Odebranie władzy samorządom to zamach na demokrację

Bloomberg

Władza lokalna pozbawiona możliwości decydowania o dochodach i wydatkach to nie prawdziwy samorząd, lecz jego karykatura – mówią samorządowcy.

– Prawdziwa władza to pieniądze. Ten, kto decyduje o dochodach i wydatkach jednostek samorządu terytorialnego, decyduje o sprawach lokalnych – mówił Piotr Głowski, prezydent Piły. – Ograniczanie samodzielności finansowej gmin, powiatów i województw samorządowych to zamach na demokrację – dodał.

O tym, jak ważna jest samodzielność finansowa samorządu terytorialnego, dyskutowali w trakcie Europejskiego Kongresu Samorządów wójtowie, prezydenci i skarbnicy z Polski, Albanii, Rosji i Ukrainy.

– Decentralizacja zadań to fundament, na którym oparto samorząd terytorialny w Polsce – mówiła Danuta Kamińska, skarbnik Katowic. – Problemem jest, że za tą decentralizacją zadań nie poszła decentralizacja pieniędzy – wskazywała.

Przykładem jest oświata – zadanie własne samorządów, na które gminy, powiaty i województwa dostają środki w postaci subwencji.

– Ta nie wystarcza jednak na pokrycie samych tylko nauczycielskich wynagrodzeń – powiedziała Danuta Kamińska. – W efekcie miasta muszą dopłacać do szkół prawie drugie tyle, ile dostają od rządu – wskazywała.

Nie byłby to może zbyt wielki problem, gdyby samorządy dysponowały prawdziwym władztwem w zakresie kształtowania swoich dochodów czy wydatków.

– Tymczasem nasze władztwo finansowe jest coraz bardziej ograniczane – mówił Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. – Poborem i wymiarem danin, które są dochodem gmin, zajmuje się administracja rządowa, nie pozostawiając nam najmniejszego wpływu chociażby na kształtowanie ulg czy zwolnień – dodawał.

– Centralizacja lokalnych finansów to droga do likwidacji samorządu terytorialnego – ostrzegała Irina Peteliajewa, członek Komitetu ds. Budżetu i Podatków Republiki Karelii w Rosji.

Mogą Ci się również spodobać

Kierowca i pieszy będą się dzielić chodnikiem

Parkowanie staje się coraz większym problemem. O uwolnienie chodników dla pieszych walczą miejscy aktywiści. ...

Czyste tylko sumienie władzy

Dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w Unii Europejskiej to 50 mikrogramów na ...

Błąd nie będzie tak krzywdzący

Z powodu niezależnego od gminy jej finanse nie ucierpią, jeśli źle wyliczono subwencję.

Burmistrz obawiał się konfliktów społecznych

Negatywna opinia gminy o lokalizacji lądowiska musi być oparta na dowodach i dokumentach. Spółka ...

Prace na lotnisku w Gliwicach idą pełną parą

Modernizacja gliwickiego lotniska nie zwalnia tempa. Szeroko zakrojona inwestycja powinna być gotowa pod koniec ...

Od gminy, od towarzystwa

Nowe bloki, rewitalizacja kamienic, dzielenie mieszkań na mniejsze. Samorządy na różne sposoby powiększają zasoby.