Autobusy i tramwaje będą jeździć częściej. Komunikacja miejska wraca z wakacji

Spółki przewozowe wprowadziły nowe rozkłady jazdy. Czas podróży będą jednak wydłużać trwające inwestycje.

Publikacja: 05.09.2023 17:15

Warszawski ZTM otworzył oferty na dostawę 12 elektrycznych autobusów przegubowych

Warszawski ZTM otworzył oferty na dostawę 12 elektrycznych autobusów przegubowych

Foto: adobestock

Komunikacja miejska budzi się z wakacyjnego letargu. Autobusy i tramwaje będą kursować częściej, wjadą także na nowe trasy. Do zwiększonej frekwencji dopasowują się także samorządowi przewoźnicy kolejowy.

Zarazem znacznie większa liczba podróżnych dojeżdżających do pracy czy do szkoły zderzy się z realizowanymi w transporcie pasażerskim inwestycjami. Te ostatnie związane z budową nowych tras tramwajowych będą utrudniać życie m.in. mieszkańcom Warszawy. Od miesięcy trwa budowa linii tramwajowej do Wilanowa, co hamuje w tej części miasta ruch drogowy, wydłużając czas jazdy autobusów.

Z kolei na Woli korki rosną przez budowę tramwaju na ulicy Kasprzaka. Choć ta inwestycja powinna być zakończona jeszcze w tym roku, to tramwaj do Wilanowa ma pojechać dopiero w przyszłym. Za to już teraz, zgodnie z zapowiedziami władz miasta, wracają trzy linie tramwajowe na ulicę Puławską.

Autobusy i tramwaje jadą na Nowy Dwór

We Wrocławiu powakacyjny rozkład jazdy obowiązuje już od niedzieli 3 września. Dzień wcześniej została uroczyście otwarta trasa autobusowo-tramwajowa na Nowy Dwór, gigantyczna inwestycja kosztująca 390 mln zł. Składają się na nią m.in. kilometry nowych torów tramwajowych i trakcji, ponadto przystanki, chodniki, przebudowana jezdnia, przejścia i ścieżki rowerowe oraz dwa wiadukty.

Czytaj więcej

92 nowe autobusy dla komunikacji łączącej Wrocław i okoliczne gminy

Według serwisu TransInfo na Nowy Dwór jeździć będą dwie linie tramwajowe: nry 13 i 23. Przybędzie kolejna nowa linia nr 22, która połączy Tarnogaj z Pilczycami. Linia nr 13 połączy Nowy Dwór ze Stadionem Olimpijskim, natomiast tramwajem 23 będzie można dojechać z Nowego Dworu przez centrum miasta na Kowale. W nowym rozkładzie pojawiły się również dwie nowe linie autobusowe: 152 od miejskiego stadionu do ul. Blacharskiej oraz 310 łącząca osiedla Jagodno i Wojszyce.

Nowe połączenia wprowadza z końcem wakacji Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. W sobotę 2 września zaczęły obowiązywać nowe rozkłady jazdy miejskich autobusów, a 4 września – tramwajów. Najważniejsze zmiany są związane z uruchomieniem szybkiej trasy tramwajowej do Górki Narodowej. Zostaną tam skierowane linie nry 18 i 50. Natomiast zintegrowany węzeł przesiadkowy, na który składa się pętla tramwajowa, terminal autobusowy i parking P+R będzie dostępny za kilka miesięcy.

W rozkładach krakowskiej komunikacji autobusowej, obok nowych połączeń, pojawił się nowy grafik kursów, mający zapobiegać sytuacji, w której pojazdy kursujące na tej samej trasie przyjeżdżają na przystanek zaraz po sobie.

Z prądem pojedziemy komunikacją za darmo

Koniec wakacji przyniósł pasażerom możliwość skorzystania z zakończonych właśnie inwestycji. Z początkiem września w Białymstoku uruchomione zostało centrum przesiadkowe przy ul. Bohaterów Monte Cassino, w Ciechocinku w końcu sierpnia oddano nowych dworzec autobusowy, a w ostatni piątek pasażerów tego uzdrowiska zaczęły wozić elektryczne akubusy obsługiwane przez Arrivę. Do końca roku przejazdy nimi mają być darmowe.

Zmiany organizacyjne wprowadzono w Tarnowie, gdzie od początku września za organizację publicznego transportu pasażerskiego odpowiada małopolski Urząd Marszałkowski. Jak podał branżowy serwis InfoBus, 11 linii autobusowych będzie obsługiwanych autobusami Kolei Małopolskich. Miał się o to starać wójt gminy Tarnów: jego zdaniem takie rozwiązanie ma zapewnić zarówno lepszą organizację transportu, lepsze pojazdy, a także stabilizację kosztów.

Czytaj więcej

W trakcie upałów w tramwaju jak w piekarniku. Pogoda wymusza inwestycje

W tym roku samorządy i miejskie spółki przewozowe będą kontynuowały inwestycje w elektryfikację taboru autobusowego. W Świerklańcu kosztem 60 mln zł zostanie przebudowana zajezdnia pod nowe pojazdy z napędem elektrycznym i wodorowym. Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego otworzył w ubiegłym tygodniu oferty na dostawę 12 elektrycznych autobusów przegubowych. Z kolei władze Zielonej Góry, zapowiedziały, że do końca obecnego roku flota miejskich autobusów będzie w 80 proc. elektryczna. Już teraz spośród 85 miejskich autobusów eksploatowanych przez lokalnego przewoźnika aż 55 to pojazdy na prąd.

Powakacyjne zmiany dotyczą również pociągów. Jak poinformowały Koleje Mazowieckie, od 3 września do 11 listopada 2023 r. obowiązuje korekta rozkładu jazdy tego przewoźnika. Zmiany są związane m.in. z kolejnym etapem prac modernizacyjnych na warszawskim węźle kolejowym. Po kilkumiesięcznym zamknięciu do ruchu zostaje włączona linia średnicowa podmiejska. Pociągi będą po niej kursować z częstotliwością około 15 minut w obu kierunkach. Część składów zostanie skierowana na średnicową linię dalekobieżną. Pozostałe pociągi z kierunku zachodniego będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Warszawa Główna, a z kierunku wschodniego na stacji Warszawa Wschodnia. Zmieniły się także rozkłady jazdy warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Utrudnienia dla pasażerów, czyli gordyjski węzeł śląski

Jesień przyniesie utrudnienia dla pasażerów kolei w województwie śląskim. Jak informują Koleje Śląskie, niektóre przystanki (np. Dąbrowa Górnicza Pogoria czy Bielsko-Biała Północ) zostaną wyłączone z ruchu, za to na inne, do tej pory zamknięte, pociągi wrócą. 12 października rozpoczną się przygotowania do modernizacji katowickiego węzła kolejowego. To oznacza m.in. zmiany godzin odjazdów na trasie pomiędzy Będzinem a Sosnowcem i Katowicami. Z kolei 16 października rozpocznie się nowy etap modernizacji magistrali E-65: pociągi będą kursować po jednym torze na odcinku Kobiór – Pszczyna.

Tymczasem powody do zadowolenia będzie mieć przynajmniej część podróżnych na Pomorzu: jak poinformował pomorski Urząd Marszałkowski, w poniedziałek 4 sierpnia zacznie kursować bezpośredni pociąg kursujący w relacji Szczecinek – Człuchów – Chojnice – Trójmiasto. Pasażerowie ze Szczecinka dotrą już bez przesiadek do aglomeracji gdańskiej. – Uruchamiamy zupełnie nowe połączenie bezpośrednie przez Chojnice do Trójmiasta. Będzie to pociąg TUR – zapowiedział marszałek Mieczysław Struk.

Komunikacja miejska budzi się z wakacyjnego letargu. Autobusy i tramwaje będą kursować częściej, wjadą także na nowe trasy. Do zwiększonej frekwencji dopasowują się także samorządowi przewoźnicy kolejowy.

Zarazem znacznie większa liczba podróżnych dojeżdżających do pracy czy do szkoły zderzy się z realizowanymi w transporcie pasażerskim inwestycjami. Te ostatnie związane z budową nowych tras tramwajowych będą utrudniać życie m.in. mieszkańcom Warszawy. Od miesięcy trwa budowa linii tramwajowej do Wilanowa, co hamuje w tej części miasta ruch drogowy, wydłużając czas jazdy autobusów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Autobusy wodorowe wyjeżdząją na ulice polskich miast
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Transport
Mieszkańców Krakowa czekają podwyżki biletów komunikacji miejskiej. Od kiedy?
Transport
Gdzie w Polsce uczniowie mogą jeździć komunikacją miejską za darmo?
Transport
Uczniowie krakowskich podstawówek w wakacje jeżdżą za darmo
Transport
Taksówkarze tracą licencje w związku z wyższymi wymaganiami