„Ważna jest przestrzeń miejska i miejsca dla ludzi”

Konrad Fijołek wygrał w pierwszej turze wybory na prezydenta Rzeszowa
materiały prasowe

Pierwsza decyzja będzie wiązała się z działaniami dotyczącymi rzeszowskiej przestrzeni, a więc powołanie miejskiego architekta, przystąpienie do uchwalania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, wyznaczenie terenów zielonych pod parki, które musimy pozyskać – zapowiada Konrad Fijołek, prezydent-elekt Rzeszowa.

Konrad Fijołek został prezydentem Rzeszowa już w pierwszej turze przedterminowych wyborów – wynika z oficjalnych wyników, które w nocy z niedzieli na poniedziałek podała Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie.

Przy frekwencji 54 proc. Fijołek uzyskał 56,51 proc. ważnie oddanych głosów. Jego konkurenci zdobyli odpowiednio: Ewa Leniart 23,62 proc. głosów, Marcin Warchoł 10,72 proc. a Grzegorz Braun 9,15 proc.

Rzeszów zielony

Dla nowo wybranego prezydenta bardzo ważna jest przestrzeń miejska.

– Szybki rozwój miasta wiązał się też chyba trochę ze zbyt intensywną zabudową i takim trochę nieuporządkowaniem, więc pierwsza potrzeba miasta to uchwalenie kierunków zagospodarowania przestrzennego, takiego nowoczesnego miasta na XXI wiek – przyznawał jeszcze jako kandydat w rozmowie „Życiem Regionów”.

Podkreślał, że ważne jest „przeniesienie ciężaru decyzyjnego, ciężaru działań miasta z infrastruktury twardej, ulicznej, betonowej – w kierunku człowieka, jakości życia, rekreacji, zieleni, i takiej filozofii spędzania wolnego czasu”.

CZYTAJ TAKŻE: Chwedoruk: Największa zagadka w Rzeszowie dotyczy frekwencji

– Rozwój gospodarczy Rzeszowa przez ostatnie lata był spektakularny w skali całego kraju. Teraz w Rzeszowie trzeba dokonać stosownych zmian. Kończy się tu pewna epoka i zaczyna się nowa. Świat w wielu aspektach poszedł do przodu, musimy znaleźć odpowiedź na te wyzwania współczesne i taki jest mój program – mówił Konrad Fijołek.

Rzeszów przyjazny

Podkreślał, że zależy mu, aby Rzeszów był przede wszystkim przyjazny, taki, w którym troszczymy się o jakość życia.

– Ważne jest zapewnienie dostępu każdemu mieszkańcowi do zieleni miejskiej w promieniu 10 minut spaceru. Jest potrzeba uporządkowana przestrzeni, która da stabilizację i pewność, że jak jest zieleń, to ta zieleń pozostanie – tłumaczył w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Chce też, by oferta rekreacyjna w mieście była na wysokim poziomie. – W Rzeszowie to oznacza konieczność nowych inwestycji, jak aquapark, lodowisko, modernizacja stadionów – tych mniejszych i tych większych. A do tego potrzeba wesprzeć nowoczesną ofertę kulturalną, najlepiej tworzoną i współtworzoną przez lokalne środowisko. To wszystko ma wpływać na jakość życia – wyliczał na naszych łamach Konrad Fijołek.

CZYTAJ TAKŻE: Kolej połączy Rzeszów z lotniskiem. Inwestycje za 300 mln zł

W rozmowie z TVN24 zapowiedział, że pierwsza decyzja będzie wiązała się z działaniami dotyczącymi rzeszowskiej przestrzeni, a więc powołanie miejskiego architekta, przystąpienie do uchwalania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego czy wyznaczenia terenów zielonych pod parki. Chce też powołać radę artystyczną oraz rzecznika osób niepełnosprawnych.

Rzeszów tolerancyjny

Pytany przez „Onet” o przyszłą współpracę z Ewą Leniart, popieraną przez Prawo i Sprawiedliwość jego konkurentką w wyborach, odparł, że „wyobraża ją sobie bardzo dobrze”.

Fijołek oświadczył, że Rzeszów był, jest i pod jego rządami będzie miastem tolerancyjnym, otwartym, gościnnym, nowoczesnym, bez cenzury.

W rozmowie z portalem Fijołek został ponadto zapytany, czy – wzorem prezydenta Wałbrzycha – chciałby wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 w Rzeszowie.

– Jestem zwolennikiem zachęcania do szczepień, natomiast jeśli miałyby te zachęty nie zadziałać, a procent zaszczepionych byłby niski i groziłaby nam znowu pandemia, zamykanie gospodarki, miasta, to taki pomysł prezydenta Wałbrzycha bym rozważył. Dzisiaj nie odważę się jednak tego zadeklarować – powiedział Fijołek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ranking Samorządów 2019: Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

Sopot, gmina Morawica i Wielka Wieś – oto zwycięzcy XV edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. ...

„KPO to kontynuacja represji rządu wobec największych miast”

Projekt KPO oceniamy niestety negatywnie, jako kontynuację rządowych represji w stosunku do największych polskich miast – ...

Doprowadzić do korzystnych zmian w prawie

Władze Krakowa spotkały się z posłami i senatorami z regionu Małopolski. Celem spotkania było ...

6 mld złotych do wzięcia w dwa tygodnie

Samorządy mogą zacząć realizować „czeki” na inwestycje, które dostały od rząd podczas kampanii wyborczej. ...

Więcej swobody i pieniędzy

Brak odpowiedniego finansowania zadań ogranicza możliwości rozwojowe samorządów – alarmują prezydenci miast.

Nie tak łatwo z zieloną energią

Dotychczasowe doświadczenia lokalnych władz z fotowoltaiką nie pozostawiają wątpliwości: warto inwestować w panele, ale ...