Ranking Samorządów 2020: Mieszkańcy docenią starania samorządu

Kapitał społeczny to jeden z obszarów ocen w Rankingu Samorządów.
Fot. Pixabay

Podstawowym zadaniem samorządu jest dbałość o mieszkańców, zaspokajanie i odpowiadanie na ich różne, zmieniające się potrzeby. Te działania władz lokalnych mają decydujący wpływ na jakość naszego życia.

Samorządy muszą starać się oferować jak najwyższej jakości usługi: nie tylko podstawowe, administracyjne, ale też w zakresie edukacji, transportu publicznego, mieszkalnictwa komunalnego, dostępu do kultury, sportu i rekreacji, sposób spędzania wolnego czasu itp.

Powinny też wspierać aktywność obywatelską mieszkańców, zapraszając ich do udziału w zarządzaniu gminą czy miastem (np. poprzez budżet partycypacyjny czy wsparcie organizacji pozarządowych). To wszystko buduje kapitał społeczny w wymiarze lokalnym, a w oczach mieszkańców decyduje, czy dane miasto czy gmina jest miejscem atrakcyjnym do życia.

Budowanie trwałego kapitału społecznego jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju i jednym z obszarów ocen w Rankingu Samorządów.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2020: Odpowiedzialność za wszystkie obszary

W obszarze „trwałość społeczna” pod uwagę bierzemy 17 różnych wskaźników, takich jak dynamika inwestycji na infrastrukturę społeczną, dynamika wydatków na transport, dynamika wydatków na oświatę (w przeliczeniu na liczbę uczniów), wydatki w danym roku na kulturę, sport i rekreację oraz inwestycje w gospodarce mieszkaniowej, liczba miejsc w przedszkolach i żłobkach, przyrost czytelników i zbiorów książek w bibliotekach, wydatki na współpracę z organizacjami pozarządowymi, wartość szeroko pojętego budżetu partycypacyjnego, organizację bezpłatnego transportu itp.

W tegorocznej edycji Rankingu Samorządów w obszarze „trwałość społeczna”, wśród miast na prawach powiatu bezkonkurencyjne okazały się miasta: Sopot, Opole i Katowice.

Wśród miast i gmin miejsko-wiejskich największą liczbę punktów uzyskały: Lubycza Królewska (woj. lubelskie), Głogów (woj. dolnośląskie) oraz Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie).

Wśród gmin wiejskich szczególną dbałością o mieszkańców mogą pochwalić się: Suchy Las (woj. wielkopolskie), Stare Babice (woj. mazowieckie) oraz Dopiewo (woj. wielkopolskie).

Zwycięzców całego Rankingu Samorządów 2020 i pełne wyniki poznamy już 29 października (w najbliższy czwartek). Zapraszamy na oglądania internetowej gali, początek o godz. 13, na naszych portalach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Katowicach kują wiedźmińskie miecze. Do tanich jednak one nie należą

Pochodzący z Katowic Artur Wysocki jest zawodowym żołnierzem. Ma jednak wyjątkową odskocznię od codziennych ...

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

Każdy z nas może przyłożyć rękę do tego żeby nasza planeta poczuła się lepiej. ...

Samorządy: zakaz używania dmuchaw do liści. Ale nie wszędzie

Coraz więcej gmin wprowadza zakaz używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści. Chodzi głównie ...

Wkrótce rusza E-Forum Liderów Samorządowych

Dokończenie reformy samorządowej, finansowanie zadań realizowanych przez lokalne władze, ich rola w ochronie klimatu ...

Tak się tworzy martwe prawo. Zakaz wjazdu dziurawy jak sito

Miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich krytykują podejście Ministerstwa Klimatu do Stref Czystego Transportu. ...

Warszawa chce przyspieszyć szczepienia. Do 80 tys. tygodniowo

Trzynaście masowych punktów szczepień przeciwko Covid-19 powstanie w stolicy. Dzięki temu w sumie w ...