Aktualizacja: 11.11.2024 04:45 Publikacja: 21.04.2023 20:01
Foto: Adobe Stock
- Ruszamy ze społeczną akcją sprzątania Lublina. W ramach tej inicjatywy posprzątane zostaną przede wszystkim drobne, ale bardzo uciążliwe odpady komunalne, które negatywnie wpływają na estetykę terenów zielonych. Z roku na rok to społeczne wydarzenie cieszy się rosnącym zainteresowaniem, w tym roku dołączyli do nas też studenci – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
W wielu miastach i gminach działają lokalne programy antysmogowe. Część samorządów oferuje dodatkowe dotacje lub ulgi podatkowe dla osób decydujących się na wymianę źródeł ciepła.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe, inwestycje infrastruktury wodnej – tak miasta reagują na zmiany klimatyczne.
Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży jest celem zbiórki baterii w Białymstoku. Specjalne zbiórki prowadzone są także przez inne samorządy.
Samorządy szybko zaadaptowały nowe zielone technologie do podległych sobie obiektów. Liczą, że to się opłaci.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Ma włoski na liściach i łodygach, które wydzielają substancję parzącą. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. To barszcz Sosnowskiego. Jeśli zauważysz tę roślinę - powiadom albo wydział ochrony środowiska, albo straż pożarną.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Ziemię czeka 13 kwietnia 2029 roku bliskie spotkanie z asteroidą Apophis, znaną też jako „bóg chaosu”. Szacuje się, że obiekt minie naszą planetę w odległości zaledwie 32 tys. km, co prawdopodobnie spowoduje całkowitą zmianę jego powierzchni.
Gigantyczne tsunami, częściowe parowanie oceanów oraz ciemność spowodowana gęstym pyłem, który pokrył wszystko i zasłonił dopływ promieni słonecznych - tak wyglądała Ziemia po zderzeniu z ogromnym meteorytem S2 ponad trzy miliardy lat temu. Zespół badawczy z Uniwersytetu Harvarda twierdzi jednak, że mimo tak katastrofalnych skutków, uderzenie przyczyniło się także do rozwoju życia.
Do Ziemi zbliża się kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), która nie stanowi dla naszej planety zagrożenia. Kiedy będzie można zobaczyć kometę na niebie? Czy będzie to najjaśniejsza kometa ostatnich lat?
Miliony lat temu nasza planeta mogła mieć pierścień podobny do tych, jakie znajdują się wokół Saturna - taką hipotezę postawili naukowcy z australijskiego Monash University. Ich zdaniem powstał on w czasie, gdy w Ziemię stale uderzały asteroidy.
Przed nami pierwsza jesienna pełnia Księżyca. Tym razem będzie wyjątkowa, bowiem wystąpi jednocześnie z częściowym zaćmieniem satelity. Sam Księżyc będzie też wydawać się większy niż zwykle za sprawą położenia w pobliżu perygeum orbity.
Jakość relacji z naturą przekłada się na jakość naszego życia. Celebrowaniu ich obu poświęcony jest specjalny dzień w roku – 5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska.
Nowe ustalenia naukowców potwierdzają, że działalność człowieka przyczynia się do wzrostu globalnej temperatury o 0,26°C na dekadę, co stanowi najwyższy wskaźnik od rozpoczęcia pomiarów.
Hasłem przewodnim Dnia Ziemi 2024 jest walka z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Organizatorzy wydarzenia żądają od największych gospodarek świata ograniczenia produkcji plastiku o 60 proc. do 2040 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas