Aktualizacja: 11.05.2025 10:01 Publikacja: 14.03.2023 18:58
Samorządy apelują do rządu o natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do restrukturyzacji zadłużenia szpitali powiatowych
Foto: Adobe Stock
W stanowisku przyjętym przez Konwent Powiatów Woj. Kujawsko-Pomorskiego czytamy: „Szpitale powiatowe w Polsce znajdują się w tragicznym położeniu, z jednej strony są jedynymi szpitalami dla mieszkańców powiatów, z drugiej zaś zmagają się z narastającym problemem nierentowności świadczeń medycznych i wzrastającym zadłużeniem”.
W ocenie samorządowców przyczyną pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali powiatowych jest m.in. zbyt niska wycena świadczeń medycznych. To, w kontekście rosnących kosztów ich udzielania (na co wpływa ma m.in. wysoka inflacja) może przyczynić się do zapaści finansowej placówek. Samorządy apelują do rządu o natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do restrukturyzacji zadłużenia szpitali powiatowych, podwyższenie wyceny świadczeń (tak, by środki z NFZ-u były odzwierciedleniem realnych kosztów udzielania tych świadczeń), zapewnienie szpitalom pieniędzy na pokrycie w całości podwyżek wynagrodzeń pracowników oraz zabezpieczenie środków na zwiększenie wartości kontraktów zawieranych z NFZ.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Nie doszło do odwołania burmistrza i Rady Miejskiej w Nysie, a radni gminy Górno pod Kielcami nie stracą mandató...
Flagi przepasane kirem, a w niektórych miastach zostaną całkowicie zdjęte. Specjalne żałobne melodie z ratuszowe...
50 mln zł mają w tym roku otrzymać samorządy na dostosowanie małych szkól do potrzeb lokalnych społeczności. W t...
Funkcjonują już od kilkunastu lat i wiele wymaga gruntownej modernizacji. Część samorządów ma też problemy z sąs...
Z jedenastu samorządowych postulatów dotyczących zmian w finansowaniu i organizacji oświaty rząd zgodził się na...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas