Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 08.01.2025 13:38 Publikacja: 07.01.2025 14:15
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik apeluje do premiera o powołanie specjalnego zespołu ds. reformy samorządu
Foto: PAP/Szymon Pulcyn
Dwa globalne kryzysy – pandemia i wojna w Ukrainie – zdefiniowały poprzednią kadencję samorządów. Nowa rozpoczęła się w ubiegłym roku po wiosennych wyborach samorządowych. I samorządowcy, z którymi rozmawialiśmy w ostatnich tygodniach, przyznają, że liczą na to, że kadencja 2024–2029 będzie dużo spokojniejsza. Samorządowcy są też w nowej sytuacji po zmianie władzy i przyjęciu reformy ministra Andrzeja Domańskiego. Ale to nie znaczy, że spada liczba wyzwań i problemów, z którymi muszą się mierzyć. Wpływ na sytuację w Polsce będą też oczywiście mieć wybory prezydenckie, a na sytuację w Warszawie – hipotetyczne zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego.
Trzej Królowie wraz z orszakami dwórek i rycerzy wyruszą 6 stycznia, w samo południe, sprzed pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tradycyjne Orszaki Trzech Króli przejdą także ulicami innych miast i wsi w Polsce.
Wraz z nowym rokiem siedem gmin zwiększyło swój obszar, ale kosztem sąsiadów, a czasami nawet przy ich proteście.
Trzy telewizje organizują koncerty na powitanie Nowego Roku. Szampańska zabawa szykuje się w Toruniu, Chełmie i Chorzowie.
To nie będą łatwe święta dla powodzian, zwłaszcza tych, którzy przez żywioł stracili swoje domy. - Nikt w tym czasie nie zostanie sam. Nikt nie zostanie bez pomocy - zapewniają samorządowcy z zalanych we wrześniu miast czy gmin z południa Polski.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Lokalne władze starają się w tym roku raczej oszczędzać na świątecznym oświetleniu miast. Nie nadwyręży to miejskiej kasy, ale części mieszkańców się nie podoba.
Wiele z zeszłorocznych rozwiązań, czy to dobrych, czy złych, wymusza na włodarzach podjęcie nowych wyzwań.
Rząd wygasza mrożenie cen energii dla samorządów. Rynkowe ceny spadają, co potwierdzają największe miasta w Polsce, które już teraz płacą mniej niż mrożona stawka. Są jednak jeszcze miasta, gdzie płaci się więcej.
Gdańszczanie wielokrotnie udowadniali, że lubią korzystać z rowerów. Ruch rośnie z roku na rok, ale dynamika i zasięg tych zmian zależą od tempa i kompleksowości działania miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Sztuczna inteligencja w służbie samorządu? Wyobraź sobie miasto, w którym po ciężkim dniu pracy wracasz do domu, a korki – po prostu zniknęły.
Województwo warmińsko-mazurskie, z ponad 200 km granicy z obwodem królewieckim, wymaga wsparcia, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Chociaż najważniejszym dla samorządowców wydarzeniem w 2024 roku były oczywiście wybory, to mijający rok był także czasem reform. I na pewno na tym się nie skończy.
Przyszłoroczny budżet regionu będzie najwyższy w historii. Zamknie się kwotą przeszło 4,1 mld zł, z czego ponad połowa trafi na inwestycje.
Rosnący dług miasta bierze się z tego, że my cały czas inwestujemy, pomimo że planowana nadwyżka operacyjna w 2025 r. będzie sięgała 300 mln zł – mówi Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas