– Mieszkańcy Augustowa są wrażliwi na los zwierząt. Wrażliwe są również miejskie instytucje. Mamy ustawowy obowiązek ratowania zwierząt i chcemy realizować go jak najlepiej. Augustów chce być w tym względzie przykładem dla innych miast i gmin. Dlatego zlecamy prowadzenie pomocy sprawdzonemu partnerowi, schronisku Sonieczkowo i fundujemy karetkę dla zwierząt, aby pomoc dojeżdżała szybko i sprawnie – mówił Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

Na ratunek potrąconych zwierzętom

Karetka będzie służyła pomocy wolno oraz dziko żyjącym zwierzętom, które ulegną wypadkowi drogowemu.

Mniej poważne przypadki będą leczone w schronisku „Sonieczkowo”. Natomiast w przypadku poważniejszych obrażeń i potrzeby leczenia specjalistycznego zwierzęta będą kierowane do innych ośrodków.

Czytaj więcej

Dzik, zwierzę niepożądane w mieście. Jak miasta ograniczają ich populacje?

– Karetka dla zwierząt bardzo ułatwi nam działanie. Chodzi o szybką reakcję. Cieszę się z umowy z miastem i cieszę się z tego pojazdu, bo dzięki temu zwierzęta szybciej otrzymają pomoc  – mówi Marta Chmielewska, właścicielka schroniska „Sonieczkowo”.

Samochód został zgłoszony do Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej do odbioru. Na wyposażeniu karetki będą nosze, chwytaki, siatka do ptaków oraz przenośne transportery. Wszyscy pracownicy schroniska przeszli specjalistyczne szkolenia, by móc jeździć taką karetką.

Ze schroniskiem współpracuje weterynarz, który będzie przyjeżdżał na miejsce i pomagał w nagłych i trudnych przypadkach.

Obowiązek każdej gminy

Pomoc miasta dla poszkodowanych w wypadkach zwierząt, to nie tylko przyjazd karetki i zabranie zwierzęcia. To również opieka weterynaryjna, diagnoza, ewentualne opatrzenie ran, a nawet rehabilitacja.

Karetka kosztowała 42 tysiące złotych i została sfinansowana z budżetu miasta.

Każde miasto i gmina w Polsce ma obowiązek udzielić pomocy dzikim i bezpańskim zwierzętom, które uległy wypadkowi. Chodzi między innymi o zwierzęta potrącone przez samochody, ale też o inne nagłe przypadki, które wydarzyły się na terenie miasta. Pomoc taka jest istotna nie tylko ze względów humanitarnych, ale również z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców.