Centralne ogrzewanie zamiast starych pieców

Opole walczy z zanieczyszczeniami powietrza
Fotolia

18 miejskich budynków w stolicy regionu w tym roku zostanie przyłączonych do sieci Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.

Kolejne opolskie kamienice doczekają się ekologicznego ogrzewania. – Program podłączenia budynków komunalnych do sieci realizowany jest przez nas sukcesywnie. Pierwsze rozmowy na ten temat w ramach programu „Kawka” były prowadzone w 2013 roku, kiedy ogłoszono jego realizację – opowiada Katarzyna Dobosiewicz ze spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO). Teraz stare piece znikną z 18 miejskich kamienic, m.in. przy ulicach Krakowskiej, Ściegiennego, Budowlanych, Fabrycznej, Kołłątaja czy Sienkiewicza.

Katarzyna Dobosiewicz wskazuje, że program wymiany źródeł ogrzewania podzielony jest na dwa etapy: formalny – związany z przeprowadzeniem inwentaryzacji obiektów, oszacowaniem nakładów na realizację inwestycji, opracowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej, wyborem wykonawców oraz podpisaniem umów, oraz wykonawczy – bezpośrednio odczuwalny i zauważalny przez mieszkańców poszczególnych budynków.

W przypadku 18 opolskich budynków pierwszy etap rozpoczął się jeszcze przed oficjalną informacją o przyznaniu środków na dofinansowanie, a drugi związany z wykonaniem wewnętrznych instalacji, zabudową węzłów cieplnych oraz przyłączy ciepłowniczych ruszył w maju i zakończy się najpóźniej do 30 listopada. Realizacja projektu w 18 budynkach komunalnych będzie kosztować ok. 1,5 mln zł, z czego 846 tys. zł zostanie sfinansowanych w formie dotacji z programu „Kawka”.

– Dodatkowo za kwotę blisko 850 tys. zł wybudowane będą przyłącza ciepłownicze do wszystkich 18 obiektów – mówi Katarzyna Dobosiewicz.

A Piotr Letachowicz z opolskiego ratusza dodaje, że budynki komunalne wybierał Miejski Zarząd Lokali Komunalnych, natomiast ECO pozyskało środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Kawka” na podłączenie tych budynków do sieci ciepłowniczej. W ramach programu „Kawka” ECO podłączyło już w Opolu 35 budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, poza tym cztery na terenie Strzelec Opolskich.

Mogą Ci się również spodobać

Wójt gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka

Wójt Tarnowa Podgórnego: Jakość życia też ma znaczenie

Dla inwestora liczy się nie tylko standard infrastruktury, ale te inne, miękkie kryteria – mówi ...

Miejskie krany jak zdroje

Samorządy zachęcają do picia kranówki zamiast wody pakowanej w plastikowe butelki. Mają argumenty ekologiczne ...

Samorządy powinny przechodzić na chmurę

Usługi i aplikacje IT realizowane w technologiach chmurowych zmieniają nie tylko sposób funkcjonowania przedsiębiorstw, ...

Słono zapłacisz za wjazd na starówkę

Miasta ograniczają wjazd samochodów do historycznych centrów. Poza tym planują podnosić opłaty za parkowanie ...

Planują trzecią linię metra

Ruszył przetarg na opracowanie studium technicznego dla III linii metra. Warszawski ratusz przygotowuje się ...

Większe statki w małych portach

Nowe tory wodne powstaną do portów w Policach i Stepnicy. To kolejne po Szczecinie ...