Największe polskie miasta skorzystały na akcesji do Unii Europejskiej

Dobrze oceniamy sposób, w jaki władze lokalne ubiegały się o finansowanie z pieniędzy europejskich. Przeciętnie samorządy największych miast zrealizowały przedsięwzięcia warte prawie 48 tys. zł na każdego mieszkańca.

Publikacja: 19.05.2024 19:51

Warszawa

Warszawa

Foto: Adobe Stock

Siedem na dziesięć osób pozytywnie ocenia obecność w Unii Europejskiej z perspektywy rozwoju swojej miejscowości. Prawie tyle samo osób (66 proc.) jest zadowolonych z tego, jak władze samorządowe pozyskiwały pieniądze unijne. Tak wynika z badań opinii społecznej zamieszczonych w raporcie „20 lat szans i rozwoju. Korzyści przystąpienia do Unii Europejskiej dla największych polskich miast w latach 2004–2023”. Unia Metropolii Polskich przedstawiła w nim dokonania samorządów w 12 największych miastach (tworzących UMP), pokazała, na ile fundusze europejskie przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz jakie wyzwania stoją teraz przed samorządowcami.

Pozostało 97% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Materiał Partnera
…by szkoła po deformie nie runęła w przepaść
Z regionów
Zielona transformacja samorządów ze wsparciem PKO Banku Polskiego
Z regionów
Samorządy mają ESG w DNA
Z regionów
Dolny Śląsk zaprasza na zwiedzanie po królewsku
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Z regionów
Biało-czerwone ulice. Cała Polska uczci Święto Niepodległości