Podlasie podbiło rynek mleka. Teraz ma szanse uczynić z niego atrakcję turystyczną.
Kolorowe multimedialne krowy, dzięki którym można dowiedzieć się skąd bierze się mleko, mleczarskie eksponaty oraz bar mleczny nawiązujący do czasów PRL-u – to zaledwie część atrakcji otwartego w połowie grudnia w Grajewie pierwszego w Polsce muzeum poświęconego mleku.
– To nie tylko historia, ale także nowoczesność i interaktywność – mówi Dariusz Latarowski, burmistrz Grajewa. – Liczmy, że nie zabraknie gości, którzy będą chcieli je zobaczyć.
Pomysł Grajewa może okazać się strzałem w dziesiątkę, bo Polacy polubili turystykę industrialną i poznawanie tajników produkcji. Świadczą o tym tłumy gości w browarach w Żywcu, Tychach i Poznaniu czy w muzeum piernika w Toruniu.
Województwo podlaskie, jak żaden inny region, nadaje się na mleczne muzeum. – Podlaskie to prawdziwa kraina mleka – mówi Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego. – Tutaj działają największe spółdzielnie mleczarskie (Mlekovita, Mlekpol i Piątnica – red.), dzięki którym mamy około 30-proc. udział w produkcji mleka i masła w Polsce. Można zatem powiedzieć, że co trzecia szklanka mleka w kraju pochodzi z naszego województwa – dodaje.
Zanim wiosną 2015 r. Unia Europejska uwolniła wspólnotowy rynek mleka, Podlasie zajmowało drugie miejsce w Polsce pod względem wielkości kwot produkcyjnych. Pierwsze, z niewielką przewagą, było Mazowsze.
– Duży potencjał produkcyjny sprawia, że Podlasie może po zniesieniu kwot zdystansować jednak inne regiony – uważa Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
Przewaga województwa podlaskiego jest coraz bardziej widoczna. Po trzech kwartałach 2016 r. skup mleka przekroczył tu 3 mld l. Był niemal dwa razy większy niż na Mazowszu – podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Budowa obiektu, w którym mieści się Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie jest częścią projektu związanego z rozwojem turystycznym miasta, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007–2013. Dzięki niemu mieszkańcy Grajewa zyskali także basen. Wartość wszystkich inwestycji z nim związanych sięga 18,4 mln zł.
Kiedy powstawał pomysł na mleczne muzeum, władze miasta zakładały, że uda się nawiązać partnerstwo publiczno – prywatne z wywodzącą się z Grajewa Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol. Jak wyjaśnia Dariusz Latarowski, miastu i firmie nie udało się jednak dojść do porozumienia. Ostatecznie 1 mln zł na wyposażenie Muzeum Mleka, prowadzone przez Grajewskie Centrum Kultury, wydał lokalny samorząd.
Budynek, w którym mieści się Muzeum Mleka, ma zarabiać na siebie nie tylko dzięki turystom, ale także m.in. organizacji spotkań branży mleczarskiej.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.