Mistrzowie innowacyjnych pomysłów

Białostocki startup Riftcat wdraża oprogramowanie które sprawia, że komputer traktuje smartfon jako hełm do wirtualnej rzeczywistości.
materiały prasowe

Wśród dziesięciu laureatów konkursu Top 10 Startup Polski Wschodniej piątka firm pochodzi z Podlasia.

Do grona czołowych podlaskich innowatorów należą Anima, Protocut z projektem Hermes, RiftCat, UpLogic oraz Visualpromo. Poza tym uhonorowano spółki z Podkarpacia i Lubelszczyzny. Doceniono między innymi projekt robota, który sprawdza czystość lotniska, system do uprawy wertykalnego ogródka, wirtualny hologram interaktywnej hostessy, lustro reklamowe dopasowujące treści do użytkowników. Jury wybierało laureatów spośród 44 firm startupowych, które zgłosiły się do konkursu z własnej inicjatywy. Nagrody wręczono podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Spółka Protocut, założona specjalnie dla prowadzenia i finansowania projektu Hermes, jest na dość wczesnym etapie startupowej przygody, dopasowuje model biznesowy i produkt do potrzeb rynku. Hermes to hybrydowa przystawka do napędu wózka inwalidzkiego, ułatwiająca poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Pojazd może być napędzany ręcznie, poprzez mechanizm korbowy zawarty w kierownicy, lub dzięki programowalnemu silnikowi elektrycznemu z systemem odzyskiwania energii podczas hamowania. Założyciele firmy próbują sfinansować projekt własnymi siłami.

– Na razie jesteśmy na etapie prototypu, który udostępniamy osobom niepełnosprawnym, od których oczekujemy informacji zwrotnych. Uruchamiamy również platformę crowdfundingową, by zebrać pieniądze na prototyp do produkcji – mówi „Rzeczpospolitej” Hubert Gudalewski, współwłaściciel Protocut. Projekt powstał w latach 2014–2015, kiedy założyciele firmy byli jeszcze studentami. Dziś muszą się mierzyć między innymi z biurokracją w sektorze medycznym, ale znaleźli pomysł na jej obejście.

– Chcemy, żeby Hermes był klasyfikowany jak rower trójkołowy, wtedy będziemy zobowiązani do przestrzegania jedynie przepisów o ruchu drogowym, a urządzenie będzie dostępne dla ludzi ubogich czy średniozamożnych, będzie bowiem kosztowało około 30 tys. zł, a nie kilkaset tysięcy. Takie koszty generuje proces certyfikacji w sektorze medycznym – zdradza Gudalewski. Wschodni Kongres Gospodarczy z nagrodą dla startupów wzbudził zainteresowanie przedsiębiorców Hermesem. Autorzy projektu uzyskali informacje o możliwych źródłach finansowania, a także mentoring od starszych stażem, część wyraziła zainteresowanie dokapitalizowaniem przedsięwzięcia.

Z kolei zatrudniająca siedem osób spółka Riftcat to już dojrzały startup. Z przychodami rzędu 0,5–1 mln zł rocznie należy do grona 15 proc. najlepszych pod tym względem startupów w Polsce. Niemniej Marek Antoniuk, mówi nam, że ma ambicję przeskalować biznes na jeszcze wyższy poziom. Riftcat, oferująca Vridge, czyli oprogramowanie sprawiające, iż komputer traktuje telefon użytkownika jako drogi hełm do wirtualnej rzeczywistości, ma już 200 tys. użytkowników na całym świecie. Projekt rozwiązuje problem wysokiego kosztu przejścia w wirtualną rzeczywistość. Antoniuk celuje głównie w rynek Stanów Zjednoczonych.

– Jesteśmy zadowoleni, dostaliśmy zaproszenie na Europejski Kongres Gospodarczy European Startup Days w Katowicach, zdobyliśmy trochę kontaktów, miało to dla nas znaczenie marketingowe – opowiada nam Antoniuk.

Mogą Ci się również spodobać

Czas na elektroniczne listy polecone

Urzędy będą wysyłać pisma tylko elektronicznie, ale przesyłki tradycyjne nie znikną od razu. Tradycyjne ...

Rozwojowy skok dzięki Unii

Gdyby nie europejska polityka solidarności, polskie regiony wolniej nadrabiałyby dystans do bogatszych sąsiadów. Wejście ...

Da wytchnąć mieszkańcom Gryfic

Po latach oczekiwania mieszkańcy Gryfic mają szansę na północną obwodnicę. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich ...

Naukowcy i praktycy o zarządzaniu finansami

Blisko 270 osób wzięło udział w XX Międzynarodowej Konferencji Zarządzanie Finansami. 
W jej trakcie ...

Embargo na letni czas dla stolików

Prezydent miasta nie może określić ogólnym zarządzeniem warunków umieszczania ogródków gastronomicznych w pasie drogowym. ...

Lato: czas na lifting wodnych magistrali

Wakacje to czas remontów i budowy sieci wodociągowych w wielu miastach w Polsce. Prace prowadzone ...