Aktualizacja: 05.02.2025 05:49 Publikacja: 13.09.2019 14:33
Drogowcy będą pracować m.in. na obwodnicy Malni i Choruli i na trasie Opole–Namysłów.
Foto: AdobeStock
Samorządy muszą przygotować się na zmiany w zamówieniach publicznych. Sejm uchwalił właśnie nowe przepisy, które mają wejść w życie na początku 2021 r. Rząd liczy, że dzięki temu wzrośnie konkurencyjność i spadną ceny zamówień. Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii usprawnienie przetargów może przynieść zamawiającym – instytucjom rządowym, samorządowym i szerzej: sektorowi publicznemu – nawet 30 proc. oszczędności wobec obecnych wydatków. A chodzi o ogromne kwoty. W trybie zamówień publicznych dokonuje zakupów towarów i usług, zwłaszcza budowlanych, od 34 tys. firm, a wartość zamówień w 2018 r. osiągnęła 200 mld zł i od kilku lat systematycznie rośnie.
Bez względu na to, jak zmienia się prawo dotyczące samorządów lokalnych, i tak najpoważniejszym problemem jest to, czy wystarczy pieniędzy na realizację zobowiązań.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
By miasta mogły efektywnie tworzyć klastry i spółdzielnie energetyczne potrzebne są zmiany w prawie. Powinny skupić się na tym, by różne ustawy tworzyły spójny system. Teraz tak nie jest.
Wiele z zeszłorocznych rozwiązań, czy to dobrych, czy złych, wymusza na włodarzach podjęcie nowych wyzwań.
Siedem nowych miast przybędzie na mapie Polski od Nowego Roku. Część z nich odzyska prawa miejskie po wielu latach.
Zmiany demograficzne i społeczne powinny stać się podstawą do zastanowienia się nad kompetencjami samorządów lokalnych. Potrzebny jest przegląd przepisów prawa samorządowego – tak, by sprostać potrzebom mieszkańców.
Impact jest jednym z tych wydarzeń, dla których 2024 rok był wyjątkowo udany. Kolejny rekord frekwencji, sprowadzenie do Polski Michelle Obamy, pierwsza edycja w Bukareszcie to niektóre z nich. Rok 2025 nie będzie gorszy - swą obecność na wydarzeniu potwierdził już Barack Obama!
Blisko 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie firmy, a ich łączny udział w krajowym PKB wynosi około 45,3 proc. Choć statystyki wskazują na ich ogromne znaczenie w krajowej gospodarce, to właśnie MŚP często zmagają się z ograniczeniami kadrowymi i finansowymi, utrudniającymi skuteczną adaptację do nowych technologii.
Rekordowa liczba rejestracji, cyfryzacja zakupów i zmieniające się preferencje konsumentów – wszystko to może świadczyć o tym, że branża motoryzacyjna weszła na zupełnie nowy poziom.
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
Od 1 stycznia 2025 roku, zgodnie z dyrektywą SUP (Single-Use Plastics), wszystkie jednorazowe butelki PET wprowadzane na rynek Unii Europejskiej muszą zawierać co najmniej 25 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu.
Ferie zimowe to dla wielu z nas okazja do bliższych lub dalszych wyjazdów. Wczoraj na stoki narciarskie ruszyli mieszkańcy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zimowy odpoczynek czeka od 3 lutego turystów z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Klienci VeloBanku będący w podróży, docenią liczne udogodnienia dostępne w aplikacji mobilnej. Niezastąpiony w zagranicznych kurortach narciarskich może okazać się VeloKantor, dzięki któremu w aplikacji wymienimy złotówki na jedną z wielu popularnych walut. Do tego ubezpieczenie turystyczne czy możliwość zapłaty za przejazd autostradami. Na klientów czeka też program VeloKorzyści. Można zyskać rabaty do sklepów stacjonarnych i internetowych, a nawet zadbać o swoje zdrowie.
W 2024 roku liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 44%. Pokazuje to, jak bardzo potrzebne są działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Trzeba podkreślić, że Europa wciąż boryka się z niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w więcej niż jednym czy dwóch obszarach wiedzy.
50 proc. firm z różnych branż weryfikuje w Biurze Informacji Gospodarczej wiarygodność finansową kontrahentów przed podjęciem współpracy, w tym aż 61 proc. w sektorze przemysłu – wynika z badania Skaner MSP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas