W tym wyjątkowym dniu 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych zapraszamy na stronę regiony.rp.pl, w której przypominamy ważne karty z historii polskiej samorządności.

„Polska samorządność, zwłaszcza na tle rozwiązań i praktyki innych krajów z naszej części Europy, jest solidna, sprawna i przede wszystkim skuteczna”- mówi premier Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”.

Warto podkreślić, że od 16 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania władz lokalnych w Polsce wyłaniając najlepsze samorządy. Nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej. Podczas Rankingu, aby upamiętnić jednego z twórców reformy samorządowej, wręczamy Nagrodę „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy. Otrzymuje ją osoba, która swoimi działaniami, wkładem intelektualnym i organizatorskim przyczynia się do budowania Rzeczypospolitej Polskiej jako Państwa na fundamencie zasady pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot, poprzez popieranie i tworzenie podstaw do działania autentycznego samorządu terytorialnego.

30. rocznicę przywrócenia samorządu terytorialnego obchodzimy w szczególnym momencie. Niech będzie nie tylko celebracją i wspominaniem, ale także czasem dyskusji o przyszłości polskiego samorządu. Dlatego zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami swoimi przemyśleniami w ramach cyklu: „Mój głos na 30- lecie”. Czekamy na Państwa opinie: zycieregionow@rp.pl.

Niech rozbrzmiewają dzisiaj słowa współtwórcy samorządu terytorialnego profesora Jerzego Regulskiego: „Cieszę się z sukcesu Polski, a samorządu w szczególności”. Cieszmy się z samorządu i wierzmy w Polskę demokratyczną, pamiętając, że fundamentem demokracji są silne samorządy.