Biblioteka całą dobę. W kiążkomacie

Wygląda niemal jak paczkomat. A ma zupełnie inną funkcję. Książkomat, czyli urządzenie do samoobsługowego odbioru zamówionych książek i ich zwrotu stają na ulicach polskich miast. Ostatnio pojawiły się w Kielcach, Gdańsku czy Krakowie.

Publikacja: 06.01.2022 13:36

Biblioteka całą dobę. W kiążkomacie

Foto: mat.pras.

- Ich usytuowanie w bliskim sąsiedztwie bibliotek jest uzupełnieniem kulturalnej infrastruktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom współczesnych czytelników. Skoro z paczkomatów korzystają już całe rodziny, wierzymy, że książkomaty staną się bliskie także dzieciom i młodzieży, które szybko oswajają się z nowymi technologiami i w locie łapią współczesne trendy – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Skrytki pełne książek

Ma 39 skrytek, a w każdej nawet po pięć książek, filmów czy audiobooków. Przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach kilka dni temu postawiono książkomat. To tam zupełna nowość, która budzi spore zainteresowanie.

Instrukcja obsługi jest bardzo prosta. Czytelnik podchodzi, skanuje kod kreskowy ze swojej kart bibliotecznej i skrzynka się otwiera.  W środku wszystko to, co czytelnik zamówił. Książki, ale nie tylko. Biblioteka poszerzyła ofertę o dostęp do zasobu e-booków. Obecnie w bazie jest ich ponad 66 tysięcy.

Aby zamówić do książkomatu ulubione książki, filmy lub muzykę, wystarczy zalogować się do systemu bibliotecznego poprzez telefon lub wysyłając wiadomość e-mail.  A to pozwala na niekontaktowanie się z bibliotekarzami, co w trakcie trwania pandemii, ma znaczenie. Urządzenie pozwala też na indywidualne gospodarowanie czasem, bo każdy może o dowolnej porze doby odebrać zbiory wcześniej zamówione. Czytelnicy mają na to trzy dni. Książkomat działa na takich samych zasadach jak biblioteka, dlatego aby z niego skorzystać, nie można mieć m.in. zaległości na swojej karcie bibliotecznej.

Każda rezerwacja do kieleckiego książkomatu weryfikowana jest przez pracowników Działu Udostępniania Zbiorów.  W książkomacie można również dokonać zwrotu. Również wtedy, gdy książki, filmy czy muzyka były wypożyczone stacjonarnie. Urządzenie kosztowało bibliotekę 70 tysięcy złotych.

Dla tych co są zapracowani

Podobne urządzenia pojawiły się ostatnio także w czterech dzielnicach Gdańska: Kokoszkach, Pieckach Migowo, Żabiance oraz Chełmie. Także gdańskie książkomaty to intuicyjne urządzenie działające na podobnej zasadzie, co popularny paczkomaty.  Wystarczy złożyć zamówienie na książkę (czy audiobook) w bibliotece i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać egzemplarz ze skrytki.

Schowek otwiera się automatycznie po przyłożeniu Metropolitarnej Karty do Kultury. Książkę możemy również zwrócić w ten sam sposób. W Gdańsku zamontowano cztery takie urządzenia.  Urzędnicy z Gdańska podkreślają, że w czasie pandemii książkomaty są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w obawie o zdrowie unikają zatłoczonych pomieszczeń.

- To także wygodna opcja dla zapracowanych, którym brakuje czasu i które mają kłopot, by zdążyć do stacjonarnej wypożyczalni w godzinach jej otwarcia – podaje gdański ratusz.

To drogie urządzenia

Również Biblioteka Kraków uruchomiła ostatnio dwa nowe książkomaty, Urządzenia stanęły przy ul. Powroźniczej i ul. Agatowej. Mają one ułatwić korzystanie z biblioteki osobom, które pracują do późna lub nie zdążą wybrać się do biblioteki w godzinach jej otwarcia.

- Korzystający z książkomatów czytelnik może odebrać w nim książkę zamówioną wcześniej przez katalog biblioteczny. Gdy egzemplarz będzie gotowy do odbioru, pracownik umieści go w książkomacie – tłumaczy Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Zamówienie będzie oznaczone w systemie bibliotecznym jako gotowe do odbioru. Do otwarcia skrytki będzie wymagana karta biblioteczna.  Z książkomatu mogą korzystać czytelnicy, którzy mają miejsce na koncie na wypożyczenie kolejnych pozycji. Książki do krakowskich książkomatów są dostarczane od poniedziałku do piątku.

- Książkomaty to urządzenia dość drogie – ich zakup przez Bibliotekę Kraków oraz posadowienie i włącznie w obieg elektronicznej komunikacji nie byłyby możliwe bez środków zewnętrznych – przyznają krakowscy urzędnicy. Jedno z urządzeń wraz z montażem kosztowało ponad 200 tys. zł, a drugie blisko 170 tys. zł.

W Bibliotece Kraków działa trzeci książkomat, przy filii nr 16, ul. Radzikowskiego. To efekt realizacji projektu w ramach budżetu obywatelskiego z 2020 roku. Kosztował 149 tys. zł.

- Ich usytuowanie w bliskim sąsiedztwie bibliotek jest uzupełnieniem kulturalnej infrastruktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom współczesnych czytelników. Skoro z paczkomatów korzystają już całe rodziny, wierzymy, że książkomaty staną się bliskie także dzieciom i młodzieży, które szybko oswajają się z nowymi technologiami i w locie łapią współczesne trendy – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Kto wystąpi na muzycznych festiwalach, które latem odbędą się w Polsce?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Kultura
Spektakle, które wygrają z najlepszą pogodą
Kultura
Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?
Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży