Kraków będzie miał nocnego burmistrza. Pomoże kształtować relacje z turystami

Musi mieć wykształcenie wyższe, minimalny czteroletni staż pracy i ze względu na specyfikę pracy – powinien bardzo dobrze znać język angielski.

Publikacja: 21.06.2024 16:59

Funkcja nocnego burmistrza ma być odpowiedzią na wnioski mieszkańców Krakowa, uskarżających się na r

Funkcja nocnego burmistrza ma być odpowiedzią na wnioski mieszkańców Krakowa, uskarżających się na rosnąca turystyfikację miasta i pojawiające się wraz z nią problemy

Foto: Adobestock

To tylko niektóre wymagania w naborze na stanowisko nocnego burmistrza w Krakowie. Nabór właśnie został ogłoszony. Kandydaci mogą składać swoje oferty do 2 lipca – elektronicznie, poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się w ogłoszeniu.

Nocni burmistrzowie działają przynajmniej w kilkudziesięciu miastach, m.in. w Amsterdamie, Tuluzie, Florencji, Pradze czy Nowym Jorku. W Polsce funkcję nocnego burmistrza w 2023 roku - jako pierwszy wprowadził Sosnowiec.

Czytaj więcej

Strefa czystego transportu w Krakowie: będzie, ale później

W Krakowie pomysł na stworzenie podobnej funkcji pojawił się jeszcze w 2018 roku, jednak nie został wtedy wcielony w życie. Powołanie takiego stanowiska w czasie swojej kampanii wyborczej – m.in. w mediach społecznościowym i programie wyborczym – zapowiedział wtedy jeszcze kandydat, a obecnie prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, pisząc: „nocny burmistrz zajmie się nadzorem przestrzegania ciszy nocnej, walki z ulicznym wandalizmem, a także będzie stanowić wzmocnienie kadrowe i kompetencyjne Straży Miejskiej Miasta Krakowa”.

Czym zajmuje się nocny burmistrz i dlaczego jest potrzebny w Krakowie?

Funkcja nocnego burmistrza miała być odpowiedzią na wnioski mieszkańców, uskarżających się na rosnąca turystyfikację miasta i pojawiające się wraz z nią problemy, m.in. hałas w centrum Krakowa, akty wandalizmu itd. 14 czerwca podczas briefingu prezydent Miszalski podał konkrety dotyczące funkcji nocnego burmistrza.

Wyjaśnił, że od połowy lipca rozpocznie działalność 30-osobowa Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy, a koordynatorem prac komisji stanie się właśnie burmistrz nocny. W skład komisji wejść mają m.in. przedstawiciele administracji publicznej miasta, służb miejskich, stowarzyszenia przedsiębiorców i nieformalne grupy mieszkańców.

Czytaj więcej

Opole zatrudniło testerów turystycznych. Czym się zajmą?

Sama praca komisji i nocnego burmistrza polegać ma najogólniej mówiąc na kształtowania właściwych relacji pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami i turystami odwiedzającymi miasto. Nabór chętnych do komisji miasto ogłosiło 20 czerwca - chętni mogą się zgłaszać do 28 czerwca.

Szczegóły dotyczące naboru na stanowisko nocnego burmistrza ogłoszono 21 czerwca. Są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

Społeczności lokalne
Czy możliwe jest nowe życie dla małych szkół? Duże pieniądze dla samorządów
Społeczności lokalne
Orliki ożywiły sport najmłodszych, ale samorządowcy mają problemy przez hałas
Społeczności lokalne
Więcej samodzielnych decyzji samorządów w oświacie? Trwają negocjacje z rządem
Społeczności lokalne
Mieszkańcy polskich miast sadzą lasy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczności lokalne
Miasta oferują coraz więcej zniżek i usług dla seniorów