Strefa czystego transportu w Krakowie: będzie, ale później

Strefa Czystego Transportu (SCT) w Krakowie powstanie, ale na pewno nie od wakacji tego roku. Dotyczące jej przepisy wejdą w życie ze znacznym przesunięciem.

Publikacja: 28.05.2024 16:10

Krakowska SCT miała obowiązywać od 1 lipca tego roku, jednak uchwałę podjętą w sprawie strefy przez

Krakowska SCT miała obowiązywać od 1 lipca tego roku, jednak uchwałę podjętą w sprawie strefy przez radnych uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny

Foto: ZTP w Krakowie

O tym, jak ostatecznie będzie wyglądała i jakie będą jej założenia zdecydują w konsultacjach krakowianie. To najważniejsze zmiany dotyczące krakowskiej SCT.

Jakie są najważniejsze zmiany w krakowskiej strefie czystego transportu?

Przypomnijmy: krakowska SCT miała obowiązywać od 1 lipca tego roku, jednak uchwałę podjętą w sprawie strefy przez radnych uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wyrok WSA jest nieprawomocny, więc teoretycznie uchwała nadal obowiązuje, a jej założenia mogłyby zostać wprowadzone w życie. Tak się jednak nie stanie, a podczas najbliższej sesji rady miasta 5 czerwca, radni nowej kadencji zajmą się zmianami w uchwale dotyczącej strefy.

Czytaj więcej

W Warszawie strefa czystego transportu od lipca. Kraków poczeka

Dwie najważniejsze zmiany dotyczą właśnie innego terminu wprowadzenia strefy oraz zasad jej funkcjonowania. - Radni Krakowa otrzymali już projekt zmian do uchwały, przygotowany przez Zarząd Transportu Publicznego, który proponuje, by pierwszy etap SCT wprowadzić od 1 stycznia 2026 roku, a więc półtora roku później niż pierwotnie zakładano czyli od lipca tego roku – mówi Kamil Popiela z biura prasowego krakowskiego magistratu.

- Nie jesteśmy gotowi na wprowadzenie strefy od lipca. Potrzebujemy czasu, bo na pewno założenia dotyczące strefy będą jeszcze raz analizowane i dyskutowane z krakowianami. Dopiero po konsultacji z mieszkańcami i dyskusji merytorycznej będziemy podejmować decyzje na temat SCT - podkreślił Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.

Jak władze Krakowa zamierzają edukować mieszkańców w sprawie SCT? „Będą billboardy, ulotki, współpraca z dziennikarzami naukowymi”

Przesunięcie wejścia w życie uchwały pozwoli miastu na przeprowadzenie konsultacji dotyczących strefy. Ich ważnym elementem będzie duża kampania informacyjno-edukacyjna, która ma zwiększyć świadomości mieszkańców Krakowa i aglomeracji krakowskiej na temat wpływu zanieczyszczeń pochodzących z transportu drogowego na ich zdrowie, a także przedstawienie korzyści, jakie może mieć wprowadzenie SCT w stolicy Małopolski.

Podczas konsultacji i kampanii informacyjnej miasto planuje wykorzystać wszystkie swoje kanały informacyjne: od mediów społecznościowych po tradycyjne plakatowanie przystanków.

- Będą billboardy, ulotki, współpraca z dziennikarzami naukowymi, prowadzącymi popularne kanały video w internecie i akcje w radiu czy telewizji – wylicza Kamil Popiela z biura prasowego.

Czytaj więcej

Kraków łagodzi przepisy dotyczące Strefy Czystego Transportu

Powstaną też czasowe punkty informacyjne na placach czy skwerach, w których zainteresowani będą mogli spotkać się z ekspertami, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące wprowadzanej strefy. Wszystkie powyższe działania podsumuje firma badawcza, która zbierze także uwagi oraz informacje dotyczące oczekiwań mieszkańców w sprawie strefy. Staną się one podstawą do stworzenia projektu nowej uchwały o SCT.

Na koniec zostanie udostępniony formularz internetowy, w którym krakowianie zgłoszą uwagi do przedstawionego projektu. – Oczywiście zorganizowane zostaną dyżury (telefoniczne i stacjonarne) oraz bezpośrednie spotkania konsultacyjne. Uwagi do projektu będzie można też zgłaszać za pomocą formularza konsultacyjnego w formie papierowej – podkreśla Popiela.

Jaka strefa czystego transportu w Krakowie?

Nowa strefa czystego transportu ma obejmować cały Kraków, ale będzie także umożliwiać przyjezdnym dojazd i pozostawienie auta na parkingach P+R . Takiego rozwiązania w poprzednim, „starym” projekcie strefy nie było. Poza dojazdami do parkingów P+R strefa będzie dotyczyć wszystkich pozostałych dróg w zarządzie prezydenta miasta Krakowa.O tym, jak ostatecznie będzie wyglądała i jakie będą jej założenia zdecydują w konsultacjach krakowianie. To najważniejsze zmiany dotyczące krakowskiej SCT.

Jakie są najważniejsze zmiany w krakowskiej strefie czystego transportu?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Czego oczekują pasażerowie komunikacji miejskiej? Nowe badanie
Transport
Przepisy nie pomagają samorządom, wraków w miastach przybywa
Transport
Zamiast taksówek, na postojach staną wszystkie auta
Transport
Bez polskiego prawa jazdy nie będą wozić pasażerów
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał partnera
Budownictwo neutralne dla klimatu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży