Aktualizacja: 21.11.2024 14:09 Publikacja: 16.08.2023 09:37
Foto: Adobe Stock
Wodniakom na Mazurach szczyt sezonu przynosi nowe możliwości żeglugowe. W ubiegłym tygodniu oddane do użytku zostały wyremontowane dwa kanały. Przebudowany i umocniony jest Kanał Szymoński, można już pływać także po zmodernizowanym Kanale Węgorzewskim. Rzeka Węgorapy została udrożniona, zabezpieczono także jej brzegi.
Te trzy inwestycje realizowane przez Wody Polskie kosztowały blisko 92 mln zł i zostały dofinansowane przez środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. – Przywracają one świetność tutejszych szlaków wodnych, umożliwiają odkrywanie nowych miejsc, a także są szansą na rozwój lokalnej gospodarki oraz turystyki wodnej w regionie – podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury.
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną ceny biletów w Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Sanoku. W marcu wzrosną ceny w Toruniu, od maja w Szczecinie, a od września mają zmienić się stawki za przejazdy autobusami i tramwajami w Poznaniu.
Kielce wprowadzają "muzyczne przystanki". Obok zapowiedzi słownych słychać będzie odgłosy pociągów, ptaków czy... kibiców Korony. Podobne rozwiązania już wcześniej ruszyły w innych miastach.
Warszawski Wilanów ma wreszcie połączenie tramwajowe z centrum miasta. Uruchomiona we wtorek trasa jest najdłuższym od kilkudziesięciu lat odcinkiem sieci tramwajowej w stolicy.
Już za kilka dni rozpocznie się budowa kolejnego odcinka tunelu tramwajowego przy Dworcu Zachodnim w Warszawie, dlatego w nocy z 18 na 19 października zmieni się organizacja ruchu w tej części Alej Jerozolimskich. Podobnych inwestycji nie brakuje też w innych miastach.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Miasta położone w bezpośrednim sąsiedztwie kolei dużych prędkości (KDP) nie zostaną od niej odcięte - deklaruje spółka CPK.
Niemal 420 mln zł warte będą projekty rozwojowe dla regionu Warmii i Mazur, jakie zarząd województwa chce uruchomić we współpracy z lokalnymi samorządami.
W ubiegłym roku Warmię i Mazury odwiedziło prawie 1,3 miliona turystów. Mieszkańcy i turyści obawiają się, że ten ruch grozić przyrodzie i krajobrazowi regionu. To wymaga świadomego planowania i współpracy lokalnych władz z mieszkańcami, inwestorami, architektami i planistami.
Eksperci wskazują, że Mazury muszą się rozwijać, ale ten rozwój powinien przebiegać z poszanowaniem unikatowych, przyrodniczych i krajobrazowych walorów regionu. W przeciwnym razie ucierpi między innymi turystyka, z której utrzymuje się wielu jego mieszkańców.
Od początku wakacji na Mazurach utonęło 25 osób, w tym rodzice czteroletniej dziewczynki. W całym ubiegłym roku utonięć w mazurskich jeziorach było tylko 10.
Progi stężenia alkoholu, od których zależy konfiskata, zostaną zniesione. Stosowanie tego środka ma być rozszerzone na m.in. łodzie i samoloty – dowiedziała się "Rzeczpospolita".
W czwartkowe popołudnie w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury odbyła się inauguracja połączenia czarterowego biura podróży Itaka do albańskiej Tirany.
Mazury szykują się do nowego sezonu turystycznego. Przedsiębiorstwo Wody Polskie zakończyło właśnie remont jednego z najbardziej charakterystycznych dla regionu elementów szlaku żeglugowego – śluzy Guzianka I, która w ubiegłym sezonie była zamknięta dla żeglarzy.
Spółka Ptak wybuduje w dawnym PGR-ze w Łutynówku koło Olsztynka największy, jak zapowiada, park rozrywki w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas