Warszawa szykuje się na ratunek rzece

Do najbliższego czwartku ma być gotowy most pontonowy na Wiśle, potem rozpoczną się prace technologiczne nad przesyłem nim ścieków, co ma nastąpić w ciągu czterech tygodni.

Publikacja: 05.09.2020 22:49

Warszawa szykuje się na ratunek rzece

Foto: Fot. Pixabay

Tymczasowe rozwiązanie ma działać do początku grudnia. Równolegle będzie realizowany układ rurociągu pod dnem Wisły, który ma przejąć nieczystości od zimy.

Wojsko stawia most pontonowy

Tydzień temu doszło do awarii rury przesyłowej do oczyszczalni Czajka z lewobrzeżnej części Warszawy. Na czas awarii miasto uruchomiło ozonowanie ścieków, które trafiają wprost do Wisły.
Budowa mostu pontonowego na rzece, którym mają być przesyłane ścieki rozpocznie się już 8 września i potrwa dwa dni.

Przeprawę na Wiśle wybudują wojskowi z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia.

– Aby przyspieszyć ratowanie Wisły i skrócić procedury urzędowe, minister Marek Gróbarczyk zaakceptował wniosek prezesa Wód Polskich, który zwrócił się, by nieodpłatnie przekazać władzom miasta Warszawa rury używane w zeszłym roku jako rozwiązanie awaryjne – poinformowało na Twitterze Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

CZYTAJ TAKŻE: Czas zająć się dolną Wisłą

Z kolei Wody Polskie zdecydowały się na bezpłatne przekazanie rur Warszawie. – Informuję, że ze względu na długie procedury odsprzedaży rur, dokumentacji i innego osprzętu podjąłem decyzję o bezpłatnym przekazaniu miastu tego mienia. Najważniejsze jest jak najszybsze zaprzestanie wypływu ścieków do Wisły. Wody Polskie w ub. r. zapłaciły za to 12 mln zł – napisał Przemysław Dac, prezes Wód Polskich.

Dodał, że zgodnie z obowiązującymi procedurami rury i inny sprzęt przekazywane są miastu w formie bezterminowego użyczenia. Ale nie dotyczy to specjalistycznych pomp, które Wody Polskie mogą jedynie wypożyczyć odpłatnie.

Wojsko zamontuje most do czwartku i wtedy rozpoczną się prace technologiczne nad przesyłem. – W ciągu czterech tygodni ścieki popłyną mostem pontonowym – zapowiedział Robert Soszyński, zastępca prezydenta Warszawy.

Jakie będą łączne koszty przesyłu na moście? – Zakładamy, że zmieścimy się w kosztach znacznie poniżej 50 milionów – mówi prezydent Soszyński.

Pójdą rurą po dnie rzeki

Most to pierwszy, najpilniejszy etap prac miasta i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w celu usunięcia skutków awarii przesyłu ścieków. Ma on działać do początku grudnia, gdy powinien już zacząć działać nowy alternatywny przesył. Władze Warszawy liczą, że do tego czasu uda się uruchomić równoległy rurociąg w przewiercie pod dnem Wisły.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Ścieki pod kontrolą

To drugi etap planu miasta, który zakłada ułożenie dwóch kolektorów w przewiercie pod Wisłą. – Zakładamy, że jeden z tych rurociągów zostanie uruchomimy do momentu zdjęcia mostu pontonowego. Będzie to przełom listopada i grudnia – zapewnił prezydent Soszyński.

Już trwają nad nimi prace. – Finalizujemy rozmowy, które pozwolą nam określić wykonawcę. To bardzo poważna robota inżynierska. Za pomocą przewiertu będą układane rury ok. 10 m pod dnem Wisły. Układ ten przejmie przesył ścieków, gdy zostanie rozebrany most – przypomniał wiceprezydent Warszawy.

Spółka bierze koszty na siebie

Na razie nie wiadomo, jaki będzie koszt przewiertu. Miasto szacuje, że to również kilkadziesiąt milionów złotych. – Gdy tylko zakończymy wszelkie procedury i będziemy mogli informować o dokładnych kwotach, podamy je do wiadomości publicznej – zapowiada stołeczny ratusz.
Także ten rurociąg to rozwiązanie tymczasowe. Miasto szuka też sposobu naprawy wyłączonego z użytkowania tunelu.

– Prace są rozpisane na wiele miesięcy. Najpierw będzie to staranne oczyszczanie tunelu i praca ekspertów, potem ustalanie przyczyn i ewentualna decyzja o naprawie – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza. Na razie o kosztach mówić nie chce.

Stołeczny ratusz zapewnia, że za naprawę rur przesyłowych do Czajki nie zapłacą mieszkańcy. – Poniesienie kosztów związanych z usuwaniem skutków awarii układu przesyłowego nie wpłynie na wysokość opłat za usługi świadczone przez spółkę – twierdzi Karolin Gałecka.

CZYTAJ TAKŻE: Kanalizacja powyżej średniej krajowej

Przypomina, że w czerwcu 2018 roku stawki za wodę i odbiór ścieków zostały obniżone o 14 procent. Cena w taryfie za 1 m sześc. wody i ścieków wynosi 9,85 zł brutto (wcześniej obowiązywała cena 11,47 zł brutto). Została ustalona na okres trzech lat, czyli do roku 2021.

Śledztwa w sprawie awarii

Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników po awarii w oczyszczalni „Czajka”.

Prowadzone jest ono także celem „sprowadzenia w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach oczyszczalni Czajka niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym”.

Z kolei w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga badany jest wątek sabotażu po zawiadomieniu z MPWiK.

– W zawiadomieniu tym przedsiębiorstwo wskazało, iż awaria układu przesyłowego transmitującego z Warszawy lewobrzeżnej do oczyszczalni ścieków Czajka i spowodowany tym zrzut nieoczyszczonych ścieków do Wisły, mogły być wynikiem sabotażu lub działania o charakterze terrorystycznym – poinformowała prokuratura.

Już przesłuchiwano pierwszych świadków w tej sprawie. W związku z podejrzeniami zawartymi w zawiadomieniu MPWiK, prokuratura okręgowa zleciła czynności weryfikacyjne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów.

Usługi komunalne
Cena wody rośnie, podobnie jak ścieków. Na wiosnę kolejne podwyżki
Usługi komunalne
Bydgoszcz: Prywatna firma przejmuje obsługę autobusów komunikacji miejskiej
Usługi komunalne
Mieszkania samorządowe są coraz poważniej zadłużone
Materiał partnera
Bezpłatna i ekologiczna komunikacja jest możliwa
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Usługi komunalne
Polacy akceptują podwyżki cen wody związane z inwestycjami i remontami