Na początek kierowcy będą korzystać z jednego parkingu przy skrzyżowaniu ulic Nad Torem i ul. Grunwaldzkiej. W ciągu kolejnych kilkunastu dni powinny być uruchomione kolejne parkingi.

Wart ok. 45 mln zł system, który w większości sfinansowany został dzięki funduszom unijnym, ma pozwolić na ograniczenie i uporządkowanie parkowania w rewitalizowanym centrum Bydgoszczy. - Wzorujemy się na innych europejskich miastach, które są chętnie odwiedzane przez turystów i tworzą przestrzenie przyjazne mieszkańcom – zapowiedziały władze miasta. 

Park & Ride rozlokowany został przy ważnych węzłach komunikacyjnych. Parking przy rodzie gen. Maczka zaoferuje 75 miejsc, przy pętli Przylesie - 160, przy pętli Las Gdański - 120 miejsc, przy rondzie Kujawskim – 140 oraz przy ul. Grudziądzkiej – 570 miejsc.

Czytaj więcej

Trzeba płacić za parkowanie w centrum. Nawet w małych miastach

Osoby korzystające z parkingów w systemie P+R będą mogły podróżować komunikacją publiczną za darmo na podstawie biletu parkingowego. Jedyny warunek jest taki, aby podróż wszystkich osób odbywała się wspólnie, gdyż wydany będzie jeden bilet. Końcowa opłata za parkowanie uzależniona będzie od liczby pasażerów i czasu postoju. Maksymalna opłata za dzienne parkowanie pojazdu wyniesie od 12 zł (w przypadku 1 lub 2 pasażerów) do 25,5 zł (w przypadku 5 pasażerów). Wyjątek stanowić będzie parking na ulicy Grudziądzkiej gdzie obowiązywać będą wyższe stawki (od 36,5 do 38 zł za cały dzień w zależności od liczby pasażerów).

Miejsca postojowe w systemie P&R będą włączane do systemu informatycznego sterującego całą siecią. Na drogach wjazdowych do miasta ustawione zostały tablice informacyjne o zajętości danego parkingu. Jak informuje branżowy serwis TransInfo, można będzie skorzystać ze specjalnej aplikacji dostępnej na telefon z system IOS i Android - Park&Rde Bydgoszcz. Cały system będzie monitorowany w Centrum Nadzoru w budynku Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej.

Czytaj więcej

Coraz droższe bilety i cięcia kursów. "Patrzymy w przyszłość z przerażeniem"

Parkingi typu P&R działają już w wielu miastach. Przykładowo Szczecin ma ich pięć, w Poznaniu są trzy, a najwięcej ma ich Warszawa – 16. Część działających parkingów jest jednak słabo wykorzystywana. Przykładem są Katowice, gdzie parking przy nowym centrum przesiadkowym w Brynowie świeci pustkami, podobnie jak parking w Ligocie. 

Takie parkingi dobrze sprawdzają się za granicą. Eksperci podkreślają jednak, że efektywność wykorzystania systemu P&R zależy od ich lokalizacji, a przede wszystkim od oferty przewoźników transportu publicznego. Kierowca musi być pewny, że jak zostawi samochód, to zaraz nadjedzie tramwaj lub kolej podmiejska, którą szybko dostanie się do centrum. W przeciwnym razie mogą to być chybione inwestycje.