W innych miastach także „powstały” mosty miłości z tysiącami kłódek, którym zmieniono lokalizację na inną. Jednak młodzi mieszkańcy miast czasami wybierają, te bardziej znane.
Co z kłódkami z kładki?
Krakowska Kładka Ojca Bernatka – kładka pieszo-rowerowa na Wiśle w Krakowie łączy Kazimierz z Podgórzem. Zbudowana został w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Do użytku została oddana 30 września 2010 roku. I niemal od razu zasłynęła jako „most miłości”. To na jej balustradach zaczęły pojawiać się kłódki. W ciągu 12 lat – powieszono ich tysiące.
- Najwyraźniej jednak nie każda miłość przetrwała próbę czasu, bo część kłódek została wyrwana, a pozostała po nich uszkodzona siatka. Siatka zostanie wymieniona, ale co zrobić z kłódkami? – pytał w czerwcu mieszkańców krakowski ratusz.
I właśnie dostał od nich odpowiedzi. Ponad sześćset. Wśród nich były m.in. takie pomysły: zdjęcie kłódek i poddanie uzyskanego surowca recyklingowi, a za środki z ich sprzedaży wesprzeć cel charytatywny - Czy wykonanie z przetopionych kłódek rzeźby lub serii rzeźb o tematyce związanej z miłością; przeniesienie kłódek w inne miejsce – mówi Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Zarząd planuje usunąć siatkę i zastąpić ją nowymi poręczami. Wieszanie kłódek nadal będzie możliwe, ale ich ewentualne wyrwanie nie stworzy zagrożenia dla korzystających z kładki. Prace mają być wykonane do końca roku. Ostateczna decyzja dotycząca dalszego losu kłódek ma zostać podjęta we wrześniu.