Centralne ogrzewanie zamiast starych pieców

Opole walczy z zanieczyszczeniami powietrza
Fotolia

18 miejskich budynków w stolicy regionu w tym roku zostanie przyłączonych do sieci Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.

Kolejne opolskie kamienice doczekają się ekologicznego ogrzewania. – Program podłączenia budynków komunalnych do sieci realizowany jest przez nas sukcesywnie. Pierwsze rozmowy na ten temat w ramach programu „Kawka” były prowadzone w 2013 roku, kiedy ogłoszono jego realizację – opowiada Katarzyna Dobosiewicz ze spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO). Teraz stare piece znikną z 18 miejskich kamienic, m.in. przy ulicach Krakowskiej, Ściegiennego, Budowlanych, Fabrycznej, Kołłątaja czy Sienkiewicza.

Katarzyna Dobosiewicz wskazuje, że program wymiany źródeł ogrzewania podzielony jest na dwa etapy: formalny – związany z przeprowadzeniem inwentaryzacji obiektów, oszacowaniem nakładów na realizację inwestycji, opracowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej, wyborem wykonawców oraz podpisaniem umów, oraz wykonawczy – bezpośrednio odczuwalny i zauważalny przez mieszkańców poszczególnych budynków.

W przypadku 18 opolskich budynków pierwszy etap rozpoczął się jeszcze przed oficjalną informacją o przyznaniu środków na dofinansowanie, a drugi związany z wykonaniem wewnętrznych instalacji, zabudową węzłów cieplnych oraz przyłączy ciepłowniczych ruszył w maju i zakończy się najpóźniej do 30 listopada. Realizacja projektu w 18 budynkach komunalnych będzie kosztować ok. 1,5 mln zł, z czego 846 tys. zł zostanie sfinansowanych w formie dotacji z programu „Kawka”.

– Dodatkowo za kwotę blisko 850 tys. zł wybudowane będą przyłącza ciepłownicze do wszystkich 18 obiektów – mówi Katarzyna Dobosiewicz.

A Piotr Letachowicz z opolskiego ratusza dodaje, że budynki komunalne wybierał Miejski Zarząd Lokali Komunalnych, natomiast ECO pozyskało środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Kawka” na podłączenie tych budynków do sieci ciepłowniczej. W ramach programu „Kawka” ECO podłączyło już w Opolu 35 budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, poza tym cztery na terenie Strzelec Opolskich.

Mogą Ci się również spodobać

Rozwojowy skok dzięki Unii

Gdyby nie europejska polityka solidarności, polskie regiony wolniej nadrabiałyby dystans do bogatszych sąsiadów. Wejście ...

E–urząd ma być przyjazny niepełnosprawnym

Strony internetowe urzędów oraz aplikacje mobilne są coraz częściej przygotowywane z myślą o niewidomych ...

Pielęgniarki zadbają o uczniów

Jeśli w szkole dentysta nie będzie miał gabinetu, gmina ma zapewnić np. dentobus.

Inwestują w papieską Drawę

Ponad 170 km liczy szlak kajakowy im. Karola Wojtyły na rzece Drawie, jeden z ...

Samorządy apelują o wsparcie walki z wirusem

Do opanowania pandemii potrzeba nie tylko strojów ochronnych, ale i jasnych pisemnych instrukcji, jak postępować. ...

Przestrzenny wymiar pandemii w Polsce: co dalej?

Koronawirus nie jeden ma wymiar. O aspektach ekonomicznych pandemii COVID-19 pisze się stosunkowo dużo. ...