W 2025 roku siedem gmin powiększyło swój obszar. Kosztem sąsiadów

Wraz z nowym rokiem siedem gmin zwiększyło swój obszar, ale kosztem sąsiadów, a czasami nawet przy ich proteście.

Publikacja: 04.01.2025 08:39

Po zmianie granic gmin Sucha Beskidzka zyskała 22 wyborców

Po zmianie granic gmin Sucha Beskidzka zyskała 22 wyborców

Foto: Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

- Mimo sprzeciwu władz gminy Zembrzyce wydane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2024 roku w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2025 roku przyłączony został do gminy Sucha Beskidzka przysiółek o nazwie „Wójciki” z miejscowości Tarnawa Dolna o powierzchni 23,70 ha - poinformowała nas Danuta Smyrak, sekretarz gminy Zembrzyce w województwie małopolskim.

Poszerzone granice gminy szansą na rozwój

Od 1 stycznia na mapie Polski zaszło siedem zmian dotyczących ustalenia granic gmin pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.

Aby jedne gminy mogły zwiększyć swoją powierzchnię, powierzchnia innych musiała się zmniejszyć. Od stycznia o ponad 100 hektarów wzrosła powierzchnia miasta Kołobrzeg – kosztem gminy wiejskiej o tej samej nazwie.

- Bardzo nam zależało na zmianie granic. Ponieważ statut uzdrowiska determinuje gospodarkę Kołobrzegu jako jednoimienną, skoncentrowaną wokół turystki. Włączenie 122 hektarów znajdujących się w Korzyścienku, poza ochroną uzdrowiskową, umożliwi stworzenie strefy aktywności gospodarczej czyli dywersyfikację gospodarczą miasta. To szansa na rozwój całego regionu i nowe miejsca pracy – zapewnia Michał Kujaczyński, rzecznik Urzędu Miasta Kołobrzegu. Podkreśla przy tym, że zmiana granic przyniesie korzyści zarówno dla mieszkańców miasta, jak i gminy. Urzędnik dodaje, że na przejętym terenie jest zameldowana tylko jedna osoba, która od samego początku był za przyłączeniem do miasta.

Czytaj więcej

Zmiany na mapie Polski: 1 stycznia pojawią się nowe miasta

Zmiany w Kołobrzegu mają na celu uporządkowanie terenów rekreacyjnych i turystycznych, co pomoże w prowadzeniu spójnej polityki przestrzennej i promocyjnej regionu.

- Przed przyłączeniem tereny osady Korzyścienko to były w 80 proc. nieruchomości bezpośrednio lub pośrednio zarządzane przez miasto i spółki miejskie. Mamy tam całą infrastrukturę związaną z odpadami, a także oczyszczalnię ścieków. Od 1 stycznia ta infrastruktura jest już w granicach miasta – tłumaczy Kujaczyński.

Zmiany powierzchni gmin: Większy porządek na mapie

Akurat miasto Kołobrzeg zyskało całkiem spory teren, ale są miasta, gdzie zmiany objęły znacznie mniejszy obszar. Tak było w województwie śląskim w przypadku Orzesza. Do miasta została włączona ulica Leśna o powierzchni około 0,29 ha, która wcześniej administracyjnie należała do gminy Ornontowice.

- Do gminy Ornontowice został włączony orzeski teren ulicy Hutniczej o powierzchni około 0,10 ha. Na przedmiotowym terenie obejmującym ww. drogi nie są zameldowani żadni mieszkańcy - przekazała nam Beata Wiencek z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Konserwatorskiej Urzędu Miejskiego w Orzeszu.

Czytaj więcej

Od 1 stycznia obowiązkowa segregacja odzieży. Inaczej wyższe opłaty za śmieci

Urzędniczka informuje, że rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie zostało wydane na wniosek gminy Orzesze, po uzyskaniu aprobaty gminy Ornontowice oraz pozytywnej opinii Wojewody Śląskiego.

- Zaproponowana zmiana granic ma charakter porządkowy, zapewniając obu gminom jednorodny układ osadniczy i przestrzenny, a przyłączenie do gminy Orzesze ul. Leśnej, z której korzystają mieszkańcy Orzesza dojeżdżający do swoich posesji, jest racjonalne i zasadne, analogicznie dla rejonu ul. Hutniczej, której wyasfaltowana część położona jest na terenie Orzesza, jednak jest użytkowana przez mieszkańców Ornontowic – mówi Wiencek.

Czytaj więcej

Polska trzy miesiące po powodzi. Pieniądze płyną, ale odbudowa idzie powoli

Oba samorządy wspólnie zabiegały o zmianę przebiegu granic. Do obszaru Ornontowic włączone zostały działki oznaczone geodezyjnymi numerami 664/170 i 3043/164 o łącznym obszarze 0,0968 ha. Natomiast z obszaru gminy Orzesze została odłączona działka oznaczona geodezyjnym numerem 1146/217 o obszarze 0,2932 ha.

- Tym samym obszar naszej gminy zmniejszył się o 0,1964 ha. Jest to więc niewielki obszar, a z uwagi na fakt, iż przedmiotowe działki użytkowane są jako drogi, zmiana granic nie wpłynie znacząco na życie mieszkańców – mówi Marcin Kotyczka, wójt Ornontowic. Wójt podkreślił, że żadnego z mieszkańców gminy nie obejmie konieczność zmiany adresu i wymiany dokumentów, bo na zamienianym terenie nikt nie mieszkał.

Nowi wyborcy w Suchej Beskidzkiej

Jak przekazała nam Danuta Smyrak, sekretarz gminy Zembrzyce, w województwie małopolskim, zmniejszenie obszaru tej gminy nastąpiło mimo sprzeciwu jej władz. - W przysiółku Wójciki zamieszkuje 28 osób, w tym 22 wyborców, którzy stali się mieszkańcami miasta Sucha Beskidzka – dodała pani sekretarz.

Od początku Nowego Roku zmieniły się także granice niektórych miast. Oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie nowych granic dotyczy też takich miast jak: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn.

- Mimo sprzeciwu władz gminy Zembrzyce wydane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2024 roku w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2025 roku przyłączony został do gminy Sucha Beskidzka przysiółek o nazwie „Wójciki” z miejscowości Tarnawa Dolna o powierzchni 23,70 ha - poinformowała nas Danuta Smyrak, sekretarz gminy Zembrzyce w województwie małopolskim.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Ulicami polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Z regionów
Telewizyjne imprezy sylwestrowe. Zyskują na nich miasta oraz lokalny biznes
Z regionów
Święta powodzian. Wspólne wigilie i kolacje w samotności
Z regionów
Świąteczne iluminacje w miastach. Oryginalne, ale nie za drogie
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Z regionów
Anna Kovbasiuk: Miasta przyszłości
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay