Dziury straszą po zimie. Pogotowie drogowe pracuje na okrągło

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym mieszkańcy mogą zgłaszać… dziury w jezdniach. W innych miastach służą do tego także specjalne aplikacje.

Publikacja: 14.02.2022 12:08

Zima to najmniej łaskawa pora roku dla nawierzchni jezdni. Nagłe zmiany temperatury, mróz i duża ilo

Zima to najmniej łaskawa pora roku dla nawierzchni jezdni. Nagłe zmiany temperatury, mróz i duża ilość opadów powodują wiele ubytków

Foto: Shutterstock

Ale to nie wszystko. - Jako jedyni w Polsce mamy pogotowie drogowe, które pracuje przez siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Pracownicy mają objazdy dróg i sprawdzają ich stan. Reagujemy też na zgłoszenia mieszkańców – mówi Karolina Gałecka, zastępca dyrektora ds. utrzymania w stołecznym ZDM.

Ważne drogi w pierwszej kolejności

Zima to najmniej łaskawa pora roku dla nawierzchni jezdni. Nagłe zmiany temperatury, mróz i duża ilość opadów powodują wiele ubytków. Dlatego przełom lutego i marca – to dla drogowców gorący czas.

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu ruszył już z pozimowym łataniem ubytków. Na terenie miasta pracuje pięć ekip. A w razie potrzeby ta liczba może zostać zwiększona.

- Z uwagi na zmienną pogodę łatanie jest wykonywane metodą uproszczoną, przy użyciu tzw. masy na zimno. Pozwala to na zabezpieczenie miejsc, które mogą zagrażać bezpieczeństwu – podaje MZD w Toruniu.

Czytaj więcej

Miejska komunikacja odzyskuje pasażerów, ale ceny biletów w górę

Drogowcy podkreślają, że w przypadku  utrzymującej się przez dłuższy okres  dodatniej temperatury łatanie będzie prowadzone  metodą tradycyjną, czyli przy użyciu masy bitumicznej na gorąco.

Toruński MZD do współpracy zapraszają także mieszkańców. W tym celu uruchomiono specjalny numer telefonu oraz adres e-mail (informacje na stronie: www.mzd.torun.pl).

W  budżecie MZD na ten rok,  na cząstkowe naprawy dróg zabezpieczono kwotę około 2,5  mln zł.

Praca wre trwa też w innych miastach. - Zgłoszenia ubytków w pasie drogowym oraz awarii wszelkich elementów infrastruktury drogowej takiej jak znaki, latarnie, słupki, barierki, sygnalizatory, wpusty deszczowe, meble przystankowe etc. przyjmują w systemie 24/7 nasze służby dyspozytorskie – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Urzędniczka podkreśla, że to kategoria ubytku decyduje o szybkości reakcji. - Drobne wykruszenie na drodze osiedlowej o minimalnym natężeniu ruchu  mają niższy priorytet niż rozległa wyrwa, stanowiąca zagrożenie bezpieczeństwa ruchu na ulicy stanowiącej główną oś komunikacyjną, z której korzysta również miejska komunikacja zbiorowa. W pierwszej kolejności musimy podjąć interwencję wobec ubytków skategoryzowanych jako priorytet A – mówi Ewa Mazur.

Miejskie infolinie czekają na zgłoszenia 

W Łodzi od 10 stycznia do 1 lutego prace przy łataniu ubytków przeprowadzone zostały w 364 lokalizacjach. - Do prac wykorzystywany jest asfalt lany na gorąco, którym uzupełniane są powstałe w nawierzchni ubytki – przyznaje Marcin Masłowski, rzecznik łódzkiego magistratu. W tym mieście mieszkańcy też mogą zgłaszać ubytki w drogach.

Do dyspozycji mieszkańców Gdańska przez całą dobę, 7 dni w tygodniu jest Gdańskie Centrum Kontaktu. - Tu kierowane są wszystkie zgłoszenia telefonicznie, mailowo, smsem albo za pośrednictwem FB. Mieszkańcy nie muszą wiedzieć w czyjej kompetencji jest dana sprawa, kto zarządza danym terenem. GCK segreguje zgłoszenia i przesyła zgodnie z kompetencjami – mówi Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Czytaj więcej

Sztuka łatania ulic z dziurawych budżetów

Do pozimowych przeglądów stanu technicznego nawierzchni jezdni przystąpi on pod koniec lutego. -  Przygotowujemy się do tego. Określamy priorytety i zabezpieczamy ubytki zagrażające kierowcom  mówi Magdalena Kiljan.

Zapewnia, że w przypadku zgłoszenia ubytków w nawierzchni jezdni powodujących zagrożenie w bezpieczeństwie ruchu drogowego najpierw jest on zabezpieczany, a potem naprawiany. Na pozimowe naprawy dróg w Gdańsku zarezerwowano 3 mln zł.

W  Warszawie już od listopada 2013 roku działa miejska infolinia 19115. I to tam można zgłaszać m.in. dziury w jezdniach. – Dyspozytorzy  przekazują dane do właściwego zarządcy drogi. My staramy się  usuwać ubytki w drodze jak najszybciej. Od razu na miejsce kierujemy pogotowie drogowe, które sprawdza czy taka dziura zagraża bezpieczeństwu, jeśli tak jest natychmiast zabezpieczana i naprawiana przez nasz zakład remontów i konserwacji dróg – mówi Karolina Gałecka.

Ale to nie wszystko. - Jako jedyni w Polsce mamy pogotowie drogowe, które pracuje przez siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Pracownicy mają objazdy dróg i sprawdzają ich stan. Reagujemy też na zgłoszenia mieszkańców – mówi Karolina Gałecka, zastępca dyrektora ds. utrzymania w stołecznym ZDM.

Ważne drogi w pierwszej kolejności

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Climate Classic Gdańsk 2024: Rowerzyści pojechali dla klimatu
Transport
Nowy przewoźnik może wyrzucić Polregio z torów na Zachodnim Pomorzu
Transport
W Polsce powstanie więcej dróg dla rowerów
Transport
Nadchodzą wielkie zmiany w ruchu pociągów przez Katowice
Transport
W Warszawie strefa czystego transportu od lipca. Kraków poczeka