Odebranie władzy samorządom to zamach na demokrację

Bloomberg

Władza lokalna pozbawiona możliwości decydowania o dochodach i wydatkach to nie prawdziwy samorząd, lecz jego karykatura – mówią samorządowcy.

– Prawdziwa władza to pieniądze. Ten, kto decyduje o dochodach i wydatkach jednostek samorządu terytorialnego, decyduje o sprawach lokalnych – mówił Piotr Głowski, prezydent Piły. – Ograniczanie samodzielności finansowej gmin, powiatów i województw samorządowych to zamach na demokrację – dodał.

O tym, jak ważna jest samodzielność finansowa samorządu terytorialnego, dyskutowali w trakcie Europejskiego Kongresu Samorządów wójtowie, prezydenci i skarbnicy z Polski, Albanii, Rosji i Ukrainy.

– Decentralizacja zadań to fundament, na którym oparto samorząd terytorialny w Polsce – mówiła Danuta Kamińska, skarbnik Katowic. – Problemem jest, że za tą decentralizacją zadań nie poszła decentralizacja pieniędzy – wskazywała.

Przykładem jest oświata – zadanie własne samorządów, na które gminy, powiaty i województwa dostają środki w postaci subwencji.

– Ta nie wystarcza jednak na pokrycie samych tylko nauczycielskich wynagrodzeń – powiedziała Danuta Kamińska. – W efekcie miasta muszą dopłacać do szkół prawie drugie tyle, ile dostają od rządu – wskazywała.

Nie byłby to może zbyt wielki problem, gdyby samorządy dysponowały prawdziwym władztwem w zakresie kształtowania swoich dochodów czy wydatków.

– Tymczasem nasze władztwo finansowe jest coraz bardziej ograniczane – mówił Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. – Poborem i wymiarem danin, które są dochodem gmin, zajmuje się administracja rządowa, nie pozostawiając nam najmniejszego wpływu chociażby na kształtowanie ulg czy zwolnień – dodawał.

– Centralizacja lokalnych finansów to droga do likwidacji samorządu terytorialnego – ostrzegała Irina Peteliajewa, członek Komitetu ds. Budżetu i Podatków Republiki Karelii w Rosji.

Mogą Ci się również spodobać

Filharmonia dla dzieci

Filharmonia Lubelska od 75 lat organizuje koncerty, które przybliżają świat muzyki klasycznej młodej publiczności. ...

Czy Kraków wyda miliony na system monitoringu?

W budżecie stolicy Małopolski na 2020 rok zaplanowano dwie pozycje związane z monitoringiem wizyjnym, ...

Samorządowcy po wyborach: sukces mimo przegranej

Choć wielu samorządowców opowiedziało się po stronie opozycji, wybory parlamentarne wygrała partia rządząca.

Koniec z izolacją seniorów. Wracają dzienne domy pobytu

Osoby starsze już nie muszą siedzieć w domach lub ławkach pod nimi. Swoją działalność ...

Marszałek Mazowsza: Toczy się gra o łupy polityczne

Separacja Warszawy i Mazowsza służy przejęciu władzy – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. ...

Nikt nie jest bezpieczny: w spółkach komunalnych szukają modelu funkcjonowania

Koronawirus Covid-19 zmienił życie nas wszystkich. W szczególny sposób dotknął pracy spółek komunalnych świadczących ...