Muzeum Kossaków gotowe za dwa lata

Jeszcze w październiku rozpocznie się decydujący etap prac remontowych przy Kossakówce – dawnej krakowskiej willi rodziny Kossaków. Muzeum MOCAK podpisało właśnie umowę na prace przy budynku.

Publikacja: 14.10.2023 09:12

Muzeum MOCAK podpisało właśnie umowę na prace remontowe przy Kossakówce

Muzeum MOCAK podpisało właśnie umowę na prace remontowe przy Kossakówce

Foto: Longfin Media

Po remoncie willa stanie się muzeum Kossaków i ważnym miejscem na kulturalnej mapie stolicy Małopolski.

Neogotycki budynek usytuowany w starym Mieście, przy placu Juliusza Kossaka 4, został zakupiony przez nestora rodu, malarza Juliusza Kossaka w 1869 roku. Przez lata, był nie tylko domem rodzinnym Juliusza, Zofii Kossak-Szczuckiej, Simony Kossak, Wojciecha Kossaka oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jerzego i Wojciecha Kossaków, ale też – aż do II wojny światowej – domem otwartym dla inteligencji i artystów Krakowa.

Zniszczona willa

Po wojnie zrujnowanemu budynkowi groziło wyburzenie, jednak dzięki staraniom Elżbiety Kossak dworek został wyremontowany i w 1960 roku wpisany do rejestru zabytków. - W latach 80. I 90. ub. wieku budynek bardzo jednak podupadł, nie było też ani środków ani chętnych na jego remont. Poza ty budynek był własnością prywatną co również utrudniało pewne działania – mówi Małgorzata Jantos, radna miejska z komisji kultury, która zaangażowała się w projekt przywrócenia Kossakówki Krakowowi.

Czytaj więcej

Miejskie pamiątki: Designerskie i niebanalne? Najlepsze są tradycyjne

Wieloletnie starania o remont budynku i wykorzystanie go jako instytucji kultury doprowadziły do tego, że w grudniu 2019 roku  bardzo już zdegradowaną willę wraz z otaczającym ja ogrodem kupiło miasto Kraków. – Jak się okazało willa została kupiona dosłownie w ostatnim momencie, jeszcze trochę i nie byłoby czego ratować – komentuje radna Jantos. Po zakupie zapadła decyzja, by nie powoływać nowej instytucji kultury, ale w willi stworzyć nowy oddział Muzeum MOCAK. Kossakówka miała stać się muzeum rodziny Kossaków i nawiązywać do monograficznych muzeów Krakowa takich jak np. Dom Matejki czy Dom Mehoffera.

Wielki remont

Zrujnowany budynek Kossakówki wymagał nie tylko generalnego remontu, ale też przystosowania go do nowej funkcji. – Część powiedziałabym lżejszych prac już została wykonana m.in. inwentaryzacja architektoniczna, dokumentacja a także niektóre analizy eksperckie. Również prace zabezpieczające, potrzebne by dom nie runął. Jednak najważniejsze prace dopiero przed nami – dodaje Małgorzata Jantos.

Te właśnie prace zaczną się prawdopodobnie za kilka dni. Cała powierzchnia willi to ponad 440 mkw, z czego na ok. 200 mkw. zaplanowana została powierzchnia wystawiennicza i edukacyjna. Ta część budynku ma opowiadać o życiu rodziny Kossaków – malarzy: dziadka, ojca i syna ale także o życiu pisarek: Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec i Zofii Kossak-Szczuckiej. Założenie jest takie, że zwiedzający mają poczuć się jak w dawnym domu Kossaków. Będą mogli podziwiać obrazy albo zajrzeć do domowej biblioteki z dziełami pisarek z rodziny Kossaków. Zagospodarowany zostanie również ogród otaczający willę. Są plany odtworzenia ogrodu nawiązującego do przydomowych ogródków z lat 20.ubiegłego wieku.

Wszystkie prace zostały wycenione na ponad 10 mln złotych, Kossakówka ma zostać oddana zwiedzającym na wiosnę w 2026 roku. Muzeum MOCAK nadal zbiera pamiątki po Kossakach. Poszukiwane jest m.in. oryginalne wyposażenie willi, fotografie ukazujących wnętrze budynku i ogrodu. Osoby, które takie pamiątki posiadają i chciałyby je przekazać do powstającego muzeum Kossaków proszone są o kontakt z Muzeum MOCAK.

Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Kultura
Burza wokół festiwalu Audioriver w Łodzi. Hanna Zdanowska mówi: Nie zgadzam się
Kultura
Zwycięzcy Eurowizji na Open'er Festival. Jakie inne gwiazdy zobaczymy w Polsce?
Kultura
Co warto zobaczyć w ferie w Zakopanem, Rabce i Karpaczu