Rekreacja w mieście. Jak dojechać na tereny zielone komunikacją publiczną

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego stworzył "Zieloną Mapę". Są na niej wybrane miejsca wypoczynku w stolicy, do których można dojechać komunikacją miejską.

Publikacja: 31.08.2024 07:47

Las Kabacki w Warszawie

Las Kabacki w Warszawie

Foto: Adobe Stock

Podobne rozwiązania są też w innych miastach. - Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku uruchomił swoją mapę komunikacyjną (Mapa Tram&Bus Online) w 2021 roku. Daliśmy pasażerom przede wszystkim możliwość samodzielnego sprawdzenia gdzie znajduje się autobus lub tramwaj, na który czekają. Narzędzie to dostępne jest na stronie internetowej oraz w aplikacji - przekazała Dagmara Szajda, z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Warszawa: Jak trafić do jednego z 79 parków

W stolicy jest 79 parków o łącznej powierzchni ok. 762 ha oraz 12 rezerwatów przyrody. Niektóre są zamknięte dla pieszych, ale większość terenów przyrodniczych można zwiedzać korzystając z wyznaczonych szlaków. W sąsiedztwie jest Las Kabacki, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie oraz Kampinoski Park Narodowy.

Czytaj więcej

Samorządy inwestują w infrastrukturę i komunikację

Warszawska mapa zachęca do odwiedzenia terenów zielonych stolicy z wykorzystaniem transportu publicznego. Zaznaczone na niej zostały zielone przystanki, które znajdują się przy ciekawych i wyjątkowych przyrodniczo miejscach. W sumie tzw. Zielona Mapa prezentuje aż 50 takich wyjątkowych lokalizacji. Każda z nich jest dokładnie opisana – poza charakterystyką „zielonych przystanków” podano także informacje na temat m.in. wyjątkowych okazów flory i fauny, które występują w poszczególnych miejscach.

„Nazwy warszawskich przystanków nie zawsze są tożsame z nazwami parków czy rezerwatów, przy których się znajdują. Nie zawsze wiadomo gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć np. do lasu” - przekazał stołeczny ratusz.

Urzędnicy podkreślają, że twórcom mapy zależało, żeby mieszkańcy mogli łatwo trafić do interesujących przyrodniczo miejsc Warszawy, dlatego jest zintegrowana z wyszukiwarką połączeń na stronie internetowej ZTM oraz z mapami Google. „Korzystanie z komunikacji miejskiej pomaga w ochronie miejskiej przyrody oraz zapobiega takim problemom jak zanieczyszczenia, hałas, coraz większy stres i rozdrażnienie” – podkreśla stołeczny ratusz.

Gdańsk: Ulubione przystanki komunikacji miejskiej w smartfonie

Podobne mapy powstały już wcześniej w innych dużych miastach. Na gdańskiej widoczne są też przystanki komunikacji miejskiej, trasy wybranych przez użytkownika linii z pokazaniem pozycji pojazdów realizujących przejazdy) oraz tablice Systemu Informacji Pasażerskiej wybranego przez użytkownika przystanku z informacją jakie pojazdy, o której godzinie powinny pojawić się na tym przystanku.

- Użytkownik może też np. utworzyć listę przystanków ulubionych, tych z których najczęściej korzysta, żeby nie musieć wyszukiwać ich po nazwie. Jeżeli chodzi o położenie danego przystanku względem miejsc rekreacyjnych lub wartych odwiedzenia nie zastosowaliśmy takiego kryterium wyboru - mówi Dagmara Szajda.

Czytaj więcej

Co mieszkańcy Krakowa myślą o darmowej komunikacji w smogowe dni?

Pani rzecznik dodaje, że ponieważ gdańska mapa prezentowana jest na planie geograficznym (podkład Open Street Map OSM aktualizowany jest na bieżąco) z wyróżnieniem i nazwami tych miejsc, lokalizacja jest łatwa do zidentyfikowania.

- Ponadto same nazwy wybranych przystanków jak np. „Muzeum II Wojny Światowej”, „Plaża Stogi”, „Brzeźno - Dom Zdrojowy”, „Brzeźno Plaża” „Latarnia Morska”, „Park Oliwski”, czy „Westerplatte” są przewodnikiem dla podróżujących - zauważa przedstawicielka ZTM w Gdańsku.

Warszawska mapa zachęca do odwiedzenia terenów zielonych stolicy z wykorzystaniem transportu publicznego

W tym mieście od 2023 roku działa także portal mapowy GeoGdańsk prezentujący m.in. trasy pojazdów komunikacji miejskiej wraz z innymi warstwami, m.in. miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, czy danymi Wydziału Geodezji. - W ten sposób w jednym miejscu można zestawić ze sobą wiele informacji. W przyszłości portal będzie rozwijany o kolejne warstwy. Portal ten został w tym roku nagrodzony dwukrotnie: międzynarodową nagrodą Special Achievement in GIS Award oraz ogólnopolską Smart City Awards - mówi Dagmara Szajda.

Kraków: Specjalny bus wiozący do parków

O czytelną informację dla mieszkańców i turystów zadbało też krakowskie MPK. - Kraków łączy opisy parków czy też atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych znajdujących się na terenie miasta z informacją o pobliskich przystankach oraz liniach, którymi do tych miejsc dojedziemy. Takie informacje znajdują się na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej – przekazał nam Marek Gancarczyk, rzecznik MPK Kraków.

Urzędnik dodał, że w miejscach szczególnie popularnych wśród mieszkańców, takich jak np. Zakrzówek czy Park Bagry, zamieszczana jest lista wszystkich linii komunikacji miejskiej, którymi można jak najszybciej i najbliżej dostać się do miejsca wypoczynku.

Dodatkowo Kraków może się też pochwalić funkcjonowaniem ParkoBusa, specjalnego autobusu, którym mieszkańcy nie tylko mogą dojechać do wybranych krakowskich parków, ale także dowiedzieć się podczas podróży wielu ciekawych rzeczy o tych miejscach i wziąć udział w różnego rodzaju zajęciach.

- Tegoroczna edycja ParkoBusu w Zieleni nosi podtytuł „Naturalne Relacje”. Każda wyprawa, nie tylko zabiera mieszkańców w inne ciekawe miejsca, ale jest okazją do poznania fascynującego świat przyrody oraz zależności pomiędzy różnymi organizmami - mówi Marek Gancarczyk.

Transport
Miasta stawiają na tramwaje. Wielkie wydatki na budowę nowych linii
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Transport
Miasta powiększają floty elektrycznych autobusów
Transport
Obniżyły się wymogi, dotyczące liczby aut elektrycznych w urzędach
Transport
Mniejsze miasta też będą niedostępne dla starych gratów
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Transport
Droższe płatne parkowanie w miastach. Zmiany mocno zabolą kierowców
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku