Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy. MPK, PKP

Samorządowe spółki komunikacyjne wprowadzają bezpłatne przejazdy dla uchodźców z Ukrainy. Za darmo mogą oni też jeździć kolejami regionalnymi i innymi z grupy PKP.

Publikacja: 27.02.2022 13:42

Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy. MPK, PKP

Foto: AFP

- Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i ułatwić im odnalezienie się po przyjeździe do Warszawy. Dlatego zdecydowałem się wprowadzić dla nich nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską – poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Czytaj więcej

Miasta ruszyły ze wsparciem dla Ukrainy. Sprawdź gdzie pomóc

Już są u przewoźników miejskich

Darmowe przejazdy dla Ukraińców obejmują nie tylko autobusy, tramwaje czy metro, ale też SKM-kę.

Na podobne rozwiązanie już zdecydowały się też władze Gdańska. - Bezpłatna komunikacja miejska do końca marca dla migrantów wojennych z Ukrainy. Taką decyzję podjęliśmy wspólnie z gminami zrzeszonymi w Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu Ukrainki i Ukraińcy będą mogli w łatwy sposób dotrzeć do punktów informacyjnych i innych miejsc pomocy – podała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Także MPK Wrocław solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy uciekającymi przed wojną.

- Wspieramy ich symbolicznie, ale i konkretnymi działaniami. Na prośbę prezesa MPK Wrocław kontrolerzy biletów czasowo wstrzymają się od wystawiania wezwań do zapłaty za jazdę bez biletu w stosunku do uciekających przed wojną obywateli Ukrainy – podał Aleksander Łoś, z wrocławskiego MPK.

Dodał, że szczegółowe rozwiązania formalne zostaną przedstawione w najbliższych dniach.

Od soboty w geście solidarności, na tramwajach MPK Wrocław pojawiały się flagi Ukrainy i Wrocławia. Także na warszawskich pojazdach komunikacji miejskiej są wywieszone flagi Ukrainy i stolicy.

Czytaj więcej

Polskie samorządy solidarne z Ukrainą. „Znajdziecie tu schronienie”

Albo zaraz zostaną wprowadzone

W części miast decyzje o bezpłatnej komunikacji miejskiej dla Ukraińców jeszcze nie zapadły. Stanie się to w najbliższych dniach. Tak jest w Krakowie.

– Na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski zgłosi projekt uchwały wprowadzającej bezpłatną komunikację w Krakowie dla przybyłych uchodźców z Ukrainy. Przepis miałby obowiązywać przez najbliższe cztery tygodnie – podał dziś krakowski magistrat.

Już w poniedziałek sprawą zajmie się zarząd Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. Jej przewodniczący Kazimierz Karolczak zwróci się z wnioskiem w sprawie zmiany taryfy i umożliwienie uchodźcom z Ukrainy do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej na podstawie paszportu – poinformowała wczoraj wieczorem GZM w mediach społecznościowych.

A Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi napisał, że GZM informuję o swoich działaniach oraz gmin członkowskich, na rzecz walczącej Ukrainy i wnioskuje o darmowe przejazdy transportem publicznym dla Ukraińców. - Czeladź jest absolutnie za – podkreślił.

Koleją też za darmo

Darmowe przejazdy dla uchodźców oferują też przewoźnicy kolejowi. Tak jest np. w WKD od soboty.

- Decyzją zarządu spółki w uzgodnieniu z samorządem województwa mazowieckiego od natychmiast do dnia 25.03.2022 dla obywateli Ukrainy wprowadza się nieodpłatne i nieograniczone przejazdy pociągami WKD – podał rzecznik spółki Krzysztof Kulesza.

Podczas przejazdu pociągiem WKD wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy. Identycznie jest w kolejach Mazowieckich.

Także od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. - Podróż pociągami odbywać się może na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie – podał przewoźnik.

Podkreślił, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy to wspólna inicjatywa marszałka województwa śląskiego – Jakuba Chełstowskiego i zarządu Kolei Śląskich.

- Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Na darmowe przejazdy mogą też liczyć uchodźcy w Kolejach Małopolskich, Wielkopolskich czy Dolnośląskich. Każdy pasażer Kolei Dolnośląskich z obywatelstwem ukraińskim otrzyma tzw. bilet zerowy. Nowe zasady obowiązują do 6 marca, ale w zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie, termin obowiązywania ulgi może zostać przedłużony.

- Wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim oraz gotowość do udzielenia pomocy – jednym z działań jest umożliwienie bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich obywatelom ukraińskim – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Takie rozwiązanie wprowadziła też spółka PKP Intercity. Od 26 lutego, obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w drugiej klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii.

Również Polregio wprowadziła bezpłatny przejazd w całej Polsce dla obywateli Ukrainy.

Wzmacnianie połączeń

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego (UTK ) Polregio przygotowuje dodatkowe połączenia na trasach Dorohusk-Lublin, Przemyśl/Medyka-Kraków.

A PKP Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

- Przewoźnik jest przygotowany do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych. Do Przemyśla zostało wysłanych dodatkowych 20 wagonów – podał UTK.

- Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i ułatwić im odnalezienie się po przyjeździe do Warszawy. Dlatego zdecydowałem się wprowadzić dla nich nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską – poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Już są u przewoźników miejskich

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Transport
Walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Kolej zintegrowana z autobusami
Transport
Gigantyczna inwestycja w stolicy napotyka coraz to nowe przeszkody
Transport
Na Wybrzeżu udany sezon wielkich wycieczkowców
Transport
Ilu Polaków jeździ pociągami? Najnowsze dane
Transport
Kraków stawia na szybkie tramwaje. Miasto planuje wielkie inwestycje
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości