Interwencyjne punkty noclegowe, zbiórki na rzecz mieszkańców Ukrainy, punkty pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową, specjalne numery kontaktowe, pod którymi wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej. To tylko część pomocy miast oraz ich mieszkanek i mieszkańców dla osób uciekających przed wojną i tych pozostających na Ukrainie.
Rzeszów
Urząd Miasta Rzeszowa uruchomił na swojej stronie internetowej specjalną zakładkę Rzeszów dla Ukrainy. Znajdują się tam informacje:
Informacje dla obywateli Ukrainy szukających pomocy – infolinia;Informacje o zbiórce darów i pomocy;Informacje dla osób, które chcą zostać wolontariuszami.
Zbiórka darów dla ogarniętej wojną Ukrainy ruszyła od soboty 26 lutego w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury oraz w Zespole Szkół Gospodarczych. Dary można dostarczać przez 7 dni w tygodniu. Zbierane są m.in.: Folie termiczne; Śpiwory; Karimaty (pokryte folią); Płaszcze przeciwdeszczowe; Środki higieniczne: pasty do zębów, szczoteczki do zębów, żele do mycia ciała, szampony, podpaski, pieluchy (również dla dorosłych); Grzebienie; Bielizna termiczna: damska, męska, dziecięca (nowa w opakowaniu); Odzież ; Komplety pościeli, prześcieradła, koce (w opakowaniu). Pełna lista zbieranych towarów dostępna jest na stronie internetowej UM Rzeszowa.
Natomiast Infolinia, skierowana do mieszkańców Rzeszowa, w tym szczególnie pochodzących z Ukrainy i obywateli Ukrainy, działa w godzinach 8:00-20:00, także w weekendy, pod numerem telefonu 1 77 88 99 00. Przy telefonach będą dyżurować konsultanci rozmawiający w językach polskim, ukraińskim i angielskim.