Specjalny pociąg pomocy humanitarnej do transportu uchodźców z Ukrainy przygotowało województwo małopolskie. Jego uruchomienie pozwoliło na szybkie i bezpieczne przewiezienie dużej liczby Ukraińców do Małopolski. W środę z Krakowa do Przemyśla wyjechał specjalny skład Kolei Małopolskich, zaopatrzony m.in. w apteczki pierwszej pomocy i wodę mineralną.
– Naszym obowiązkiem jest pomóc sąsiadom i oferować niezbędne wsparcie. Dziś najważniejsze jest ich bezpieczeństwo, dlatego nasz przewoźnik uruchomił pociąg pomocy humanitarnej, który przywiezie ich do bezpiecznego Krakowa – powiedział małopolski marszałek Witold Kozłowski. Do Przemyśla skierowano podwójny skład z 9-osobową załogą, mogący zabrać 450 osób. Kilka dni wcześniej wojewódzki samorząd skierował dwa pociągi ewakuacyjne do Tarnowa. Autobusy te były przygotowane do uruchomienia w razie potrzeby dodatkowych kursów. Władze Małopolski zapowiedziały, że będą kolejne pociągi, a pomoc województwa ma być długoterminowa.
Czytaj więcej
Pomoc humanitarna i medyczna, transport uciekających z Ukrainy i mieszkania dla nich… Wszystkie miasta, gminy i województwa w Polsce odpowiadają na kryzysową sytuację.
W czwartek grupę ok. 350 uchodźców przywiozły do Katowic dwoma pociągami Koleje Śląskie. Według serwisu TransInfo jeden z nich, zestawiony z dwóch trzyczłonowych składów typu Elf, pojechał do Przemyśla w środę wieczorem. Około północy dotarł tam również pociąg z Lwowa. Większość przyjezdnych trafia do działającego na katowickim dworcu całodobowego punktu informacyjno-doradczego. Otrzymują tam napoje i posiłek, do dyspozycji są ratownicy medyczni.
Bezpłatne przejazdy wprowadziły dla Ukraińców także Koleje Dolnośląskie, które na początku marca wysłały pociąg humanitarny do Przemyśla. – To sytuacja bez precedensu, dlatego pomagamy jak tylko potrafimy – mówił rzecznik spółki Bartłomiej Rodak. Pociąg, wracając, zatrzymywał się na stacjach w Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Legnicy, Bolesławcu i Zgorzelcu.
Czytaj więcej
Samorządowe spółki komunikacyjne wprowadzają bezpłatne przejazdy dla uchodźców z Ukrainy. Za darmo mogą oni też jeździć kolejami regionalnymi i innymi z grupy PKP.
Małopolscy samorządowcy zorganizowali także specjalny pociąg na Linii Hutniczo-Siarkowej (LHS), która ma taki sam rozstaw szyn jak koleje w Ukrainie. Według TransInfo pozwala to na wjazd wagonów szerokotorowych do Polski bez konieczności zmiany wózków w wagonach na przejściach granicznych. W Olkuszu przy peronie LHS utworzono miasteczko namiotowe, w którym uchodźcy mogli odpocząć. Wykorzystano do tego sprzęt zakupiony w związku ze zwalczaniem pandemii koronawirusa.
W piątek rano z Warszawy Wschodniej odjechał w kierunku granicy już drugi pociąg humanitarny dla uchodźców z Ukrainy. Pierwszy skład wrócił do Warszawy w czwartek nad ranem. Przywiózł ok. 650 obywateli Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, które dotarły do Chełma. Część z nich została w Warszawie, inni zaplanowali dalszą podróż do przyjaciół czy znajomych.
W pociągu Kolei Mazowieckich znajduje się doraźna pomoc – jedzenie, napoje, środki higieniczne i zabawki dla dzieci. Do dyspozycji podróżujących są także lekarz, pedagodzy, pielęgniarki i tłumacze.