Baobab – symbol Lublina

rp.pl

Żadne drzewo w historii Lublina nie wzbudziło tyle emocji co topola czarna z placu Litewskiego.

„Baobab”, bo tak pieszczotliwie nazwali go mieszkańcy, stał się elementem historii miasta, obrósł legendami. Jedni twierdzą, że posadzono go podczas narodowej żałoby po upadku powstania styczniowego, inni – że dwie dekady później, aby w przyszłości zasłoniło wybudowany na placu Litewskim sobór prawosławny, symbol rusyfikacji.

Baobab dla mieszkańców Lublina był pomnikiem nie tylko przyrody, ale i pamięci narodowej.

Drzewo od wielu lat miało się jednak coraz gorzej. Ostatnie badanie tomografem komputerowym potwierdziło, że 85 proc. jego tkanki jest martwe. Ratusz podjął decyzję o ścięciu baobabu. Wycinkę rozpoczęto 23 maja o godzinie 6 rano. Lokalne redakcje prowadziły transmisje na żywo, informacje o tym wydarzeniu odnotowała większość ogólnokrajowych serwisów informacyjnych. Pożegnać drzewo przyszli też mieszkańcy. Botanicy z Lublina zabezpieczyli 100 zaszczepek, aby wyhodować potomstwo słynnej topoli.

W Lublinie rozgorzała dyskusja: „Co po baobabie”. Na specjalną skrzynkę e-mailową uruchomioną przez ratusz wpłynęło blisko 100 propozycji. Zdecydowano, że drewno z kultowego drzewa będzie nadal żyć w przestrzeni miasta. Rzeźbiarz związany z Galerią Labirynt przerobi go na instalację artystyczną. Miasto natomiast zostało zobowiązane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków do zasadzenia w miejscu wycinki nowej topoli czarnej.

Mogą Ci się również spodobać

Korytarzy życia i jazdy na suwak trzeba się nauczyć

Po kilkunastu miesiącach analiz Ministerstwo Infrastruktury w końcu zdecydowało: do kodeksu drogowego zostaną dopisane ...

Szczecińskie Dni Morza

Szczecin na wakacje: zielone miasto tętniące życiem

Weekend jest zwyczajnie za krótki, by zobaczyć wszystkie szczecińskie perełki. Jednocześnie na tyle długi, ...

Zmieniły się relacje dorosłych z dziećmi

Matura jest za łatwa – uważa Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół STO w Warszawie.

Pływający ambasadorzy nadmorskich miast

Niektóre samorządy są właścicielami pełnomorskich jachtów. Jednostki służą przede wszystkim do szkolenia młodzieży.

Upały i urlopy wypompowują wodę

Brak wodociągów i kanalizacji odbija się na standardzie życia zarówno stałych mieszkańców miejscowości wypoczynkowych, ...

Potrzeba więcej pieniędzy na śmieci

Gmin nie stać na usuwanie składowisk odpadów, gdy uchyla się od tego ich posiadacz, ...