Odebranie władzy samorządom to zamach na demokrację

Bloomberg

Władza lokalna pozbawiona możliwości decydowania o dochodach i wydatkach to nie prawdziwy samorząd, lecz jego karykatura – mówią samorządowcy.

– Prawdziwa władza to pieniądze. Ten, kto decyduje o dochodach i wydatkach jednostek samorządu terytorialnego, decyduje o sprawach lokalnych – mówił Piotr Głowski, prezydent Piły. – Ograniczanie samodzielności finansowej gmin, powiatów i województw samorządowych to zamach na demokrację – dodał.

O tym, jak ważna jest samodzielność finansowa samorządu terytorialnego, dyskutowali w trakcie Europejskiego Kongresu Samorządów wójtowie, prezydenci i skarbnicy z Polski, Albanii, Rosji i Ukrainy.

– Decentralizacja zadań to fundament, na którym oparto samorząd terytorialny w Polsce – mówiła Danuta Kamińska, skarbnik Katowic. – Problemem jest, że za tą decentralizacją zadań nie poszła decentralizacja pieniędzy – wskazywała.

Przykładem jest oświata – zadanie własne samorządów, na które gminy, powiaty i województwa dostają środki w postaci subwencji.

– Ta nie wystarcza jednak na pokrycie samych tylko nauczycielskich wynagrodzeń – powiedziała Danuta Kamińska. – W efekcie miasta muszą dopłacać do szkół prawie drugie tyle, ile dostają od rządu – wskazywała.

Nie byłby to może zbyt wielki problem, gdyby samorządy dysponowały prawdziwym władztwem w zakresie kształtowania swoich dochodów czy wydatków.

– Tymczasem nasze władztwo finansowe jest coraz bardziej ograniczane – mówił Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. – Poborem i wymiarem danin, które są dochodem gmin, zajmuje się administracja rządowa, nie pozostawiając nam najmniejszego wpływu chociażby na kształtowanie ulg czy zwolnień – dodawał.

– Centralizacja lokalnych finansów to droga do likwidacji samorządu terytorialnego – ostrzegała Irina Peteliajewa, członek Komitetu ds. Budżetu i Podatków Republiki Karelii w Rosji.

Mogą Ci się również spodobać

PRL: Koniec wdzięczności

Pomniki komunizmu bywają twarde do zgryzienia. Samorządy podchodzą do nich różnie. Władza, która chętnie ...

Gwiazda hipisowskiej muzyki w Dolinie Charlotty

Wydarzeniem Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty będzie koncert Johna Fogerty, byłego lidera hipisowskiej ...

Park wodny na warszawskim Moczydle

Jak gorąco, to na basen

Rewitalizacja starych pływalni i budowa nowoczesnych parków wodnych – tak miasta chcą zapewniać ochłodę ...

Metal zawsze modny

W ciągu dnia wykonują elementy wyposażenia wnętrz, a popołudniami oddają się sztuce. To wtedy ...

Pszczyna walczy o czyste powietrze

Jest o co, bo jak wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego, jej mieszkańcy przez ...