Aktualizacja: 26.01.2025 00:40 Publikacja: 07.12.2021 11:29
Ostatnim przykładem konfliktów o zmiany granic jest miasto Sanok, które w 2021 r. złożyło wniosek o „przejęcie” dziewięciu sołectw z gminy wiejskiej Sanok
Foto: Artur Kowalczyk
Mapa podziału administracyjnego Polski nie jest dana raz na zawsze. Tylko w 2021 r. niemalże 20 miast chciało poszerzyć swoje terytorium.
Modyfikacje granic są procesem naturalnym, wynikającym zwykle z postępującej urbanizacji czy zmian w przestrzeni. Takie korekty dokonywały się i w II RP, i za czasów PRL. Dokonują się także obecnie.
Kwestowanie na ulicach, eSkarbonki, osobiste przedmioty bądź usługi wystawione na licytacje. Prezydenci polskich miast angażują się w zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której 33. finał już w niedzielę.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Choć subwencja oświatowa rośnie, to samorządy z własnej kasy również muszą dokładać coraz więcej. Szczególnie boleśnie odczują to zwłaszcza mniejsze gminy, gdzie liczba uczniów z roku na rok będzie spadać.
Od stycznia nauczyciele mają dostać 5 proc. podwyżki – wynika z ustawy budżetowej. Rosną też płace pracowników, którzy zarabiali najniższą krajową.
Większość mieszkańców ma pozytywne doświadczenia w załatwieniu spraw urzędowych. Gdyby coś mogli zmienić, to godziny ich urzędowania.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Trzy wrocławskie ślizgawki kryte rozpoczęły nowy sezon. Lodowisko działa już także w Lublinie, ale mieszkańcy Krakowa muszą jeszcze poczekać na ślizganie pod chmurką.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Elon Musk wygłosił w sobotę przemówienie za pośrednictwem łącza wideo do uczestników wiecu wyborczego niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Był to kolejny przejaw jego poparcia dla tej partii przed wyborami, które w Niemczech odbędą się w lutym. Zdaniem Muska, wybory „mogą zdecydować o losie Europy, a może i świata”.
Szef łódzkich struktur Platformy Obywatelskiej na sobotnim zarządzie regionu powołał siedem nowych kół. Dotąd jedynym kołem Platformy Obywatelskiej w regionie kierowała prezydent miasta Hanna Zdanowska. Regionalni działacze PO mówią, że dziwią się ruchowi, obliczonemu na osłabienie Zdanowskiej.
Jacek Siewiera – będący szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego od października 2022 roku – zrezygnował ze stanowiska. Jako powód szefowa Kancelarii Prezydenta wskazała „plany osobiste”.
Jeszcze przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, polityk rozmawiać miał z Mette Frederiksen, premier Danii – kraju, którego Grenlandia jest terytorium zależnym. Jak podaje „Financial Times”, rozmowa była „burzliwa i poszła bardzo źle”.
Poseł PiS Marcin Przydacz powiedział w rozmowie z RMF FM, że „czas funkcjonowania ministra Jacka Siewiery w Pałacu Prezydenckim powoli dobiega końca”. Czym zajmie się dotychczasowy szef BBN?
Zdaniem Polaków najlepiej z prowadzeniem kampanii prezydenckiej poradzi sobie Karol Nawrocki – wskazuje najnowszy sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla Wirtualnej Polski.
„Który kandydat na prezydenta Polski miałby Pani/Pana zdaniem szansę na nawiązanie najlepszych relacji z Donaldem Trumpem?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
W poniedziałek 27 stycznia ma się odbyć konkurs na dyrektora Teatru Narodowego. Ministerstwo kultury nie informuje, kto będzie wybierał dyrektora oraz w jakim trybie. W środowisku panuje duże zdziwienie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas