Gospodarka, ultraszybki internet i zdrowie

Ożarowice – II miejsce | Niskie podatki, uzbrojone tereny inwestycyjne, działki budowlane. Gmina przyciąga ?i nowych mieszkańców, ?i inwestorów.

Publikacja: 15.07.2014 01:40

Tereny inwestycyjne przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym

Tereny inwestycyjne przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym

Foto: Ożarowice

Boisko piłkarskie w Ożarowicach, obiekt wielofunkcyjny i strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Celinach, sieć kanalizacji sanitarnej, rozbudowa i termomodernizacja szkół w Zendku i Tąpkowicach. To tylko niektóre inwestycje gminy Ożarowice. Wydatki inwestycyjne w 2014 r. pochłoną ponad 58 mln zł. Część inwestycji jest współfinansowana ze środków unijnych. W naszym rankingu Europejski Samorząd (>S13-15) w kategorii gminy wiejskie Ożarowice zajęły pierwsze miejsce.

– Gmina Ożarowice ma do zaoferowania bardzo atrakcyjne, dobrze zlokalizowane tereny inwestycyjne – podkreśla Grzegorz Czapla, szef gminnego urzędu, który w telewizyjnym konkursie zdobył tytuł Wójt Roku 2012. Położenie tych nieruchomości w sąsiedztwie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, w pobliżu skrzyżowania autostrady A1 i drogi ekspresowej S1, sprawia, że do gminy można szybko i łatwo dotrzeć.

– Dla przedsiębiorców, także tych zagranicznych, to bardzo ważne kryterium przy wyborze lokalizacji na działalność gospodarczą – zauważa wójt Ożarowic.

W 2013 r. na terenach powojskowych w sąsiedztwie Portu Lotniczego w Pyrzowicach gmina utworzyła Strefę Aktywności Gospodarczej (SAG). Pieniądze na budowę dróg, uzbrojenie terenu, adaptację koszarowca na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw samorząd pozyskał z unijnego budżetu.

W 2013 r. rozpoczęto realizację kolejnej inwestycji na terenie SAG. Projekt dotyczący przygotowania terenów inwestycyjnych jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

– W gminie obowiązują najniższe z możliwych podatki: rolny, od nieruchomości i działalności gospodarczej, od środków transportowych – podkreśla Grzegorz Czapla. – Dodatkowo rada gminy zwolniła z podatku od nieruchomości przedsiębiorców mających siedzibę na obszarze SAG oraz zatrudniających co najmniej dziesięć osób. Zwolnienie można uzyskać nawet na 10 lat.

Korzystne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej spowodowały, że w gminie Ożarowice przybywa mieszkańców, inwestorów i przedsiębiorców. Działają tu m.in. stacja benzynowa, hotel, biurowiec MŚP, restauracja.

– Oferujemy działki budowlane, które umożliwiają osiedlenie się na terenie gminy – podkreśla wójt Ożarowic.

Gmina stawia także na nowoczesne technologie. – Dysponujemy ultranowoczesnym internetem w technologii WiMAX-LTE. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, dofinansowana ze środków UE – mówi wójt. – LTE to szerokopasmowa platforma do bezprzewodowej transmisji danych na dużym obszarze. Internet w tej technologii wyróżnia się szybkością. To kolejny krok w walce z wykluczeniem cyfrowym.

Ważna jest także profilaktyka zdrowotna. Ożarowice były trzecią gminą w Polsce, która w 2007 r.  podjęła decyzję o szczepieniu dziewcząt przeciwko rakowi szyjki macicy. Gmina współfinansuje też niektóre  badania medyczne.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego