Dlaczego miasta kupują zabytki? „Mają służyć mieszkańcom”

Dawny pałac Schaffgotschów, czyli słynny Pałacyk, zakupiło miasto Wrocław. Dwa zabytki kupiła ostatnio także Warszawa, ale inne duże samorządy nie planują na razie takich zakupów.

Publikacja: 17.12.2021 15:30

Obecnie we wrocławskim Pałacyku działalność prowadzi ok. 30 różnych podmiotów gospodarczych

Obecnie we wrocławskim Pałacyku działalność prowadzi ok. 30 różnych podmiotów gospodarczych

Foto: lindasky76

- Wydział Skarbu w 2021 roku nie nabył ani nie przygotowywał zakupu nieruchomości – „obiektu zabytkowego”. Nie jest również planowana tego typu transakcja w przyszłym roku – poinformowała nas Izabela Kozicka-Prus z gdańskiego magistratu.

Wrocław, korzystając z prawa pierwokupu, kupił Pałacyk przy ul. Kościuszki 34. Samorząd zapłacił za niego 9 mln 150 tys. zł. To pałac Schaffgotschów, wybudowany w 1890 roku. Powierzchnia nieruchomości wynosi 2955 mkw.

Przedstawiciele miasta podkreślają, że obiekt będzie służył wszystkim mieszkańcom.

- Chcemy, aby docelowo obiekt służył wszystkim mieszkańcom z przeznaczeniem na funkcje znajdujące się w kompetencjach Departamentu Spraw Społecznych. Aby to było możliwe, jako nowy właściciel Pałacyku, musimy w pierwszej kolejności przygotować koncepcję funkcjonalną dla tego miejsca. Szacujemy, że prace te potrwają ok. półtora roku - mówi Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego UM Wrocławia.

Do tego czasu obiekt będzie funkcjonował najprawdopodobniej na dotychczasowych zasadach, ale dochody z tej działalności będą trafiać już do budżetu gminy. Obecnie w Pałacyku działalność prowadzi ok. 30 różnych podmiotów gospodarczych.

Czytaj więcej

Na Zamku w Malborku powstaje nowoczesny ośrodek badawczo-edukacyjny

Także Warszawa ostatnio kupiła dwie nieruchomości znajdujące się w gminnej ewidencji zabytków. Zakupów dokonano w listopadzie. Jednym z nowych nabytków jest budynek dawnego kina Wars położony przy ul. Rynek Nowego Miasta 7, o powierzchni użytkowej 1455 mkw.

-  Nieruchomość została nabyta od spółki w drodze umowy zamiany za inną nieruchomość stanowiąca własność miasta. Dotychczas w budynku mieścił się Teatr WARSawy, który został przeniesiony do innej lokalizacji z uwagi na konieczność wykonania generalnego remontu budynku. Po wykonaniu niezbędnych prac nieruchomość zostanie udostępniona mieszkańcom – zapowiada Monika Beuth-Lutyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Dodaje, że nabycie nieruchomości nastąpiło z przeznaczeniem na realizacje przez miasto polityki kulturalnej oraz zachowanie w budynku funkcji, jaką przed laty pełniło kino Wars.  

Władze Warszawy w listopadzie kupiły także nieruchomość położoną przy ul. Wołomińskiej 17. Nabyto roszczenia do gruntu oraz własność posadowionego na niej budynku o pow. 695,66 mkw. - Zwrócona w 2015 roku na mocy dekretu Bieruta, nieruchomość wróciła do zasobu dzielnicy Praga Północ – mówi Monika Beuth-Lutyk.

Czytaj więcej

Oni wiedzą jak dbać o zabytki. Rozstrzygnięto konkurs NID

Podkreśla, że w efekcie podpisanej umowy miasto pozyskało budynek w którym znajduje się 21 lokali mieszkalnych. –  Nabycie nieruchomości pozwoli na zapobieżenie problemom mieszkaniowym obecnych lokatorów tego budynku, a po remoncie pozwoli na powiększenie zasobu mieszkaniowego miasta – tłumaczy pani rzecznik.

W Krakowie, Gdańsku czy w Poznaniu nie było w tym roku zakupu zabytków. - W Wydziale Skarbu Miasta nie było prowadzone żadne postępowanie, które zakończyłoby się pozyskaniem przez Kraków w 2021 roku obiektu zabytkowego będącego własnością osoby fizycznej czy prawnej. Podobnie ma być w 2022 roku – mówi Grażyna Rokita z krakowskiego magistratu.

Jak mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania w  2021 roku miasto nie nabywało nieruchomości stanowiącej obiekt zabytkowy.

– Także w 2022 roku nie planujemy nabycia takiej nieruchomości – dodaje rzecznik prezydenta Poznania.

Nieruchomości
Gminy zagospodarowują pustostany. W Warszawie to aż jedna piąta mieszkań
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Długi ma co trzeci lokator komunalny. Kwota robi wrażenie
Nieruchomości
Będą nowe mieszkania czynowe. Samorządy zakładają specjalne spółki
Nieruchomości
Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Zintegrowany Plan Inwestycyjny: nowe rozwiązanie dla firm i samorządów