Odwołana została np. jedna z najsłynniejszych tego typu imprez w Monachium i Dreźnie. Targi i jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się jednak bez większych przeszkód w większości dużych polskich miast. Organizatorzy wprowadzili tylko pewne nowe rozwiązania i obostrzenia w związku z epidemią.
Najbardziej znane
Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie jest najsłynniejszą tego rodzaju imprezą w Polsce i najbardziej znanym polskim jarmarkiem na świecie. Został m.in. wyróżniony w rankingu „Timesa” w 2008 i CNN w 2016 r. Od 30 lat nieprzerwanie odbywa się na krakowskim Rynku, wyjątkiem był rok ubiegły, kiedy został dowołany z powodu wprowadzonych obostrzeń. Chociaż lwią część sprzedających stanowią polscy kupcy, są też handlujący z Litwy, Węgier, Czech czy Słowacji. W sumie ok. 70 handlowych kramów.
Tradycyjnie można tu kupić wszystko co potrzebne jest nam na święta – począwszy od ozdób choinkowych, poprzez świąteczne potrawy na prezentach pod choinkę kończąc. Krakowski jarmark zresztą to nie tyko handel ale także mnóstwo imprez kulturalnych np. prezentacja szopek krakowskich czy występy artystyczne. Także pokazy świątecznych zwyczajów np. iluminacji drzewka bożonarodzeniowego, pisania listów do św. Mikołaja, korowody kolędnicze.
Czytaj więcej
Na Rynku Głównym w Krakowie w sobotę rozbłyśnie światełkami największa i najpiękniejsza choinka. A sama iluminacja tuż przed świętami. W pierwszy weekend grudnia – rozbłysną też centra innych dużych miast.
– No i jeszcze jedzenie. Chwalimy się głównie naszymi regionalnymi potrawami, chociaż są też smakołyki z innych krajów. . Mamy oscypki z grilla, pierogi, miejscowy smalec, wędliny z Małopolski, sery z Podhala, grzańca galicyjskiego – wylicza Zygfryd Roman Gawrysiak z Artimu, organizatora jarmarku.