Aktualizacja: 28.01.2025 03:09 Publikacja: 30.01.2023 16:50
PKB per capita w Warszawie i okolicznych gminach przekracza 200 proc. przeciętnej
Foto: Bloomberg
PKB per capita wzrósł nominalnie w zeszłym roku we wszystkich regionach. Ponadprzeciętnie w czterech województwach: mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim – wynika z szacunków Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty Krajowej Izby Gospodarczej. PKB wytworzone w tych czterech regionach stanowi ponad połowę dochodu narodowego w zeszłym roku.
Piotr Soroczyński oszacował go na nieznacznie ponad 3 bln zł, a wartość PKB w czterech najbogatszych województwach to prawie 1,6 bln zł.
W każdym regionie są powiaty, w których ubywa mieszkańców. Ale na Opolszczyźnie nie ma żadnego, w którym ich liczba by się zwiększyła w ciągu ostatnich 25 lat. Rosną ludnościowo wyłącznie miejscowości wokół wielkich miast.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Kwestowanie na ulicach, eSkarbonki, osobiste przedmioty bądź usługi wystawione na licytacje. Prezydenci polskich miast angażują się w zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której 33. finał już w niedzielę.
Choć subwencja oświatowa rośnie, to samorządy z własnej kasy również muszą dokładać coraz więcej. Szczególnie boleśnie odczują to zwłaszcza mniejsze gminy, gdzie liczba uczniów z roku na rok będzie spadać.
Od stycznia nauczyciele mają dostać 5 proc. podwyżki – wynika z ustawy budżetowej. Rosną też płace pracowników, którzy zarabiali najniższą krajową.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Większość mieszkańców ma pozytywne doświadczenia w załatwieniu spraw urzędowych. Gdyby coś mogli zmienić, to godziny ich urzędowania.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
O ile dolar amerykański jest najbardziej wpływową walutą świata, to najdroższą walutą narodową jest pieniądz z małego, ale bardzo bogatego, ropą płynącego kraju.
Na wniosek przedstawiciela Skarbu Państwa rada nadzorcza PZU odwołała prezesa Artura Olecha. Jego miejsce zajmie, na razie czasowo, Andrzej Klesyk. Przyczyn dymisji szefa spółki nie podano.
Armia Kremla opanowała kolejną, niedużą miejscowość w stepach. Ale stamtąd może poważnie zagrozić obrońcom.
Prezydent grozi wypowiedzeniem w sobotę Meksykowi wojny handlowej. Może tego żałować.
Sądy I instancji podzieliły w ponad 60 wyrokach interpretację Rzecznika MŚP dotyczącą Małego ZUS Plus
Paryżanie przygotowują się do wydarzenia o nazwie La Vaisselle des Chefs. To wielka wyprzedaż przedmiotów pochodzących z najbardziej znanych paryskich restauracji.
Dyktator liczy, że wsparcie innych autorytarnych reżimów wydłuży jego panowanie na Białorusi. – Gdy już fizycznie nie będzie mógł rządzić, będzie chciał przekazać władzę synowi – komentuje dla „Rz” Paweł Łatuszka, jeden z liderów opozycji białoruskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas