Ruszył sezon żeglarski na jeziorach. Nowe inwestycje czekają na żeglarzy

Rozpoczął się sezon turystyczny na pojezierzach północnej Polski. Żeglarze będą mogli skorzystać z ukończonych właśnie ważnych inwestycji.

Publikacja: 03.05.2024 09:13

Na rozpoczynający się sezon mocno liczą właściciele mazurskich marin, hoteli i pensjonatów. Z kolei

Na rozpoczynający się sezon mocno liczą właściciele mazurskich marin, hoteli i pensjonatów. Z kolei żeglarze skorzystają z realizowanych na szlakach wodnych inwestycji

Foto: Janusz Lipiński

Na Mazurach 1 maja uroczyście otwarto most obrotowy w Giżycku. Imprezy związane z obchodami równoległych do majówki Dni Giżycka potrwają do soboty 4 maja.

Na rozpoczynający się sezon mocno liczą właściciele mazurskich marin, hoteli i pensjonatów. Branża turystyczna, wyjątkowo mocno poobijana skutkami pandemii, wciąż nie odrobiła strat. Z kolei żeglarze skorzystają z realizowanych na szlakach wodnych inwestycji.

Czytaj więcej

Mazury inwestują w poprawę szklaków żeglugowych i liczą na udany sezon

Przedsiębiorstwo Wody Polskie, które postanowiło zainwestować w poprawę żeglowności mazurskich jezior i kanałów blisko 300 mln zł, zakończyło właśnie remont jednego z najbardziej charakterystycznych dla regionu elementów szlaku żeglugowego – śluzy Guzianka I. W ubiegłym sezonie była ona zamknięta dla żeglarzy. Otwarta ma być również śluza Karwik.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich czeka na żeglarzy

W tym roku będzie można także korzystać z Kanału Łuczańskiego. To droga wodna głównego szlaku Pisz – Węgorzewo, łącząca jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Mierzący nieco ponad 2 km Kanał Łuczański jest trzecim pod względem długości kanałem mazurskim, ustępuje w tym względzie jedynie Kanałowi Szymońskiemu i Jeglińskiemu. Zakończone w grudniu ub. roku prace kosztowały 69 mln zł.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest najpopularniejszym i najpiękniejszym szlakiem żeglugowym północno-wschodniej części Polski. Tak rozległego ciągu jezior, umożliwiającego uprawianie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a równocześnie tak urozmaiconego, nie ma w żadnym z państw Europy. Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz, a kończy się na Kanale Węgorzewskim w Węgorzewie. Długość szlaku w linii prostej to 111 km.

Czytaj więcej

Na Mazurach otwarto po remoncie kolejne szlaki wodne

W miniony weekend sezon żeglugowy rozpoczął się na jeziorach w rejonie Augustowa. Głównym szlakiem jest liczący łącznie 102 km Kanał Augustowski (po stronie Ppolskiej ma 80 km), uznany w 1968 r, za zabytek techniki, który na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską, łącząc dorzecza Wisły i Niemna.

Płynący szlakiem kajakarze mijają jezioro Sajno,  Necko, Białe, Studzieniczne i płyną rzeką Czarna Hańcza. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Operatorem zorganizowanych rejsów statkami wycieczkowymi jest spółka Żegluga Augustowska, która co roku przewozi prawie 100 tys. pasażerów. W tym roku liczy na 10-procentowy wzrost frekwencji.

70 tys. osób na Kanale Elbląskim

W ubiegłym sezonie na Kanale Augustowskim dokonano ponad 9 tys. śluzowań, przepłynęło nim ponad 30 tys. jednostek. W tym roku Wody Polskie wprowadzają Wirtualny Informator Rzeczny, dzięki któremu za śluzowanie będzie można płacić aplikacją, którą można zainstalować w telefonie komórkowym.

Także w ubiegły weekend otwarty dla żeglarzy po zimowej przerwie został Kanał Elbląski, gdzie operatorem jest Żegluga Ostródzko-Elbląska. Statki spółki w ubiegłorocznym sezonie przewiozły 70 tys. osób. Jak podaje branżowy InfoShip, zbudowany w 1862 roku kanał jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem - w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Dla pokonania różnicy poziomów statki są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

Warto zobaczyć
Rok 2025 zapowiada mnóstwo artystycznych przeżyć
Warto zobaczyć
Dolny Śląsk chce być dostępny dla wszystkich
Warto zobaczyć
We Wrocławiu znów będzie Palmiarnia
Warto zobaczyć
Na jakie festiwale warto się wybrać w sierpniu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Warto zobaczyć
Poznaj nieznany Śląsk. Urodziny Metropolii z mnóstwem ciekawych wycieczek