W Krakowie tramwaj i park przypominają o noblistce

W czerwcu na krakowskie tory wyjechał urodzinowy tramwaj Roku Wisławy Szymborskiej. A 2 lipca, w dzień urodzin poetki, zostanie oficjalnie otwarty Park im. Wisławy Szymborskiej.

Publikacja: 22.06.2023 13:07

Tramwaj będzie przejeżdżał w okolicy wielu miejsc związanych z Wisławą Szymborską

Tramwaj będzie przejeżdżał w okolicy wielu miejsc związanych z Wisławą Szymborską

Foto: Adobe Stock

I tramwaj i park upamiętniają związaną z Krakowem noblistkę a także promują 2023 rok – uchwalony przez Senat RP Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Specjalna trasa

Przed wyjazdem na linię specjalny tramwaj został oficjalnie zaprezentowany w zajezdni Podgórze krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK). Prezentacji dokonał  Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. Urodzinowy tramwaj będzie kursował do końca roku 2023, głównie na trasie linii nr 8 z Borku Fałęckiego do Bronowic Małych. Wybór takiej trasy jest nieprzypadkowy.

Czytaj więcej

Krakowski tramwaj pod ziemią. Urzędnicy słuchają mieszkańców

- Tramwaj będzie przejeżdżał w okolicy wielu miejsc związanych z Wisławą Szymborską – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. Poetycki tramwaj przejedzie więc koło Parku Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej, niedaleko legendarnego Domu Literatów przy ul. Krupniczej, blisko ostatniego mieszkania Szymborskiej przy ul. Piastowskiej) oraz koło miejsc, gdzie znajdowały się ulubione księgarnie noblistki.

Tramwaj będzie też kursował koło budynku Biprostalu – od niego właśnie wzięła nazwę poetycka Grupa Biprostal, którą w latach 70. tworzyli intelektualiści mieszkający w pobliżu: Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Marta Wyka, Joanna Salamon, Barbara Czałczyńska, Kornel Filipowicz oraz Adam Włodek czy Stanisław Balbus.

Wiersze na tramwaju

Poetycki tramwaj został ozdobiony grafiką Piotra Depty-Kleśty, projektanta, ilustratora i autora oficjalnego plakatu Roku Szymborskiej. Grafika ta zawiera m.in. elementy jubileuszowego plakatu, fragmenty wyklejanek – kolaży, które dla przyjaciół tworzyła Wisława poetka oraz cytat z wiersza „Przemówienie w biurze znalezionych rzeczy”. Ten wiersz także został wybrany nieprzypadkowo. Noblistka często jeździła na trasie dzisiejszej „ósemki” . A wiersz opowiada m.in. o zgubionych w komunikacji miejskiej przedmiotach, konkretnie parasolkach, które – jak wyjaśnił rzecznik MPK – są najczęściej gubionymi w tramwajach i autobusach przedmiotami.

Fragmenty utworów noblistki znajdują się również w przestrzeni park im. Wisławy Szymborskiej, który jest już praktycznie gotowy. Oficjalnie zostanie udostępniony dla mieszkańców 2 lipca. Jest jednym z najbardziej wyczekiwanych zielonych miejsc w centrum Krakowa – idea jego powstania była pomysłem mieszkańców i również projektem Budżetu Obywatelskiego.

Czytaj więcej

Sąd radnych nad planem krakowskiego „Nowego Miasta”. „Wielka liczba pułapek”

K– Do niedawna dziki parking, zdewastowane miejsce zamieniło się w park. Ponadto lokalizacja w I dzielnicy sprawia, że mowa o przestrzeni miejskiej, w której zieleń jest szczególnie potrzebna – opowiada Aleksandra Mikolaszek z krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM).

Łącznie w parku będzie 125 drzew, 1500 krzewów, 18 500 bylin i 70 800 cebul. Będą klony, kasztanowce, dęby, jabłonie, grusze , śliwy i wiśnie – całość podzielona według gatunków na strefę leśną i o charakterze sadu. Oprócz drzew przestrzeń parku zostanie uzupełniona o krzewy, kwiaty i trawę m.in. hortensje, świdośliwy, astry, śnieżyczki, kosaćce i liliowce. W parku znajdzie się też sporo wody – zaplanowano tu kręty strumyk, wzdłuż którego będą rosły rośliny lubiące wilgotne środowisko.

Układanki, instalacje i mural

W parku jest też oczywiście niezbędna mała architektura a także elementy nawiązujące do postaci i twórczości Wisławy Szymborskiej. - Są to m.in. najróżniejsze artefakty skupione na murze w jednym miejscu, które w całości tworzą jednolitą, jednokolorową masę. Niektóre przedmioty mają funkcję ozdobną, inne użytkową. Niektóre są nieruchome, a inne mogą być obracane lub przesuwane, wydają dźwięk, zachęcają do aktywności – opowiada Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Są także granitowe bloki/głazy oraz stalowe litery z fragmentem wiersza „Możliwości”. Ciekawie wygląda instalacja składająca się z trzech ścianek z obrotowymi płytkami, połączonymi na kształt litery „Y”. Ścianki są dwustronne, a płytki zawierają słowa (niektóre również obrazki), z którym można ułożyć zdanie. Zabawa polega na takim obróceniu płytek, aby powstało zdanie. Następnie można przejść na drugą stronę i przeczytać, jakie zdanie powstało.

Pierwsza ścianka zawiera proste słowa i przeznaczona jest dla najmłodszych odbiorców. Druga ścianka to powtórzenie słów z pierwszej, ale w języku angielskim. Trzecia zawiera trudniejsze słowa. Inspiracją dla tej instalacji były wyklejanki tworzone przez Szymborską z wycinków z gazet. Wyrwane z kontekstu zdania i obrazy, które złączone na nowo tworzyły ciekawe i często zaskakujące treści. To nie wszystko – docelowo na ścianie budynku sąsiadującego z parkiem noblistki ma powstać mural poświęcony jej twórczości. Inicjatywa 101 Murali Dla Krakowa ogłosiła, że rozpoczyna prace nad malowidłem z okazji 100. rocznicy urodzin noblistki.

I tramwaj i park upamiętniają związaną z Krakowem noblistkę a także promują 2023 rok – uchwalony przez Senat RP Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Specjalna trasa

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Warto zobaczyć
Poznaj nieznany Śląsk. Urodziny Metropolii z mnóstwem ciekawych wycieczek
Warto zobaczyć
Kino pod chmurką. Ruszają letnie seanse na świeżym powietrzu
Warto zobaczyć
Lato pełne sztuki
Warto zobaczyć
Smoczy szlak z nowymi rzeźbami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Warto zobaczyć
Opole zatrudniło testerów turystycznych. Czym się zajmą?