Ranking Samorządów 2020: Mieszkańcy docenią starania samorządu

Kapitał społeczny to jeden z obszarów ocen w Rankingu Samorządów.
Fot. Pixabay

Podstawowym zadaniem samorządu jest dbałość o mieszkańców, zaspokajanie i odpowiadanie na ich różne, zmieniające się potrzeby. Te działania władz lokalnych mają decydujący wpływ na jakość naszego życia.

Samorządy muszą starać się oferować jak najwyższej jakości usługi: nie tylko podstawowe, administracyjne, ale też w zakresie edukacji, transportu publicznego, mieszkalnictwa komunalnego, dostępu do kultury, sportu i rekreacji, sposób spędzania wolnego czasu itp.

Powinny też wspierać aktywność obywatelską mieszkańców, zapraszając ich do udziału w zarządzaniu gminą czy miastem (np. poprzez budżet partycypacyjny czy wsparcie organizacji pozarządowych). To wszystko buduje kapitał społeczny w wymiarze lokalnym, a w oczach mieszkańców decyduje, czy dane miasto czy gmina jest miejscem atrakcyjnym do życia.

Budowanie trwałego kapitału społecznego jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju i jednym z obszarów ocen w Rankingu Samorządów.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2020: Odpowiedzialność za wszystkie obszary

W obszarze „trwałość społeczna” pod uwagę bierzemy 17 różnych wskaźników, takich jak dynamika inwestycji na infrastrukturę społeczną, dynamika wydatków na transport, dynamika wydatków na oświatę (w przeliczeniu na liczbę uczniów), wydatki w danym roku na kulturę, sport i rekreację oraz inwestycje w gospodarce mieszkaniowej, liczba miejsc w przedszkolach i żłobkach, przyrost czytelników i zbiorów książek w bibliotekach, wydatki na współpracę z organizacjami pozarządowymi, wartość szeroko pojętego budżetu partycypacyjnego, organizację bezpłatnego transportu itp.

W tegorocznej edycji Rankingu Samorządów w obszarze „trwałość społeczna”, wśród miast na prawach powiatu bezkonkurencyjne okazały się miasta: Sopot, Opole i Katowice.

Wśród miast i gmin miejsko-wiejskich największą liczbę punktów uzyskały: Lubycza Królewska (woj. lubelskie), Głogów (woj. dolnośląskie) oraz Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie).

Wśród gmin wiejskich szczególną dbałością o mieszkańców mogą pochwalić się: Suchy Las (woj. wielkopolskie), Stare Babice (woj. mazowieckie) oraz Dopiewo (woj. wielkopolskie).

Zwycięzców całego Rankingu Samorządów 2020 i pełne wyniki poznamy już 29 października (w najbliższy czwartek). Zapraszamy na oglądania internetowej gali, początek o godz. 13, na naszych portalach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie jest bezpiecznie na przejściach dla pieszych

Na najszybszych drogach aż 90 proc. kierowców przekracza prędkość w okolicach przejść dla pieszych. ...

Gdańsk i kultura w czasach pandemii

Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa dotknęła wielu branż, w tym kultury. W trudnej sytuacji znalazło ...

Świdnik z innowacyjną aplikacją

Program GovTech Polska, który ma usprawnić współpracę na linii administracja–startupy i skrócić ścieżkę zamówień ...

Polacy muszą odzyskiwać więcej ze śmieci, ale nie wiedzą, jak je segregować

Nowoczesny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych powstaje w Hajnówce. Są jednak w Polsce miejsca, ...

Miasta za, a nawet przeciw. Wybory „muszą być dobrze przygotowane”

Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich popierają zamiar wprowadzenia w Polsce w większej ...

Rockowe party w Dolinie Charlotty

Johnny Depp, Joe Perry i Alice Cooper, czyli Hollywood Vampires zagrają 18 sierpnia na ...