Miejskie modły o łagodną zimę

Polski Ład uderzy w budżety samorządów. Mimo to władze lokalne zapewniają, że nie będą oszczędzać na odśnieżaniu.

Publikacja: 30.11.2021 10:05

Budżety na odśnieżanie miast będą w tym roku podobne do ubiegłorocznych

Budżety na odśnieżanie miast będą w tym roku podobne do ubiegłorocznych

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Zapisana w ustawie o PIT z Polskiego Ładu podwyżka kwoty wolnej od podatku i podniesienie progu podatkowego sprawią, że do budżetu państwa trafi mniej pieniędzy. Tym samym mniej pieniędzy trafi też do kas samorządów. Sam rząd oszacował ten uszczerbek na niemal 145 mld zł w ciągu dziesięciu lat.

Bój o rekompensaty

Samorządowcy od początku ostro zaprotestowali przeciwko zmianom bijącym w budżety lokalne. Przygotowali spot skierowany do mieszkańców, w którym przekonywali, że to oni zapłacą za „Polski Ład". Stworzyli też specjalny kalkulator, dzięki któremu każdy może sprawdzić, ile jego miejscowość straci na zmianach w podatkach przygotowanych przez rząd. Wskazywali też wydatki, które po zmniejszeniu wpływów, będą musieli obcinać. To m.in. edukacja, transport, kultura, sport czy opieka społeczna.

Domagali się np. zwiększenia udziału samorządów w PIT. Rząd na to nie przystał. Znalazł wprawdzie dodatkowe pieniądze m.in. poprzez zwiększenie subwencji ogólnej, ale w ocenie samorządowców dalece niewystarczające.

Co w tej sytuacji z odśnieżaniem ulic? – zapytaliśmy władze kilku miast.

Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że modlą się o łagodną zimę, taką jak ta sprzed dwóch lat. Zgodnie jednak zapewniają, że nawet jeśli takiej nie będzie, nie będą oszczędzać na odśnieżaniu ulic i chodników.

– Na zimowe utrzymanie poznańskich ulic Zarząd Dróg Miejskich dysponuje w sezonie 2021/2022 budżetem w wysokości 27 mln zł. W sezonie 2020/2021 zarządca drogi dysponował podobną kwotą, czyli 27,8 mln zł. Były to środki wystarczające na sprawne przeprowadzenie „Akcji zima" – poinformował nas Marcin Idczak, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej w Zarządzie Dróg Miejskich w Poznaniu.

Dodał, że w przypadku łagodniejszej zimy zaoszczędzone pieniądze były przeznaczane na inne cele związane z utrzymaniem dróg, w tym przede wszystkim na remonty nawierzchni jezdni. Można też było szybciej przystąpić do pozimowego oczyszczania ulic, m.in. z nadmiaru piasku.

Rusza akcja zima

– W budżecie miasta Łodzi nie ma wydzielonej kwoty na zimowe utrzymanie dróg. Jest ogólna pula środków na letnie i zimowe utrzymanie dróg, a wydatki zimowe są uzależnione od liczby wyjazdów, czyli pogody, opadów śniegu, mrozu itp. – mówi Monika Pawlak z biura rzecznika prasowego prezydenta Łodzi.

Firmy, które będą odśnieżać miasto, dostaną pieniądze za każdy kilometr. – Z pewnością nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie pieszych i kierowców – zapewnia Monika Pawlak.

W sezonie 2020/2021 wydatki Łodzi na odśnieżanie wyniosły 13,2 mln zł, a w 2019/2020 – prawie 6,4 mln zł.

Z kolei krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wystąpiło we wniosku budżetowym o zapewnienie na zimowe utrzymanie miasta nieco ponad 35,2 mln zł. – Jest to prognoza na poziomie wartości dla przeciętnej zimy, szacowanej jako średnia z ostatnich lat. Każdego roku wniosek MPO składany jest na podobnym poziomie, z uwzględnieniem wzrostu wartości świadczonych usług – tłumaczy Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta w Krakowie.

Dodaje, że zazwyczaj koszty zimowego utrzymania miasta nie odbiegają znacząco od przyjętych założeń. Zdarzają się jednak sezony zimowe, kiedy koszty odśnieżania znacznie przewyższają prognozę, tak było w sezonie 2020/2021, lub są znacząco poniżej tej prognozy, sezon 2019/2020. – Zawarte z wykonawcami umowy są na tyle elastyczne, że zapewniają wykonanie zadania zarówno w przypadku wystąpienia zimy przeciętnej, jak również w przypadku wystąpienia zim ciepłych albo surowych. Sroga zima będzie się jednak wiązać z koniecznością zwiększenia środków ponad przyjętą prognozę – mówi Dariusz Nowak.

Zapewnia, że standardy i warunki zimowego utrzymania ulic na terenie Krakowa właściwie się nie zmieniły w stosunku do standardów obowiązujących w sezonie ubiegłym. – Początek bieżącego sezonu zimowego był dotąd ciepły. W październiku warunki zimowe nie wystąpiły, a bywało w poprzednich latach, że prowadzona już była akcja odśnieżania. W listopadzie (do czasu oddawania tego tekstu do druku – przyp. red.) akcji zasadniczo nie podejmowano, jednak prowadzono kontrole na terenie miasta – mówi Nowak.

Pierwszy poważny atak zimy spodziewany był jednak już w czasie minionego weekendu.

Zapisana w ustawie o PIT z Polskiego Ładu podwyżka kwoty wolnej od podatku i podniesienie progu podatkowego sprawią, że do budżetu państwa trafi mniej pieniędzy. Tym samym mniej pieniędzy trafi też do kas samorządów. Sam rząd oszacował ten uszczerbek na niemal 145 mld zł w ciągu dziesięciu lat.

Bój o rekompensaty

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Bezpłatna i ekologiczna komunikacja jest możliwa
Usługi komunalne
Polacy akceptują podwyżki cen wody związane z inwestycjami i remontami
Usługi komunalne
Naliczanie opłat za śmieci do gruntownej przebudowy
Usługi komunalne
Sąd sobie, Wody Polskie sobie. Jest szansa na zmianę patowej sytuacji
Usługi komunalne
Rząd chce zatwierdzać samorządowe taryfy opłat za śmieci? Sprzeciw ZMP
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości