Po remoncie willa stanie się muzeum Kossaków i ważnym miejscem na kulturalnej mapie stolicy Małopolski.
Neogotycki budynek usytuowany w starym Mieście, przy placu Juliusza Kossaka 4, został zakupiony przez nestora rodu, malarza Juliusza Kossaka w 1869 roku. Przez lata, był nie tylko domem rodzinnym Juliusza, Zofii Kossak-Szczuckiej, Simony Kossak, Wojciecha Kossaka oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jerzego i Wojciecha Kossaków, ale też – aż do II wojny światowej – domem otwartym dla inteligencji i artystów Krakowa.
Zniszczona willa
Po wojnie zrujnowanemu budynkowi groziło wyburzenie, jednak dzięki staraniom Elżbiety Kossak dworek został wyremontowany i w 1960 roku wpisany do rejestru zabytków. - W latach 80. I 90. ub. wieku budynek bardzo jednak podupadł, nie było też ani środków ani chętnych na jego remont. Poza ty budynek był własnością prywatną co również utrudniało pewne działania – mówi Małgorzata Jantos, radna miejska z komisji kultury, która zaangażowała się w projekt przywrócenia Kossakówki Krakowowi.
Czytaj więcej
Maskotka smoka wawelskiego z Krakowa, krasnal z Wrocławia, jelonek z Jeleniej Góry, a może pluszowa gęś Pipa - hit tegorocznych wakacji? Jakich pamiątek szukają turyści?
Wieloletnie starania o remont budynku i wykorzystanie go jako instytucji kultury doprowadziły do tego, że w grudniu 2019 roku bardzo już zdegradowaną willę wraz z otaczającym ja ogrodem kupiło miasto Kraków. – Jak się okazało willa została kupiona dosłownie w ostatnim momencie, jeszcze trochę i nie byłoby czego ratować – komentuje radna Jantos. Po zakupie zapadła decyzja, by nie powoływać nowej instytucji kultury, ale w willi stworzyć nowy oddział Muzeum MOCAK. Kossakówka miała stać się muzeum rodziny Kossaków i nawiązywać do monograficznych muzeów Krakowa takich jak np. Dom Matejki czy Dom Mehoffera.