Kobiety z werwą

IX Lubuski Kongres Kobiet
materiały prasowe

Projektują modę, prowadzą gazety, tworzą zespoły artystyczne, są didżejkami na wielkich imprezach, działają w parlamencie i w samorządzie – IX Lubuski Kongres Kobiet zgromadził niezwykłe mieszkanki regionu.

W tegorocznym wydarzeniu „na żywo” wzięło udział ok. 500 pań. Cztery razy więcej osób śledziło relację z imprezy w mediach społecznościowych. – Było nas naprawdę dużo! Byłyśmy solidarne i pokazałyśmy moc! – cieszy się marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

W tym roku Lubuski Kongres Kobiet odbywał się pod hasłem „Kobiety solidarne w działaniu”. Wśród gości byli m.in. posłanka Katarzyna Osos, ambasadorki woj. lubuskiego – aktorka Joanna Brodzik i projektantka mody Ewa Minge, burmistrz Żar Danuta Madej, wójt gminy Nowa Sól Izabela Bojko, radna Gorzowa Grażyna Wojciechowska i inicjatorka Wschowskich Kongresów Kobiet Urszula Chudak.

Podczas kongresu tytuł Honorowego Obywatela Województwa Lubuskiego odebrała aktorka Joanna Brodzik, która urodziła się w Krośnie Odrzańskim. A oprawę muzyczną wydarzeniu zapewniła DJ El’mirka – miłośniczka płyt winylowych z Zielonej Góry, współzałożycielka agencji Plug & Play. W roku 2017 zagra w katowickim Spodku na festiwalu Mayday (największym tego typu wydarzeniu w Polsce). El’mirka jest również pomysłodawczynią i współorganizatorką cyklicznych imprez Babskie GraNie.

Więcej władzy w ręce kobiet

Kongres Kobiet w tym roku szukał odpowiedzi na pytanie: „Czy jesteśmy solidarne w działaniu?” – Ten temat wybrałyśmy z premedytacją, bo w przyszłym roku będziemy walczyć o samorząd. Pokazałyśmy w czarnym proteście, że w walce z hipokryzją i głupotą potrafimy być solidarne. Ale czy wobec siebie potrafimy być takie i wspierać się nawzajem? – pytała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Apelowała, by kobiety były aktywne i wspierały się nawzajem. – Kobiety są Polsce potrzebne, dlatego walczymy o nasze prawa kobiet razem z ambasadorkami regionu. Byłyśmy też w Brukseli, zobaczyliśmy jak działa Europejska Deklaracja Równości –przypominała. – Jesteśmy za in vitro, walczymy o skuteczną profilaktykę antynowotworową, zainicjowaliśmy „gotowanie dla chorych onkologicznie”, bo dieta jest ważna podczas choroby. Od kilku lat realizujemy program „Trzymaj formę”, lansujemy modę na zdrowy styl życia, robimy pikniki zdrowia, fundujemy stypendia dla młodych Lubuszan. Ale potrzebne jest też wsparcie centralne, dlatego musimy iść po władzę do Sejmu i Senatu – zapowiedziała marszałek.

Dobro zawsze wygra

„Czy kobiety są solidarne?” – temu poświęcona była debata z udziałem ambasadorek regionu. – Istnieje stereotyp, że wobec siebie jesteśmy wredne. Ale kiedy zostajemy matkami, wtedy pierwszą osobą, która wyciąga do nas rękę, jest zazwyczaj kobieta – mówiła Ewa Minge. – Ta solidarność się w nas pojawia. Jesteśmy genetycznie przygotowane do ekstremalnych warunków.

– Największymi naszymi przyjaciółkami są kobiety, ale wrogiem też jest często kobieta – mówiła radna Anna Synowiec. – Czarny protest pokazał, że potrafimy być razem, że nie chcemy, żeby ktoś nam mówił, jak mamy żyć. Jestem adwokatem i wiem, że kary i sankcje to nie wszystko. Jesteśmy mądre i potrafimy decydować o sobie.

– Jesteśmy tą częścią świata, które może pokazywać tej drugiej, jak to jest współodczuwać – przekonywała Joanna Brodzik. – Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy równe i należy się nam szacunek. Dzięki temu zyskamy wolność, a kobieta wolna to kobieta skuteczna. Moja babcia nauczyła mnie, że człowiek z natury jest dobry. Dlatego głęboko wierzę, że dobro zawsze wygra.

Podczas IX Lubuskiego Kongresu Kobiet przedstawiono również Liderki Lubuskiego Samorządu – laureatki konkursu marszałka województwa lubuskiego. Osiem Lubuszanek odebrało także Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: r.biskupski@rp.pl

Mogą Ci się również spodobać

Zuzanna i Antoni wygrywają w rankingu

Społeczeństwo | Przy wyborze imion rodzice często ulegają panującej modzie. A ponieważ ta się ...

Rozwój dzięki mądremu wsparciu

W ocenie banków udzielenie kredytów mikro, małym i średnim przedsiębiorcom o niskim kapitale własnym, ...

Lokalne władze trzeba nasycić demokracją

Z badań sondażowych wynika, że mieszkańcy obdarzyli samorząd dużym zaufaniem, choć właśnie na poziomie ...

Selekcjonerzy reprezentacji z Rakowa Częstochowa

Dwaj najważniejsi trenerzy ruszyli w świat z Rakowa Częstochowa.

Apele nie pomogą: wszyscy czekają na nowe prawo

Jest niebezpiecznie, panuje chaos – tak o korzystaniu z elektrycznych hulajnóg mówią włodarze miast. ...

Gmina bywa czasem przymusowym spadkobiercą

Objęcie spadku może być korzystne, ale możliwość pozyskania w ten sposób dodatkowych dochodów nie ...