Miasta stają się coraz bardziej inteligentne

W rewolucję technologiczną włączają się polskie miejscowości, nie tylko te duże. Idą śladami Rzeszowa, który świeci przykładem.

Publikacja: 08.04.2019 09:30

Miasta stają się coraz bardziej inteligentne

Foto: regiony.rp.pl

Lepsza jakość życia i większa efektywność w gospodarowaniu zasobami to tylko niektóre z zalet wdrażania idei smart city, czyli inteligentnego miasta. Już dziś korzystamy z wielu tego typu rozwiązań, często nie zdając sobie nawet z tego sprawy. I to nie tylko w największych miastach – mniejsze wcale nie zostają w tyle, a na mapie innowacji błyszczy między innymi stolica Podkarpacia.

– Inne miasta na Rzeszowie się wzorują i idą jego śladami. Z naszych obserwacji wynika, że większa skłonność do wdrażania innowacji jest w miastach nie największych, ale średnich i mniejszych. Tam decyzje podejmowane są sprawniej, jest mniejsza „bezwładność” urzędów. W największych miastach natomiast często występuje chaos, kłopoty z koordynacją projektów i obawy przed podejmowaniem ważnych decyzji – komentuje Paweł Sokołowski, dyrektor w pionie cyfrowej infrastruktury miejskiej w Asseco Data Systems. Dodaje, że firma większość swoich projektów realizuje w miastach średnich, do 300 tys. mieszkańców, i mniejszych, poniżej 100 tys.

Pozostało 80% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Smart City
Problem z zaparkowaniem auta w mieście? Pomogą algorytmy
Smart City
Coraz więcej kamer w miastach. Wielki Brat patrzy
Smart City
Czas, aby samorządy napędziły rewolucję nad naszymi głowami
Smart City
Innowacyjne apki z Polski pomogą samorządom
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Smart City
Innowacje odpowiedzią na kryzysy