Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy. MPK, PKP

Samorządowe spółki komunikacyjne wprowadzają bezpłatne przejazdy dla uchodźców z Ukrainy. Za darmo mogą oni też jeździć kolejami regionalnymi i innymi z grupy PKP.

Publikacja: 27.02.2022 13:42

Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy. MPK, PKP

Foto: AFP

- Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i ułatwić im odnalezienie się po przyjeździe do Warszawy. Dlatego zdecydowałem się wprowadzić dla nich nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską – poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Czytaj więcej

Miasta ruszyły ze wsparciem dla Ukrainy. Sprawdź gdzie pomóc

Już są u przewoźników miejskich

Darmowe przejazdy dla Ukraińców obejmują nie tylko autobusy, tramwaje czy metro, ale też SKM-kę.

Na podobne rozwiązanie już zdecydowały się też władze Gdańska. - Bezpłatna komunikacja miejska do końca marca dla migrantów wojennych z Ukrainy. Taką decyzję podjęliśmy wspólnie z gminami zrzeszonymi w Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu Ukrainki i Ukraińcy będą mogli w łatwy sposób dotrzeć do punktów informacyjnych i innych miejsc pomocy – podała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Także MPK Wrocław solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy uciekającymi przed wojną.

- Wspieramy ich symbolicznie, ale i konkretnymi działaniami. Na prośbę prezesa MPK Wrocław kontrolerzy biletów czasowo wstrzymają się od wystawiania wezwań do zapłaty za jazdę bez biletu w stosunku do uciekających przed wojną obywateli Ukrainy – podał Aleksander Łoś, z wrocławskiego MPK.

Dodał, że szczegółowe rozwiązania formalne zostaną przedstawione w najbliższych dniach.

Od soboty w geście solidarności, na tramwajach MPK Wrocław pojawiały się flagi Ukrainy i Wrocławia. Także na warszawskich pojazdach komunikacji miejskiej są wywieszone flagi Ukrainy i stolicy.

Czytaj więcej

Polskie samorządy solidarne z Ukrainą. „Znajdziecie tu schronienie”

Albo zaraz zostaną wprowadzone

W części miast decyzje o bezpłatnej komunikacji miejskiej dla Ukraińców jeszcze nie zapadły. Stanie się to w najbliższych dniach. Tak jest w Krakowie.

– Na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski zgłosi projekt uchwały wprowadzającej bezpłatną komunikację w Krakowie dla przybyłych uchodźców z Ukrainy. Przepis miałby obowiązywać przez najbliższe cztery tygodnie – podał dziś krakowski magistrat.

Już w poniedziałek sprawą zajmie się zarząd Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. Jej przewodniczący Kazimierz Karolczak zwróci się z wnioskiem w sprawie zmiany taryfy i umożliwienie uchodźcom z Ukrainy do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej na podstawie paszportu – poinformowała wczoraj wieczorem GZM w mediach społecznościowych.

A Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi napisał, że GZM informuję o swoich działaniach oraz gmin członkowskich, na rzecz walczącej Ukrainy i wnioskuje o darmowe przejazdy transportem publicznym dla Ukraińców. - Czeladź jest absolutnie za – podkreślił.

Koleją też za darmo

Darmowe przejazdy dla uchodźców oferują też przewoźnicy kolejowi. Tak jest np. w WKD od soboty.

- Decyzją zarządu spółki w uzgodnieniu z samorządem województwa mazowieckiego od natychmiast do dnia 25.03.2022 dla obywateli Ukrainy wprowadza się nieodpłatne i nieograniczone przejazdy pociągami WKD – podał rzecznik spółki Krzysztof Kulesza.

Podczas przejazdu pociągiem WKD wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy. Identycznie jest w kolejach Mazowieckich.

Także od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. - Podróż pociągami odbywać się może na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie – podał przewoźnik.

Podkreślił, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy to wspólna inicjatywa marszałka województwa śląskiego – Jakuba Chełstowskiego i zarządu Kolei Śląskich.

- Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Na darmowe przejazdy mogą też liczyć uchodźcy w Kolejach Małopolskich, Wielkopolskich czy Dolnośląskich. Każdy pasażer Kolei Dolnośląskich z obywatelstwem ukraińskim otrzyma tzw. bilet zerowy. Nowe zasady obowiązują do 6 marca, ale w zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie, termin obowiązywania ulgi może zostać przedłużony.

- Wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim oraz gotowość do udzielenia pomocy – jednym z działań jest umożliwienie bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich obywatelom ukraińskim – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Takie rozwiązanie wprowadziła też spółka PKP Intercity. Od 26 lutego, obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w drugiej klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii.

Również Polregio wprowadziła bezpłatny przejazd w całej Polsce dla obywateli Ukrainy.

Wzmacnianie połączeń

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego (UTK ) Polregio przygotowuje dodatkowe połączenia na trasach Dorohusk-Lublin, Przemyśl/Medyka-Kraków.

A PKP Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

- Przewoźnik jest przygotowany do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych. Do Przemyśla zostało wysłanych dodatkowych 20 wagonów – podał UTK.

- Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i ułatwić im odnalezienie się po przyjeździe do Warszawy. Dlatego zdecydowałem się wprowadzić dla nich nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską – poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Już są u przewoźników miejskich

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Skoro są dopłaty do e-aut, to czemu nie do e-rowerów?
Transport
Climate Classic Gdańsk 2024: Rowerzyści pojechali dla klimatu
Transport
Nowy przewoźnik może wyrzucić Polregio z torów na Zachodnim Pomorzu
Transport
W Polsce powstanie więcej dróg dla rowerów
Transport
Nadchodzą wielkie zmiany w ruchu pociągów przez Katowice
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy