Materiał przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Po Mazowszu z przewodnikami

Szukając pomysłu na ciekawy i ekonomiczny weekend, warto sięgnąć po jeden z nowych, bezpłatnych przewodników turystycznych po Mazowszu. W skład serii wchodzą trzy pozycje: „25 mikrowypraw po Mazowszu”, „Mazowsze nad wodą” i „Z rodziną przez Mazowsze”. Można dowiedzieć się z nich, jak zaplanować krótką wycieczkę za miasto, aby – poza największymi atrakcjami regionu – odkryć także miejsca mniej oczywiste, a nawet zaskakujące. Do najciekawszych wypraw, których opisy można znaleźć w przewodnikach, należą:

* Nadbużańska Kraina Spokoju, gdzie można znaleźć nie tylko ciekawe atrakcje, jak np. kapliczkę św. Jana Nepomucena spod Sadownego, zwaną również Wędrującym Janem, ale przede wszystkim można zaznać błogiego spokoju i odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku;

*  „Od ławeczki Himilsbacha do ławeczki w Wilkowyjach” – czyli mikrowyprawa po Mazowszu przeznaczona zarówno dla miłośników historii (w tym Jana Himilsbacha, polskiego aktora, pisarza i scenarzysty), jak również dla fanów kultowego serialu „Ranczo”;

*  „Wyprawa na ptaki” – czyli relaks na świeżym powietrzu połączony z możliwością obserwacji ptasiego życia;

* Stacja Muzeum w Sochaczewie, gdzie można zobaczyć zabytkowe lokomotywy, a latem udać się w podróż koleją wąskotorową;

* „Płockie zoo”, w którym można zobaczyć ponad 600 gatunków zwierząt i które oferuje wiele wspaniałych atrakcji dla najmłodszych, m.in. placów zabaw i parków linowych);

*  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – miejsce dla rodzin z dziećmi stwarzające idealne warunki do nauki obcowania z prawdziwą sztuką od najmłodszych lat.

Przewodniki w formie książkowej można otrzymać m.in. w punktach informacji turystycznej znajdujących się w bazie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (https://mrot.pl). Można je także pobrać w formie cyfrowej ze strony internetowej https://mazowsze.travel/, gdzie dostępne są również w wersji anglojęzycznej, a „25 mikrowypraw po Mazowszu” także w przekładzie na język ukraiński.

Letnie MAZOpikniki

MAZOpikniki to spotkania plenerowe, które odbywają się latem w różnych lokalizacjach województwa mazowieckiego – od największych miast po mniejsze miejscowości. Przyciągając tłumy zainteresowanych, wspierają integrację mazowieckich podregionów i lokalną przedsiębiorczość. Udział w nich jest bezpłatny – wszystko finansuje samorząd województwa mazowieckiego.

Niewątpliwie magnesem dla zwiedzających są wieczorne koncerty gwiazd (w tym roku mogliśmy usłyszeć Stachurskiego, De Mono i Poparzonych Kawą Trzy). Ale to nie wszystko. Najmłodszych przyciągały pokazy iluzjonistów, nauka tańca, gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Poza tym każdy chętny mógł wziąć udział w towarzyszących piknikom jarmarkach wyrobów ludowych i produktów regionalnych. Prezentowano też ofertę kulturalną i turystyczną.

MAZOpikniki to nie tylko zabawa na świeżym powietrzu. Łączą rozrywkę z edukacją – w tym zdrowotną i proekologiczną. Podczas każdego z nich można było wykonać podstawowe badania profilaktyczne i wziąć udział w konsultacjach lekarskich.

Warto podkreślić, że Mazowsze to jedyne województwo, które wychodzi do mieszkańców z tak bogatą ofertą. Działania, jakie towarzyszą piknikom, wspierają równomierny rozwój regionu, wyrównują szanse w równym dostępie do kultury, rozrywki, edukacji i profilaktyki zdrowotnej.

Henryk Czerwiński, Marta Bujnik

Departament Kultury, Promocji i Turystyki 

Materiał przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie