Aktualizacja: 03.11.2024 07:32 Publikacja: 08.12.2023 18:40
Warszawa chwali się, że kupiła w tym roku ponad tysiąc ulicznych koszy. Część z nich zastąpiło dotychczasowe, wysłużone pojemniki
Foto: Tomasz Warszewski
Nie wszystkie samorządy je wymieniają. - Z uwagi na ograniczone środki budżetowe w 2023 roku, miasto nie zakupiło nowych koszy ulicznych. Pojemniki w nowych lokalizacjach przestawianie są z innych miejsc, w których są one mniej potrzebne lub wykorzystywane w niewłaściwy sposób, m.in. poprzez umieszczanie w nich lub wokół nich odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, do czego kosze te nie są przeznaczone – mówi Anna Latocha z krakowskiego ratusza.
Zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe, inwestycje infrastruktury wodnej – tak miasta reagują na zmiany klimatyczne.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży jest celem zbiórki baterii w Białymstoku. Specjalne zbiórki prowadzone są także przez inne samorządy.
Samorządy szybko zaadaptowały nowe zielone technologie do podległych sobie obiektów. Liczą, że to się opłaci.
Ma włoski na liściach i łodygach, które wydzielają substancję parzącą. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. To barszcz Sosnowskiego. Jeśli zauważysz tę roślinę - powiadom albo wydział ochrony środowiska, albo straż pożarną.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Na fladze Wrocławia widnieją kolory czerwony i żółty, jednak ostatnio mówi się głównie o tym, że miasto jest… zielone. I Wrocław skutecznie realizuje zieloną rewolucję. W trosce o swoją małą ojczyznę i całą planetę. Skala inwestycji w ochronę klimatu robi wrażenie.
Gminy otrzymają więcej pieniędzy na segregację i likwidację toksycznych odpadów – wynika z projektu ustawy przygotowanego przez resort klimatu i środowiska. Na ważną zmianę mogą też liczyć przedsiębiorcy z branży budowlanej.
Do Sejmu trafi projekt ustawy opóźniający wprowadzenie systemu kaucyjnego. To odpowiedź resortu klimatu i środowiska na apele przedstawicieli handlu.
Jasne ramy prawne ułatwią proces inwestycyjny i zapewnią bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom rynku. Ważne jest również wsparcie finansowe dla systemu – mówi Kamil Majerczak, CEO PreZero w Polsce.
Grupa Econ i EkoPartner Recykling - mimo tego, że od pewnego czasu zmagają się z kontrowersjami, takimi jak “afera śmieciowa”, z którą kojarzona jest Izabela Bodnar czy oskarżenia wobec Macieja Bodnara - utrzymują, a nawet systematycznie umacniają swoją pozycję jednego z liderów ekologii i przetwarzania śmieci. Nie tylko w mieście Lubin, ale również we Wrocławiu i okolicach.
Choć Jednolity System Segregacji Odpadów obowiązuje w naszym kraju od 7 lat, zapamiętanie zasad dotyczących niektórych produktów wciąż sprawia problem. Wiele wątpliwości wzbudzają m.in. kartony po jajkach. Do którego pojemnika należy je wyrzucić?
Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) lub inaczej gospodarka cyrkularna to model biznesowy, który minimalizuje zużycie surowców oraz powstawanie odpadów. – To się opłaca – mówią eksperci. A PARP ma programy, które wspierają transformację firm w kierunku GOZ.
Segregacja śmieci to teoretycznie prosty temat, który w praktyce może przysporzyć sporo trudności. Jednym z bardziej problematycznych odpadów jest butelka po oleju. Do jakiego pojemnika należy ją wrzucić?
Na składowiska ma trafiać mniej odpadów budowlanych. Nadchodzą zmiany w ich segregacji. Czy firmy są na nie gotowe?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas