Podlasie szkoleniami stanie

Anita Błaszczak
Fotorzepa / Kompala Waldemar

Pracodawcy mający problemy z pozyskaniem pracowników na pytanie o powody tych trudności najczęściej wskazują brak kandydatów. Jednak zaraz na drugim miejscu wymieniają niewystarczające kompetencje osób, które są dostępne na rynku, w tym bezrobotnych. Eksperci rynku pracy zwracają uwagę na to niedopasowanie, które utrudnia wielu osobom znalezienie pracy.

W przeprowadzonym niedawno badaniu agencji zatrudnienia Work Service niewielka (ledwie 16,6 proc.) grupa pracowników sygnalizujących problemy podczas szukania pracy najczęściej twierdziła, że brakuje ofert dla osób z ich wykształceniem i kwalifikacjami. Od lat wiadomo, że lekarstwem na takie braki są dobrej jakości szkolenia. Po takie lekarstwo, i to w silnej, bo wycenianej na 120 mln zł dawce, sięgnie teraz Podlasie, gdzie bezrobocie podwyższa krajową średnią. Przez trzy lata trzy subregiony województwa zainwestują dziesiątki milionów złotych w kursy, pomagając swoim mieszkańcom podwyższyć kwalifikacje, zdobyć nowy zawód czy podszkolić się w językach obcych.

Co ważne, Podlasie wyciągnęło lekcję z fali szkoleniowej za unijne pieniądze sprzed kilku lat, która często była krytykowana za niewielką efektywność. Teraz swoje potrzeby szkoleniowe kandydat na kursy będzie określał z pomocą doradcy kariery. Wprowadzono też inne praktyczne rozwiązanie – uczestnicy szkoleń mają pokrywać część ich kosztów. Wielu osobom pewnie się to nie spodoba, ale to jedyny sposób, by zmotywować ludzi do nauki, by nie znikali po kilku pierwszych zajęciach. W szkoleniach mogą uczestniczyć jedynie dorośli mieszkańcy regionu. Może więc trzeba przeprowadzić się z Warszawy na Podlasie?

Mogą Ci się również spodobać

Dym z nielegalnych wysypisk rozwieje tylko prokurator

W marcu zmniejszy się liczba legalnych składowisk, nielegalnym grozi tylko grzywna. Ekolodzy chcą zmiany ...

Miliony kur dalej od domu

Przepisy określą, w jakiej odległości od domów będzie można budować fermy.

Dworce jak dworki. Szykuje się remont na ogólnopolską skalę

W programie inwestycyjnym zaplanowanym do 2023 roku PKP zamierza przebudować prawie 190 dworców. To ...

Wyjątkowy czas w Mieście Literatury

Kończy się rok, podczas którego Wrocław – jak powiedziała Olga Tokarczuk – przeżył „najbardziej ...

Najlepsze wsparcie w UE

Mieszkania wytchnieniowe i mieszkanie modelowe do szkoleń – na Pomorzu Zachodnim powstał profesjonalny system ...

Samorząd powinien integrować mieszkańców poprzez technologie

Najbardziej zaawansowane informatycznie urzędy są nie tylko w dużych miastach – mówi Jarosław Jastrzębski, ...