Czwarty słoń w łódzkim zoo, lemury przyjadą do Gdańska

W grudniu zakończy się budowa pawilonu i wybiegu dla lemurów w gdańskim zoo, by jeszcze w tym roku zamieszkały tam te zwierzęta. Inwestycje trwają lub są planowane także w innych ogrodach zoologicznych.

Publikacja: 03.05.2023 12:46

Czwarty słoń indyjski wkrótce dołączy do stada w łódzkim zoo

Czwarty słoń indyjski wkrótce dołączy do stada w łódzkim zoo

Foto: adobestock

Czwarty słoń indyjski wkrótce dołączy do łódzkiego stada. Dzięki temu Orientarium Zoo Łódź będzie mogło pochwalić się największym stadem słoni w Polsce.

– To młody słoń, w wieku zbliżonym do tych, które już mieszkają w Łodzi. Ma 12 lat i wygląda na to, że to bardzo żywy, ale i chętny do współpracy samiec – opowiada  Ireneusz Dąbrowski, opiekun słoni.

Nowości w Gdańsku

Od soboty, aż do końca września gdańskie ZOO można zwiedzać dłużej, do godziny 19. Nowością są edukacyjne mapki ZOO w zupełnie nowej odsłonie: poza szczegółowym planem ogrodu, znajdziemy na nich także opisy wielu gatunków zwierząt, harmonogram pokazów karmienia, informacje o ZOO i ochronie przyrody, zajęciach edukacyjnych i atrakcjach dodatkowych, a także naklejki z wizerunkami zwierząt.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wielkie porządki w miastach

W Gdańsku trwa budowa pawilonu i wybiegu dla lemurów. - W ramach współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego zrobimy wszystko, żeby do końca roku powstał nowy pawilon dla lemurów, który jest częścią obowiązującej umowy – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

A Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego dodaje, że stanowi on także pierwszy krok milowy, a całość inwestycji zakończymy jesienią, bowiem naprzeciwko tarasu widokowego powstanie nowy pawilon dla lemurów. - Przyjadą one do nas za darmo, dzięki członkostwu w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych, jednak warunkiem koniecznym jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury – zapowiada dyr. Targowski.

Największe stado indyjskich słoni w Łodzi

Do łódzkiego zoo przyjechał  12-letni słoń. Samiec o oryginalnym imieniu Shwe Myarr, co w języku birmańskim oznacza „Złota strzała”, w płockim ogrodzie mieszkał od piątego roku życia, a urodził się w Wildlands ZOO Emmen w 2011 roku w Holandii, gdzie spędził tu pierwsze lata dzieciństwa.

W Płocku, gdzie nazywano go Barnabą, dzielił wybieg z drugim słoniem Gangesem. Ten jednak nie został sam, bo sprowadzono dla niego towarzysza - 6-letniego słonia Moma z ogrodu zoologicznego w Kolonii w Niemczech.

Czytaj więcej

Łódzkie Orientarium już otwarte. Jest się czym chwalić

W Łodzi mieszkają już trzej kawalerowie: Alexander, Kyan i Taru. Teraz nowy samiec musi  poznać nowe otoczenie, a dopiero później przyjdzie czas na zapoznanie się ze współlokatorami. - Najpierw spróbujemy poznać go z Alexandrem, w końcu to on jest tutaj przewodnikiem stada. Dopiero później przyjdzie czas na zapoznanie z rówieśnikami i ustalanie nowej hierarchii – mówi Ireneusz Dąbrowski.

Teraz Orientarium w łódzkim ogrodzie ma największe stado słoni indyjskich w Polsce. Słonie indyjskie są największymi ssakami lądowymi żyjącymi w Azji. Są uznawane za gatunek drastycznie zagrożony wyginięciem. W trakcie ostatnich 60-75 lat ich liczebność zmniejszyła się ok. 50 procent.

Tragedia w Borysewie

Z kolei w warszawskim zoo na chwilę obecną wszystkie inwestycje budowlane oraz ekspozycyjne są w formie planu lub planowania.

- Ogród zmienia się w perspektywie wieloletniej, a jak zmieni się ogród poprzez inwestycje trudno to określić. Jeśli chodzi o nowe gatunki zwierząt, sprowadzamy z innych ogrodów ich sporą liczbę. Są to głównie gady, płazy oraz ptaki – mówi  Aleksandra Łozowska z warszawskiego zoo.

Dodaje, że obecnie stołeczne zoo nie ma warunków na sprowadzanie dużych ssaków i dużych naczelnych.

Pod koniec kwietnia doszło do tragedii w prywatnym zoo w Borysewie koło Pabianic. W jego wyniku zginęło siedem małp i 40 papug.

- Współpracujemy ze służbami, by wyjaśnić przyczyny tej tragedii. Budynki to tylko infrastruktura, zawsze możemy odbudować, ale zwierzęta… były z nami od lat. To budowane konsekwentnie bliskie więzi między nami – mówi Andrzej Pabich, właściciel Zoo Borysew.

Ze wstępnych ustaleń straży pożarnej wynika, że przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.  

Czwarty słoń indyjski wkrótce dołączy do łódzkiego stada. Dzięki temu Orientarium Zoo Łódź będzie mogło pochwalić się największym stadem słoni w Polsce.

– To młody słoń, w wieku zbliżonym do tych, które już mieszkają w Łodzi. Ma 12 lat i wygląda na to, że to bardzo żywy, ale i chętny do współpracy samiec – opowiada  Ireneusz Dąbrowski, opiekun słoni.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?
Społeczności lokalne
Choć odeszli z urzędu, to zostaną w nim na zawsze
Społeczności lokalne
Największe miasta zrealizowały już z sąsiednimi samorządami ponad 400 inwestycji
Społeczności lokalne
Mija czas na zaprzysiężenie nowych włodarzy. Wielu zrobi to w ostatniej chwili
Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie