Porozumienie w tej sprawie obejmuje obszar czterech powiatów: giżyckiego, mrągowskiego, piskiego i węgorzewskiego, które wspólnie podejmą działania w ramach strategicznych przedsięwzięć. Będą one obejmować inwestycje w efektywność energetyczną, modernizację systemów ciepłowniczych, oświetlenia ulicznego, taboru miejskiego oraz gospodarkę wodno-ściekową i retencjonowanie wody. Do tego dojdzie jeszcze ochrona jakości wody, zabezpieczenie brzegów jezior oraz rozbudowa Mazurskiej Pętli Rowerowej.
Miliony na przygotowanie infrastruktury żeglarskiej na przyszły sezon
W przedsięwzięciach ma uczestniczyć 19 lokalnych samorządów oraz partnerzy zewnętrzni, w tym Wody Polskie. Na ich realizację zarezerwowano około 90 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ponad 5 mln euro z budżetu państwa na projekty zgodne ze strategią Wielkie Jeziora Mazurskie 2030. Całość jest finansowana z programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027, zapewniającego regionowi blisko 8,4 mld zł na realizację celów rozwojowych.
Czytaj więcej
Poszczególne regiony naszego kraju nie zasypiają gruszek w popiele: szlaki rowerowe budowane w ostatnich latach są rozwijane i modernizowane, powstają nowe atrakcyjne trasy. Na prośbę „Życia Regionów” przedstawiciele samorządów z całej Polski wskazują miejsca, którym każdy rowerzysta powinien poświęcić uwagę w tym sezonie.
W ubiegłym tygodniu na Mazurach zakończył się sezon
żeglarski. Oznacza to rozpoczęcie prac mających przygotować infrastrukturę
żeglugową na przyszły rok. W tym roku zakończony został m.in. remont jednego z
najbardziej charakterystycznych dla regionu elementów szlaku żeglugowego –
śluzy Guzianka I, która w ubiegłym sezonie była zamknięta dla żeglarzy. Można
już było także korzystać z wyremontowanego za 69 mln zł Kanału Łuczańskiego,
drogi wodnej głównego szlaku Pisz – Węgorzewo.
Realizowane w regionie inwestycje w rozwój żeglugi mają w perspektywie sprawić, by możliwa stała się podróż szlakiem wodnym z Warszawy na mazurskie jeziora. Natomiast w najbliższej przyszłości powinny pomóc w odbudowie biznesu turystycznego w regonie, wciąż jeszcze odczuwającego skutki pandemii.