Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu gościć będzie od 10 marca do 9 czerwca spektakularną wystawę „Bożenna Biskupska. Artystka i budowla możliwa”.
Artystka od blisko pół wieku rozwija oryginalny język i opowiada uniwersalną historię o egzystencji ukazanej na tle czasu, przestrzeni, przemijania i trwania. Jednocześnie od kilkunastu lat tworzy międzynarodowy ośrodek eksperymentów artystycznych w dolnośląskim Sokołowsku, odbudowując historyczne sanatorium opisane przez Olgę Tokarczuk w „Empuzjonie”.
Matecznik Biskupskiej
– Spektrum używanych przez Bożennę Biskupską środków wyrazu rozciąga się od malarstwa i rysunku, przez rzeźbę i wielopostaciowe grupy figuralne, po rozbudowane instalacje przestrzenne, filmy wideo, projekty performatywne i interdyscyplinarne – mówi Stach Szabłowski, współkurator ekspozycji.
– Ta różnorodność znajduje odbicie w wystawie, na której zaprezentowano wybór najważniejszych dzieł i cykli zrealizowanych przez artystkę. Znajdziemy wśród nich z jednej strony formy i motywy, które Biskupska rozwija od czasu swego debiutu na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, a z drugiej – wizje, które przekraczają horyzont chwili obecnej w stronę przyszłości – dodaje współkuratorka Emilia Orzechowska.
Czytaj więcej
Wystawy przypominające rządy ostatnich Jagiellonów, Matejki, ale także dokonania mistrza muralu Sainera oraz Andrzeja Żuławskiego prezentują muzea i galerie.