Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe weszła w życie pod koniec zeszłego tygodnia. Zgodnie z nią gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Ta cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom, przy czym cena nie będzie mogła być wyższa niż 2 tys. zł za tonę.
Gotowość samorządów
– Nowy Targ przystępuje do dystrybucji węgla – poinformował nas burmistrz tego miasta Grzegorz Watycha. – Zarejestrowaliśmy się już na stronie cieplo.gov.pl i teraz mamy złożyć zamówienie na węgiel. I tu pojawia się pierwszy problem: żeby w miarę precyzyjnie oszacować ilość węgla w odpowiednim asortymencie, orzech lub ekogroszek. Miału nie zamawiamy, bo nie wolno u nas nim palić zgodnie z uchwałą antysmogową – dodaje.
Od wtorku urząd miasta będzie przyjmować wnioski od mieszkańców, zorganizuje stanowisko do obsługi, musi przesunąć dwóch pracowników z innych komórek do weryfikacji poprawności złożonych wniosków. – Co jeszcze wyjdzie w praktyce, to się okaże, kiedy będzie możliwe zawarcie umowy z firmą, która nas zaopatrzy w węgiel – mówi burmistrz Nowego Targu.
– Miasto Białystok, podobnie jak inne samorządy, kolejny raz pomoże rządowi i będzie realizowało nowe zadanie, tym razem dotyczące zaopatrzenia mieszkańców w węgiel. Tzw. ustawa węglowa weszła w życie w czwartek, a od dziś można już składać wnioski o zakup preferencyjny węgla dla gospodarstwa domowego – powiedział nam Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Dodał, że umowa z dystrybutorami nie jest jeszcze podpisana, ale rozmowy trwają, a ich finalizacja możliwa jest już na początku tygodnia.
– Włączymy się w dystrybucję węgla dla mieszkańców – mówi nam także Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Informuje, że samorząd Olsztyna zgłosił zapotrzebowanie do wyznaczonego przez rząd operatora sprzedaży, czyli PGE Paliwa. – Wstępne procedury – jak wynika z informacji przekazanych przez operatora – potrwają najprawdopodobniej nie krócej niż dziesięć dni. To czas niezbędny m.in. do przekazania samorządowi projektu umowy zakupu węgla od spółki wraz z warunkami odbioru paliwa oraz rodzajem i ilością węgla. Dopiero po zapoznaniu się z przedstawionymi informacjami oraz przeprowadzeniu formalnych procedur będzie możliwe przekazanie mieszkańcom szczegółów dotyczących zasad zakupu węgla. Zamieścimy je na stronie internetowej urzędu miasta – mówi prezydent Olsztyna.