W polskich miastach będą nowe wybiegi dla psów

Jest to ogrodzony teren o naturalnej, zazwyczaj piaskowej nawierzchni. W niektórych pojawiają się dodatkowe urządzenia, które urozmaicają zwierzętom spędzany czas. W najbliższych tygodniach w Gdańsku powstanie sześć nowych wybiegów dla psów.

Publikacja: 22.12.2023 12:24

W dużych miastach powstają wybiegi dla psów

W dużych miastach powstają wybiegi dla psów

Foto: AdobeStock

Na podobne inwestycje decydują się też inne samorządy. - Aktualnie kończymy prace nad budową nowego wybiegu dla psów w Parku Centralnym na Felinie przy ul. Zygmunta Augusta, a wartość umowy to 65 tys. zł. Wraz z udostępnieniem nowego obiektu do dyspozycji właścicieli psów w Lublinie będzie 11 ogólnodostępnych wybiegów – mówi Monika Głazik, z lubelskiego ratusza.

Mieszkańcy Gdańska stawiają na wybiegi w budżecie obytwaleskim

Wybieg dla psów to jedyne miejsce, gdzie bez ryzyka i konsekwencji można puścić psa bez smyczy i kagańca. W miejscach publicznych, takich jak parki czy ulice, właściciel ma obowiązek trzymać zwierzę na smyczy, a w przypadku, gdy pies zaliczany jest do ras niebezpiecznych, musi mieć założony także kaganiec. Właściciele czworonogów powinni natomiast pamiętać, że wybiegi nie są psimi toaletami. Tam także należy sprzątać nieczystości.

Utrzymaniem wybiegów w stolicy Pomorza zajmuje się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, w zakresie czystości czy zasypywania dołów wykopanych przez psy.

Czytaj więcej

W Krakowie nie wszystkim podoba się "Smoczy szlak". Jeden ze smoków stracił róg

„W kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłaszają, i popierają, utworzenie kolejnych takich obiektów na terenie Gdańska. Niektóre udaje się zrealizować w krótkim terminie, ale są też i takie, na realizację których nie ma chętnych bądź ich oferty za bardzo przekraczają założony budżet” – przyznaje gdański ratusz.

Część wybiegów dla psów już powstaje — np. w dzielnicy Strzyża przy ul. Wita Stwosza — w rejonie ul. Abrahama, na terenie dawnego ogrodnictwa “Okaz”. Powierzchnia wybiegu wyniesie dokładnie 564 m2. Powstanie tu plac zabaw dla czworonogów z urządzeniami rozwijającymi ich koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność. Na wybiegu zamontowana zostanie platforma potrójna, obręcz do przeskoków, cztery płotki proste, kładka wąska i tuba wysoka. Pojawią się też ławki dla właścicieli psów, kosze na śmieci, poidełko, tablica regulaminowa, poidełko oraz stojak na smycze. Wybieg zostanie całkowicie ogrodzony.

Nowy wybieg dla psów powstanie na Przymorzu Wielkim pomiędzy ulicami Piastowską i Jagiellońską, wzdłuż deptaka - na "górce", na wysokości ul. Piastowskiej 96A. Obiekt będzie ogrodzony, a jego powierzchnia wyniesie 352 m2.

Czytaj więcej

Białystok dopłaci mieszkańcom do zakupu rowerów elektrycznych

Drugi wybieg pomiędzy Parkiem im. Jana Pawła II a posesją nr 10 przy ul. Opolskiej jest dość wysłużony, więc mieszkańcy postanowili go zmodernizować - ze środków Budżetu Obywatelskiego 2023. Teren zostanie wyrównany, a wejścia na wybieg zabezpieczone przed ucieczką zwierząt. Poza tym wybieg zostanie podzielony na dwie części dla małych i dużych psów.

Z kolei w Oliwie powstanie największy pod względem powierzchni wybieg dla psów. Zaplanowano go przy Stawie Młyńskim, przy ul. Spacerowej, na leśnym terenie — porośniętym drzewami i krzewami. Powierzchnia wybiegu wyniesie około 1 075 m2., a to dlatego, że pozostawione zostaną rosnące na jego terenie drzewa. Jego nawierzchnia będzie naturalna, ziemna. Zachowany zostanie leśny charakter terenu, nie będzie tam zabawek dla psów.

Nowe zabawki dla psów na starych wybiegach

Nowe wybiegi także w innych miastach. W Lublinie powstanie na Felinie, a dodatkowe urządzenia znajdują się przede wszystkim na trzech wybiegach dla psów w Parku Ludowym.

- W naszych najbliższych planach jest zaprojektowanie nowego wybiegu dla psów na ul. Słowackiego, a także budowa takiego obiektu w dzielnicy Śródmieście. Plan w budżecie miasta zakłada na inwestycję 100 tys. zł – mówi Monika Głazik, z lubelskiego ratusza. Miasto planuje także doposażenie wybiegu dla psów zlokalizowanego na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Filaretów i ul. Głębokiej w słupki do slalomu, drążki regulowane do przeskakiwania, kładkę, na co zabezpieczono środki w przyszłorocznym budżecie w wysokości 19 tys. zł.

Czytaj więcej

Segregacja śmieci nawet na ulicy. Samorządy kupują nowe kosze

W Poznaniu jest blisko 20 wybiegów dla psów. Powstają też kolejne. - Kontynuujemy prace związane z budową placów zabaw dla psów na Strzeszynie i Podolanach w ramach realizacji projektu z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Oprócz tego nie wykluczamy dalszych inwestycji koncentrujących się na budowie wybiegów dla psów w innych miejscach.- mówi Ewelina Suska, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu

A we Wrocławiu tamtejszy Zarząd Zieleni Miejskiej od kilku lat organizuje wybiegi dla czworonogów (obecnie jest ich 13). - Zapotrzebowanie na takie obiekty zgłaszane jest głównie w mniejszych parkach i zieleńcach, na których osoby wyprowadzające psy muszą przebywać wśród innych, a z kolei rodzice woleliby dzieci odseparować od zwierząt – mówi Gabriela Iwińska, z wrocławskiego ratusza. Zapewnia, że miasto jest gotowe do urządzenia kolejnych takich miejsc. W tej chwili projektowany jest wybieg na Klinie Żmigrodzkim.

Potrzeby są, ale nie zawsze są pieniądze

W Warszawie znajduje się ponad 30 wybiegów dla psów. Za ich utrzymanie – w zależności od lokalizacji – odpowiadają Zarząd Zieleni m.st. Warszawy lub poszczególne dzielnice. Na niektórych wybiegach znajdują się m.in. takie urządzenia dla czworonogów, jak pochylnie, kładki, tunele czy słupki do slalomu. W ramach zakończonej niedawno modernizacji parku Pole Mokotowskie Zarząd Zieleni utworzył tam dwie strefy dla psów z oczkami wodnymi.

W 2024 roku dzielnica Ursynów planuje budowę wygrodzonego wybiegu dla psów we wschodniej części Parku Przy Bażantarni.

Ponad 20 wybiegów dla psów jest w Krakowie. Tamtejszy Zarząd Zieleni Miejskiej posiada również projekty na psi wybieg w parku Rżąka i na psią strefę przy al. Kijowskiej, ale obecnie na te zadania nie ma zabezpieczonych środków finansowych w budżecie 2024.

Ale w projekcie budżetu miasta na przyszły, który został uchwalony w środę przez Radę Krakowa znalazła się budowa pitnika na psim wybiegu przy ul. Strzelców oraz projekt wybiegu dla psów w Dzielnicy II. - W ramach realizacji kolejnego parku kieszonkowego "Wysypy Olszy" powstanie również miejsce dla czworonogów. Park jest w tym momencie w realizacji, a psia wyspa jest pierwszą, która powstanie w ramach tego zadania. Jest to realizacja z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa – mówi Patrycja Piekoszewska, z krakowskiego magistratu.

Przyznaje ona, że wyznaczenie lokalizacji pod psie wybiegi nie zawsze jest łatwe, ze względu na jasno określone warunki, które takie miejsce musi spełniać. - Nie zawsze również lokalizacja psiego wybiegu jest akceptowana przez mieszkańców, ponadto musi być ona jasno wskazana w planie zagospodarowania dla konkretnego terenu — mówi urzędniczka.

Kilka dni temu w Krakowie ogłoszone zostały konsultacje społeczne, w ramach których wyznaczane będą nowe lokalizacje przyszłych psich wybiegów zgodnie z potrzebami mieszkańców. Potrwają do końca marca 2024 roku.

W Łodzi kolejne wybiegi mogą powstawać w ramach Budżetu Obywatelskiego pod warunkiem, że takie projekty zostaną zgłoszone i zdobędą odpowiednią liczbę głosów. Na ten moment takich projektów nie ma.

Na podobne inwestycje decydują się też inne samorządy. - Aktualnie kończymy prace nad budową nowego wybiegu dla psów w Parku Centralnym na Felinie przy ul. Zygmunta Augusta, a wartość umowy to 65 tys. zł. Wraz z udostępnieniem nowego obiektu do dyspozycji właścicieli psów w Lublinie będzie 11 ogólnodostępnych wybiegów – mówi Monika Głazik, z lubelskiego ratusza.

Mieszkańcy Gdańska stawiają na wybiegi w budżecie obytwaleskim

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku
Z regionów
Przybędzie miast w Polsce. Niektóre odzyskają swój status po ponad wieku
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Z regionów
Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Chcielibyśmy stworzyć jedną gminę