Aktualizacja: 12.11.2024 16:23 Publikacja: 14.03.2023 18:58
Samorządy apelują do rządu o natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do restrukturyzacji zadłużenia szpitali powiatowych
Foto: Adobe Stock
W stanowisku przyjętym przez Konwent Powiatów Woj. Kujawsko-Pomorskiego czytamy: „Szpitale powiatowe w Polsce znajdują się w tragicznym położeniu, z jednej strony są jedynymi szpitalami dla mieszkańców powiatów, z drugiej zaś zmagają się z narastającym problemem nierentowności świadczeń medycznych i wzrastającym zadłużeniem”.
W ocenie samorządowców przyczyną pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali powiatowych jest m.in. zbyt niska wycena świadczeń medycznych. To, w kontekście rosnących kosztów ich udzielania (na co wpływa ma m.in. wysoka inflacja) może przyczynić się do zapaści finansowej placówek. Samorządy apelują do rządu o natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do restrukturyzacji zadłużenia szpitali powiatowych, podwyższenie wyceny świadczeń (tak, by środki z NFZ-u były odzwierciedleniem realnych kosztów udzielania tych świadczeń), zapewnienie szpitalom pieniędzy na pokrycie w całości podwyżek wynagrodzeń pracowników oraz zabezpieczenie środków na zwiększenie wartości kontraktów zawieranych z NFZ.
Choć od września do programu szczepień przeciwko HPV włączone zostały szkoły podstawowe, to w mało którym mieście można zaszczepić ucznia w placówce. Rodzicom zostają przychodnie zdrowia.
Napływ imigrantów nie jest panaceum na depopulacje miast i miasteczek. Rząd najprawdopodobniej w najbliższych dniach przedstawi strategię migracyjną.
Samorządy czekają na konkrety w sprawie reformy ochrony zdrowia. A na co dzień borykają się z zadłużeniem szpitali.
Ponad 400 szkół zostało zniszczonych przez powódź, połowa z nich wymaga remontów - od drobnych, po całkowite. Do pozostałych uczniowie powoli wracają na normalne lekcje, ale część z nich wyjeżdża na tzw. zielone szkoły.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Trudno zarzucić samorządom, że nie dbają o warunki nauki naszych dzieci. Ale stan wielu placówek jest po prostu fatalny.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Nie będzie potrzebne awizo i stanie w kolejce na poczcie. Urzędy będą wysyłały do petentów e-polecony.
Samorządy będą miały więcej czasu na przygotowanie się do prowadzenia korespondencji za pośrednictwem systemu e-Doręczeń. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych.
Regulując status sołectw, rada gminy nie może nałożyć na sołtysów obowiązku uczestniczenia w sesjach, a na radnych obowiązku uczestniczenia w posiedzeniach rady sołeckiej.
Zwiększanie atrakcyjności turystycznej, wykorzystanie potencjału kulturowego i środowiskowego oraz dostosowanie do zmian klimatu – tego typu projekty będą mogły realizować wybrane miasta w woj. świętokrzyskim.
W ubiegłym roku zlikwidowano 9804 dzikie wysypiska, z których łącznie zebrano ponad 63,7 tys. ton odpadów. Ale nie oznacza to, że samorządy wygrywają walkę z nielegalnymi wysypiskami.
Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?
Budzący emocje temat umożliwienia konsolidacji placówek ochrony zdrowia ze spółkami będzie poruszony w trakcie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.
O pół miliona zgłoszeń wydłużyły się kolejki do specjalistów w ciągu roku. Szybciej rosną te, w których pacjent ma skierowanie z adnotacją „pilne” niż w pozostałych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas