najwięcej w województwach mazowieckim i wielkopolskim. Niemal 16 proc. rynku ciągników należy do marki New Holland, na drugim miejscu jest Kubota (niemal 13 proc.), a na trzecim – John Deere (ponad 12 proc.).

Ireneusz Ciepielewski, członek zarządu spółki Metaltech z Mirosławca, liczy na poprawę sytuacji. – Po pierwsze, środki unijne dystrybuowane są bardzo wolno, wpływają na rynek cieniutką strugą. Po drugie, nie wszyscy rolnicy od razu palą się do ich wykorzystania. Realizacja dopłat wynikających z ubiegłorocznych wniosków na pewno będzie trwała również w przyszłym roku i zapewne jeszcze dłużej – wyjaśnia.

Do tego na horyzoncie jest następny nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji związanych z sektorem D. Zaplanowano go na pierwszy kwartał przyszłego roku. ©?

—Jacek Łakomy

Mogą Ci się również spodobać

Tajne listy drogowe

Niestety, samorządowcy cały czas nie wiedzą, które przedsięwzięcia zostały zatwierdzone przez wojewodę do dofinansowania.

Mieszkańcy aglomeracji łódzkiej pojadą nowymi pociągami

Łódzka Kolej Aglomeracyjna wkrótce powiększy tabor. Pozwoli to zwiększyć liczbę połączeń i uruchomić nowe ...

Rafał Trzaskowski: Nie realizujemy programów politycznych

Warszawa i każde miejsce w Polsce zmieniły się do poznania, wszędzie widać niesamowite zmiany. ...

Zaśpiewa Mariza i zagra Janusz Olejniczak

W Toruniu wystąpi mistrzyni fado, a w Katowicach na urodziny Chopina zagra wybitny pianista. Najważniejsze wydarzenia kulturalne ...

Głos seniorów ma być lepiej słyszalny

Jeśli gmina liczy 20 tys. mieszkańców i co najmniej 100 osób w wieku po ...

Warszawa wytyczyła szlak. Samorządy stawiają na in vitro

Tylko w stolicy dzięki programowi in vitro na świat przyszło ponad 700 maluchów. Kolejne ...